LIFESTYLE PODRÓŻE

Podróże na własną rękę – dlaczego warto?

Podróże na własną rękę - dlaczego warto?

Podróże na własną rękę – dlaczego warto?

Cześć, dzisiaj przychodzę do Was ze wpisem o podróżowaniu na własną rękę. Sama się dziwię, dlaczego przez ponad 2 lata nie zamieściłam jeszcze takiego wpisu. Jeśli mnie obserwujecie od początku, bądź może niedawno zaczęliście, to pokrótce przybliżę Wam moją historię z podróżami. 

Jako dziecko czy nastolatka jeździłam na kolonię oraz obozy, lecz wszystkie wyjazdy były po Polsce. Wydaje mi się, że kilkanaście lat temu niewielkie grono osób podróżowało daleko, a może po prostu moja rodzina i otoczenie tego nie robiła i stąd moje przekonanie. 

Moi rodzice nie potrafią języka angielskiego, ja sama nigdy nie byłam orłem, dlatego podróże na drugi koniec świata wydawały mi się odległe. Odległość też w moim umyśle powiększała się ze względów finansowych. Jednak z czasem moje błędne przekonania zaczęły się ulatniać.

Moja pierwsza podróż 

Pierwszą podróż na własną rękę zorganizowałam w wieku 21 lat. Mogłabym rzec, że to dość późno, lecz widocznie tak miało być. W końcu na marzenia nigdy nie jest za późno. Studiowałam wtedy dziennie ekonomię, a po zajęciach dorabiałam sobie w sklepie odzieżowym w galerii. Po roku czasu uzbierałam niewielki budżet, aby móc gdzieś wyruszyć…

W internecie przypadkowo (teoretycznie przypadkowo, ponieważ nie wierzę w przypadki) wpadłam na zdjęcia z hiszpańskiego miasta – Barcelona! Przez 2 dni czytałam jak szukać tanich lotów i jak podróżować na własną rękę i po 2 dniach kupiłam bilety lotnicze! Warto dodać w tym miejscu, że mój angielski był na poziomie bardzo niskim. Niestety źle wspominam moją edukację języka w liceum. Z perspektywy czasu śmiało mogę stwierdzić, że w liceum wręcz „cofnęłam” się w rozwoju lingwistycznym. 

Po Barcelonie, przyszła kolej na Lizbonę, Porto, Malagę i tak się wszystko zaczęło, aż doprowadziłam do spełnienia jednego z moich skrytych marzeń-Tajlandia (sprawdź wpisy z tego miejsca) 

Podróże na własną rękę

podróż na wlasną rękę
pierwsza podróż na własną ręke

Dlaczego warto podróżować na własną rękę?

 1. Poszerzamy granice komfortu

Nie będę ukrywać, że podróżowanie na własną rękę nie jest zawsze usłane różami. Zdarzają się różne stresujące sytuacji typu: spóźniłam się na autobus, co dalej. W chwili takiego wydarzenia wdaje nam się, że I PO CO NAM TO WSZYSTKO. Następnie, gdy ochłoniemy z nerwów i emocji, bądź kilka miesięcy po podróży dochodzi do nas, że to było po coś.

     2. Uczymy się języka obcego

Niezależnie, czy potrafisz, czy nie potrafisz jakiś język obcy na wyjeździe na własną rękę, jesteś zmuszony, aby czasem coś z siebie wydukać. Jeśli nie wiesz co, to sprawdzasz w internecie jak o coś zapytać, lub coś wytłumaczyć. Dzięki takim niekomfortowym’ sytuacją nasza świadomość wtedy najlepiej zapamiętuje słówka, zdania i tak oto wchłaniamy wiedzę.

Przy tym punkcie polecam Wam wpis: podróże bez znajomości języka obcego – czy są możliwe?

     3. Próbujemy prawdziwych lokalnych potraw

Oczywiście nie zrozumcie mnie źle. Jadąc na „objazdową: wycieczkę z biura podróży, jest duże prawdopodobieństwo, że zabiorą Was w jakieś lokalne miejsce. Lecz jadąc na wakacje all-inclusive 70% dań są to posiłki, które Wy i Wasza świadomość dobrze zna. W dodatku zauważyłam na wyjazdach all-in, że większość osób woli jeść potrawy, które zna, niż próbować zupełnie nowych.

Podróżując na własną rękę, jesteśmy zmuszeni czasami wejść do pierwszej lepszej knajpki. Ja zawsze staram się patrzeć czy w lokalu jest więcej miejscowych, czy turystów. Jeśli miejscowych, to znaczy, że musi być tam dobrze i ceny zazwyczaj też są przystępne. Takim sposobem zjadłam niezliczoną ilość dań. Oczywiście każda z nich wydawała mi się tą „najlepszą na świecie”

Podróże na własną rękę

  podróże na własną rękę
  dlaczego warto podróżować na własną rękę?
  podróże na własną rękę czy warto?
  podroze
  pierwsza podróż na własną rękę?

   

  Dlaczego warto podróżować na własną rękę?

  4. Poznajemy nowych ludzi

  Nie jestem w stanie zliczyć, ile poznałam inspirujących ludzi w trakcie podróży. Zazwyczaj to się dzieje gdzieś w hostelu albo jak jadę na jakąś wycieczkę w danym miejscu. Możliwość posłuchania podróżnik z za granicy jak i z Polski jest dla mnie niezwykle inspirująca. Słyszałam już tyle różnych historii, z których głównym wniosek był: JAK SIĘ CHCE, TO SIĘ DA!

  5. Zwiedzamy nieoczywiste miejsca

  To naturalne, że podróżując na własną rękę zbaczamy z głównego szlaku. Czasami robimy to zupełnie nieświadomie, po prostu gubiąc się gdzieś między uliczkami.

  Lecąc gdzieś na własną rękę, sami wybieramy lokalizacje hotelu. Przed wyjazdem możemy sprawdzić w internecie miejsca polecane przez lokalnych. Lecąc na wakacje z biurem podróży (all-in) hotele zazwyczaj są gdzieś na uboczu, daleko od centrum, a dojechać możemy tylko taksówką, co generuje niepotrzebne koszty.

  Dlaczego warto jeszcze podróżować na własną rekę?

  Uczymy się pokory

  Mam na myśli sytuacje typu. Obcokrajowiec w Polsce próbuje nam się coś zapytać, a my od razu wymachujemy rękami, że NIE ZNAMY angielskiego, ani innego języka. Wyobraź sobie, że role się odwracają, a Ty tak naprawdę potrzebujesz wyłącznie, aby ktoś spojrzał na numer autobusu i pokazał miejsce, do którego chcesz jechać. Do takiej pomocy nie potrzeba języka…

  Niestety bardzo często widzę sytuacje, gdy ludzie uciekają od rozmowy, a czasami warto spróbować…

  Czy jadąc na własną rękę wyjazd jest tańszy?

  Oczywiście, że nie. To zależy od sezonu, kierunku i tego, jakie mamy oczekiwania. Wydaje mi się, że 2 x szybciej i łatwiej jest zabukować all-inclusive do Egiptu, niż kombinować tam wyjazd tygodniowy na własną rękę.

  Jeśli jednak weźmiemy pod lupę którąś z greckich wysp, to rachunek jest prosty. Według mnie taniej i przyjemnie jest na własną rękę, szczególnie jeśli lecimy w 4 osoby. Nie wspomnę już o jakiś dalszych kierunek typu Meksyk, Tajlandia, Wietnam. Jak porównam sobie swoje koszta i przygody, jakie miałam za wydane pieniądze, a sprawdzę jednocześnie oferty biur podróży, to wychodzi na to, że wakacje miałam za 1/3 tego, co musimy zapłacić w biurze. 

  Podróże na własną rękę

  jak zorganizować wyjazd na własną rękę

  Jak zorganizować wyjazd na własną rękę? 

  W tym miejscu chciałabym Was odesłać do mojego bezpłatnego E-BOOKa Jak zorganizować wyjazd na własną rękę? E-BOOK zawiera ponad 50 stron mojej wiedzy, którą zdobyłam dzięki kilkudziesięciu podróżom. Włożyłam w niego wiele czasu i energii więc zachęcam do pobrania 🙂

  Podróże na własną rękę

  Jak-zorganizować-podróż-na-wlasną-rękę

  Wyjazd na własną rękę – pomoc w organizacji

  Zakładając bloga mój cel był jeden: pomóc innym w wyjazdach. Chciałam (i nadal chcę) tworzyć praktyczne wpisy, wskazówki o danych państwach/miastach. Ja swoje pierwsze wyjazdy zorganizowałam w większości dzięki wpisom innych blogerów. Czasami jednak brakowało mi wielu podpowiedzi lub wskazówek, dlatego postanowiłam dzielić się moimi doświadczeniami.

  Wiem jednak, że pierwsza podróż lub kolejna zorganizowana samodzielnie może czasami być bardzo stresująca. Z tego powodu stworzyłam swoją ofertę, dzięki której pomogę Wam na każdym etapie Waszej podróży

  Potrzebujecie:

  • Wyłącznie poszukania lotów?
  • Sprawdzenia kosztów w danym państwie
  • Sprawdzenia najważniejszych atrakcji i ich cen
  • Sprawdzenia transportu
  • Poszukania noclegu
  • pomocy online w rezerwacji krok po kroku?
  • „Wsparcia” w trakcie podróży?
  • Szczegółowego planu podróży?

  Wszystkich opcji na raz, lub któregoś z osobna? Może potrzebujesz jeszcze innej sprawy? Z chęcią we wszystkim pomogę, oczywiście w ramach mojego doświadczenia.

  Zachęcam Cię do skorzystania z mojej oferty, a przy tym wsparcia mojej działalności blogerskiej 🙂

  TWOJE WYMARZONE WAKACJE czekają, a razem możemy więcej!

  Podróżuj ze mną na bieżąco i dołącz do mojego Instagrama (2)

  You Might Also Like

  No Comments

   Leave a Reply