LIFESTYLE PODRÓŻE

Jak zorganizować podróż na własną rękę? ABC

Jak zorganizować podróż na własną rękę?

Brawo! Właśnie wykonałeś swój pierwszy krok  szukając informacji na temat samodzielnej podróży.  Jeśli to zrobiłeś oznacza tylko jedno: myślisz o podróży na własną rękę. Poradnik ten jest dedykowany osobom, które jeszcze nigdy nie zorganizowały samodzielnie wyjazdu oraz dla tych, którzy mają już jakieś doświadczenie w tej kwestii.

Mam nadzieję, że moje wskazówki posłużą Tobie w drodze do marzeń.

Jak zorganizować podróż na własną rękę?

Zdjęcie zrobione w Maroku. Czy jest tam niebezpiecznie?

Jak zorganizować podróż na własną rękę?

Albania i cudowne Theth

I. OD CZEGO ZACZĄĆ PLANOWANIE PODRÓŻY? 

#Determinacja

Nieważne, czy będzie to Twoja pierwsza podróż, czy dwudziesta, do każdej potrzebna jest determinacja i zaangażowanie. Kupno wycieczki w biurze podróży to banalne zadanie i droga na skróty. Podróż na własną rękę natomiast to stres, wpadki, przeszkody, dynamiczne zmiany sytuacji. Brzmi nieźle, prawda? Jeśli w tym momencie masz ochotę nadal czytać, to już połowa sukcesu.

Odpowiedz sobie na pytanie: dlaczego chcę jechać na własną rękę?

Powodów i motywacji można mieć wiele np. chcę zaoszczędzić pieniądze, przeżyć przygodę itd.. Masz jakiś swój motyw? Świetnie! Zakoduj go sobie w głowie.

atrakcje Korfu co warto

II. DLACZEGO WARTO PODRÓŻOWAĆ NA WŁASNĄ RĘKĘ?

  1. WOLNOŚĆ — to Ty decydujesz, co chcesz zwiedzić. Nie lubisz chodzić od kościoła do kościoła? Nie lubisz aktywności fizycznej? Nie lubisz słuchać historii zabytków? Nie lubisz tłumów? Nieważne, ponieważ w podróżowaniu na własną rękę to do Ciebie należy wybór co i kiedy będziesz robił.
  2. PRZYGODA — nie jestem w stanie zliczyć, ile razy musiałam zmienić plany w trakcie wyjazdu lub ile razy coś okazało się porażką. Uwierz mi, jeden raz, drugi i człowiek tylko czeka, aż go coś zaskoczy. Takie zdarzenia z perspektywy czasu stają się niezapomnianymi chwilami
  3. SATYSFAKCJA — to uczucie, które przychodzi, gdy wchodzę na pokład samolotu. Po raz kolejny udowadniam sobie, że wszystko jest możliwe. W trakcie/po wyjeździe duma z zorganizowania kolejnej dalszej podróży jest ogromna. To uczucie, dzięki któremu poziom endorfin idzie w górę.
  4. WIĘCEJ MOŻLIWOŚCI — niestety często pobyt all inclusive jest w hotelu, który znajduje się w małej miejscowości bądź na obrzeżach miasta. Zwiedzanie jest możliwe wyłącznie, dzięki wycieczkom z biura podróży, które często są bardzo drogie. Podróżując na własną rękę, nie masz żadnych ograniczeń.
  5. OSZCZĘDNOŚĆ — jeszcze 3 lata temu, ten powód postawiłabym na pierwszym miejscu. Na początku to, co cieszyło mnie najbardziej to fakt, że za wyjazd do Tajlandii na 3 tygodnie wydałam 4 tysiące, a nie 10 lub więcej, tak jak proponują biura podróży. Teraz priorytet dla mnie to swoboda w działaniu, aczkolwiek pieniądze też są ważne. Prawdopodobnie nigdy nie mogłabym sobie pozwolić na zwiedzenie tych wszystkich dotychczasowych miejsc z biurami podróży. Często koszty to min 40% mniej.

Cudowne wieczory na Langkawi 

Singapur Malezja plan podróży 2 tyg

Słynne SuperTree w Singapurze

III. GDZIE POJECHAĆ I JAK WYBRAĆ CEL PODRÓŻY?

Pierwszą rzeczą, którą trzeba zrobić jest wybór miejsca wyjazdu. Jeśli to Twoja pierwsza podróż to bierz siły na zamiary. Nie zrozum mnie źle, nie chodzi o to, aby się ograniczać. Mam na myśli, że jeśli nigdy nie byłeś nawet u naszych sąsiadów np. Czechy, Niemcy czy Słowacja, to może być Ci ciężko zorganizować podróż do Australii.

Na pierwszy raz polecam wybrać jakiś znany kierunek typu Hiszpania, Anglia, Grecja, Włochy itp. Ja swój pierwszy samodzielny wypad zorganizowałam do Barcelony i wspominam go fantastycznie.

Kiedy warto udać się w podróż?

To też bardzo ważna kwestia, aby od razu sprawdzić sezon w danym miejscu. Szczególnie dotyczy to kierunków poza Europę, gdyż często pogoda lubi być odwrotna, do tej w Polsce. Na przykład w Brazylii od maja do października trwa pora deszczowa, także lepiej się tam wybierać w czasie naszej zimy. Ja sama nie lubię jeździć w szczycie sezonu turystycznego, ale bardzo ważnym aspektem jest dla mnie brak opadów.

Delta Mekonu w Wietnamie – poczytaj więcej

Delta Mekongu w Wietnamie Wycieczka
Lop Buri w Tajlandii

V. LOT CZY WIZA – CO JEST WAŻNIEJSZE?

Które pierwsze?

Ja często robię to w kolejności wiza – lot – wiza. Chodzi o to, że warto najpierw sprawdzić, czy do danego państwa jest wymagana wiza, jeśli tak, to w jaki sposób można ją uzyskać. Jest to bardzo kluczowe. Wyobraź sobie, że najpierw kupujesz bilety lotnicze, a następnie okazuje się, że uzyskanie wizy jest bardzo trudne i trzeba to zrobić osobiście w Ambasadzie, a nie przez internet. Co wtedy? Ręce opadają 🙂

Dlatego warto najpierw sprawdzić czy nie będzie w razie czego problemu z otrzymanie wizy, a następnie zabrać się do szukania i kupna lotu.

BatuCaves w Malezji 

Batu Caves w Malezji

 Zapowiedź E-BOOKa

Po mimo, że czasy dla osób kochających podróże nie są lekkie, postanowiłam dla Was na przyszłość, stworzyć e-booka ABC Jak zorganizować podróż na własną rękę. Powyżej zaprezentowałam Wam fragment mojej pracy, która w pełni będzie dostępna wkrótce, całkowicie bezpłatnie na tej stronie. Dlatego polecam, obserwujcie moje profilu  Będzie do pobrania w formie PDF.

Trzymajcie się ciepło. 

Jak zorganizować podróż na własną rękę?

 

Kuala Lumpur co warto robić?

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply