LIFESTYLE PODRÓŻE

Bory Tucholskie – pomysł na weekend

Bory Tucholskie - pomysł na weekend

Dzisiaj chciałam Wam przedstawić miejsce, o którym być może jeszcze nie słyszeliście – Bory Tucholskie. Wielu moich znajomych nie kojarzyło lokalizacji tego Parku Narodowego. Miejsce dla mnie jest magiczne, dlatego chciałam Was krótko zainspirować.

Bory Tucholskie – skąd pomysł na to miejsce?

Mój partner w zeszłym roku zaproponował mi 4-dniowy wyjazd  właśnie do Borów Tucholskich. Na początku pomyślałam: jechać taki kawał nad jezioro, czy warto?

Już będąc 20 minut drogi od miejsca docelowego serce mi szybciej biło i cieszyłam się jak dziecko! Trasa wiodła drogą wsród pięknych magicznych drzew. To naprawdę robiło niesamowitą robotę.

Krótko o Borach Tucholskich

Bory Tucholskie są jednym z największych kompleksów leśnych w Polsce. Zajmują ok. 3 tys. km². Na terenie Borów Tucholskich znajduje się szereg powierzchniowych form ochrony przyrody: Tucholski Park Narodowy, Rezerwat Biosfery czy obszar Natura 2000  

Podczas wizyty w lesie możemy zobaczyć dęby, cisy, osiki, brzozy, cisy, a w bogatym podszyciu mnóstwo grzybów i jagód. W Borach Tucholskich zachowały się także pozostałości pierwotnej puszczy, rzadkich już w Polsce gatunków ptaków i zwierząt.

Bory Tucholskie

Bory Tucholskie - skąd pomysł na to miejsce?
Co robić w Borach Tucholskich przez weekend?

Bory Tucholskie na weekend – gdzie się zatrzymać? 

 

W Borach Tucholskich byłam 2 razy, jednak przed drugim wyjazdem przeskanowałam dokładnie mapę, aby wybrać jak najlepszą lokalizację. Jednogłośnie stwierdzam, że najwygodniej (niezależnie czy jedziecie sami, czy całą rodziną) zatrzymać się w Swornychgaciach bądź Małych Swornychgaciach. 

 

Ja osobiście 2 razy z rzędu byłam w Domu Żeglarza. Jest to wielki dom prowadzony przez małżeństwo z Warszawy. Warunki w środku nie są luksusowe, lecz jest bardzo czysto, a w kuchni jest wszystko, czego potrzeba. Dom Żeglarza oferuje także wielki ogród z kilkoma ławkami, huśtawką czy hamakiem. Ogromnym atutem jest widok wprost nad jezioro. Wypić rano kawkę z takim widokiem to po prostu bajeczka.

Ceny noclegów bardzo tanie, w przedziałach 40-70 zł os/noc. Cena zależy od ilości osób i pokoju. Dodatkowo na miejscu możecie wypożyczyć, także rowery więc naprawdę nie ma na co narzekać. 

Ostatnimi kwestiami zasługującymi na wyszczególnienie to sklep Lewiatan znajdujący się 2 minuty od noclegu + rowerki i kajaki wodne oraz wiele restauracji w pobliżu.

Co robić w Borach Tucholskich
Bory Tucholskie trasy trekkinogwe
Plaża w swornychgaciach
Bory Tucholskie na weekend - gdzie się zatrzymać?
Co robić w Borach Tucholskich przez weekend?
Swornegacie plaża

Co robić w Borach Tucholskich przez weekend? 

 

Wszystko i nic. Aktywność zależy od Twoich preferencji. Ja uwielbiam trekkingi więc bardzo dużo chodziłam (20-30 km), ponieważ trasy oraz flora parku są obłędne! Jeśli nie lubisz chodzić, to na terenie parku znajduje się bardzo dużo tras rowerowych. Do dyspozycji macie także plażowanie. Warto dodać, że woda jest naprawdę czysta. Główna plaża w Swornychgaciach jest bardzo zadbana i dobrze zagospodarowana.

Do znanych popularnych aktywności w Borach Tucholskich należą także rowerki wodne i kajaki. Jeśli lubicie spływy i dłuższe trasy to przed przyjazdem gospodarz (niezależnie gdzie się zatrzymacie) na pewno podpowie Wam jak zorganizować spływ lub sam Wam w tym pomoże.

Szerzej opisane atrakcje, gotowe trasy trekkingowe czy rowerowe znajdziecie na oficjalnej stronie Borów Tucholskich.

 

Bory Tucholskie

piękne Bory Tucholskie
Bory Tucholskie - skąd pomysł na to miejscee
co robić w Borach Tucholskich?

Bory Tucholskie – pomysł na weekend

Ja się po prostu zakochałam w tym miejscu! Gorąco polecam, aby pomyśleć o wypadzie w to miejsce nawet na dłużej niż weekend. Ja byłam 2 x po 4 dni.

Wiem, że będę tam wracać minimum raz w roku, a przynajmniej chciałabym, aby to była mała tradycja w moim życiu.

Tam naprawdę jest ogrom dobrej energii i magii! Dajcie znać co sądzicie, a może ktoś już był, to pochwalcie się swoimi spostrzeżeniami.

Zachęcam również do wpisu Medytacja-dlaczego warto zacząć?

Bory Tucholskie 

pomysł na weekend Park Narodowy Bory Tucholskie
Trekking w Borach Tucholskich
Podróżuj ze mną na bieżąco i dołącz do mojego Instagrama (2)

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply