AZJA Malezja PODRÓŻE

Batu Caves w Malezji – cud natury i obiekt kultu

Jaskinie Batu Caves w Malezji

Batu Caves w Malezji

 

Wapienne wzgórze, które tworzy szereg przepięknych jaskiń —  Jaskiń Batu. Miejsce to, od dawna przyciąga tłumy turystów z całego świata, jednakże nie tylko groty są przyczyną licznych odwiedzin. Przed główną jaskinią znajduje się największy na świecie posąg Murugana, który mierzy 42,7 m wysokości i jest wykonany ze złota. Cały obszar ze względu na pomnik jest nie tylko atrakcją turystyczna, lecz także miejscem kultu religijnego. 

Jaskinie Batu są mekką wielu hinduskich pielgrzymów. Miejsce to przyciąga rzeszę ludzi przede wszystkim podczas corocznego święta Thaipusam, które wypada na przełomie stycznia/lutego. Ja również miałam okazje odwiedzić jaskinie właśnie w tym czasie.

Święto Thaipusam

Święto Thaipusam  dedykowane jest Bogowi Wojny  Muruganowi, który według wierzeń przywraca boski ład. Tłumaczy to, dlaczego akurat  Jaskinie Batu są obszarem pielgrzymek. Formą oddania czci podczas święta jest niesienie symbolicznych ciężarów. Podczas pobytu w Batu Caves  miałam okazję być świadkiem, wnoszenia przez wyznawców na głowie przedmiotów, najczęściej wszelkiego rodzaju koszyków/misek. 

Najmocniejszą formą poświęcenia się dla Boga jest niewątpliwe procesja z Kavadi. Są to półkuliste kawałki drewna lub stali, którymi najwierniejsi przekuwają sobie twarz lub plecy. Wierzą, że dzięki temu zostaną odkupieni. Ze względu na brak zdjęć  Kavadi, TUTAJ odsyłam do zdjęć z internetu.

 

Główna Jaskinia Katedralna

Kolorowe schody umieszczone obok posągu są drogą do głównej jaskini. Do góry prowadzą 272 stopnie. W związku z tym, w upalny i parny dzień wejście nie należy do najłatwiejszych  przekonałam się o tym na własnej skórze 🙂 Co kilkanaście schodów robiłam przerwę… Niewątpliwie do góry jednak wysiłek został wynagrodzony spektakularnym widokiem stumetrowego sklepienia. Ogromna przestrzeń zagospodarowana jest licznymi ołtarzami, a w powietrzu unosi się zapach palonych kadzideł. W oczy rzuca się widok wielu naprawdę szczęśliwych Hindusów. Słychać muzykę i modlitwy wykonywane prawdopodobnie przez całe rodziny.

Po zejściu oczywiście rzuciłam się na zimnego kokosa za 7 MYR (6,60 zł). Po 10 minutach radości okazało się, że 10 m dalej taki sam kokos jest już za 5 MYR. Nie dajcie się zwieść jak ja!

Jaskinia Ramajana

Tuż obok wejścia również znajduję się wielki posąg – tym razem Kumbhakany. Jest to mniejsza, chociaż bardzo barwna świątynia. Wejście do niej kosztuje 5 MYR.

Batu Caves w Malezji

Batu Caves – Mroczna Jaskinia

Przy 204 stopniu możesz skręcić do jaskini na krótką wycieczkę.  Atrakcją przede wszystkim jest przejście zbadanymi korytarzami i podziwianie formacji skalnych, a przy odrobinie szczęścia można trafić na nietoperze. Tour taki kosztuje 33 MYR (31 zł) i trwa niecałą godzinę.

Ja niestety nie miałam okazji, ponieważ wcześniej o tym nigdzie nie czytałam. Podczas mojej wizyty było bardzo dużo ludzi, w związku z tym nawet się nie zorientowałam. Nie popełnij zatem mojego błędu. Mam nadzieję, że przyda się Tobie ta wskazówka.

Batu Caves – Jak dojechać z Kuala Lumpur?

 

Dojazd jest bardzo prosty. Z centrum Kuala Lumpur kursuje pociąg co 15-30 min. Najpopularniejszym przystankiem jest Kl Sentral.  Ja akurat mieszkałam niedaleko przystanku Putra, który jedzie do Batu Caves przez KL Sentral. Warto wcześniej sprawdzić w Google Maps możliwości, może okaże się, że też masz gdzieś blisko przystanek.

Koszt przejazdu to 2,4 MYR (2,3 zł) w jedną stronę. Wejście na teren atrakcji oraz główna Jaskinia Katedralna jest bezpłatna.

Podsumowanie  czy warto się wybrać?

Sceptycznie podchodzę do ,,obowiązkowych” atrakcji turystycznych. W tym przypadku nie było jednak ani cienia rozczarowania. Wspomnienia pozostały niesamowite. Posąg według mnie w rzeczywistości jest większy niż na zdjęciach. Ze względu na czas moich odwiedzin  pod koniec stycznia było tam naprawdę dużo ludzi. Przed jaskiniami panował jeden wielki chaos. Momentami nie byłam w stanie się skupić, żeby zrobić dobre zdjęcie. Jednak dało mi to ogromną możliwość obserwacji ludzi wyznania innej religii oraz przyjrzeć się bliżej ich aktu wiary.

Naprawdę warto się tam wybrać. Szczerze polecam to miejsce.

KUALA LUMPUR CO ZOBACZYĆ? INFORMACJE PRAKTYCZNE

BATU CAVES – GODZINY OTWARCIA

Zwiedzanie obiektu jest możliwe w godzinach od 6 rano do 21. 

 

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply