EUROPA Grecja PODRÓŻE

Paxos i Antipaxos – perełka w pobliżu Korfu.

Paxos i Antipaxos

Paxos i Antipaxos czy to małe Karaiby? 

Europejskie Karaiby – takie określenie usłyszałam od przewodnika na rejsie. Po części mogę się z tym zgodzić, aczkolwiek u wybrzeży wysp nie widziałam soczyście zielonych palm z kokosami. Na Karaibach nie byłam, lecz na wielu zdjęciach widziałam mnóstwo palm. Mimo wszystko miejsca jak Paxos i Antipaxos są zachwycające, a widoki podczas rejsu ponad przeciętne. 

Chciałam krótko opisać miejsca, aby zachęcić Was do odwiedzenia wysp, podczas greckich wakacji. Wycieczka trwa praktycznie cały dzień i jest świetną propozycją spędzenia czasu poza wyspą Korfu czy lądem greckim.

CIEKAWOSTKA o Paxos i Antipaxos

Legenda według mitologii głosi, że kiedyś Paxos i Anitpaxos razem z Korfu były jedną wyspą. Zostały rozdzielone za sprawką Posejdona – Boga mórz, jezior, rzek, trzęsień ziemi i żeglarzy, Wszystko stało się w wyniku potrzeby posiadania prywatności ze swoją kobietą. Posejdon uderzył trójzębem w południowy kraniec wyspy Korfu i stworzył miejsce na spędzanie czasu z ukochaną!

Paxos

Paxos i Antipaxos – gdzie one się znajdują?

Wyspy położone są na Morzu Jońskim u zachodnich wybrzeży Grecji, wchodzą w skład archipelagu wysp jońskich.

Jedna z nich Paxos, liczy ok. 19 km² i zamieszkiwana jest przez ponad 2000 mieszkańców. Antipaxos leży ok. 3 km od swojej większej siostry i liczy 4,2 km².

Obydwie wyspy opisywane są jako luksusowe destynacje. Ceny pobytu nie należą do najtańszych.

Jedne z willi znajdujących się na wyspach należą między innymi do właściciela marki wina Martinii i marki samochodowej – Ferrari. Teraz pewnie dotarło do Was, co miałam na myśli pisząc ,,luksusowa destynacja” 🙂 

paxos i antipaxos gdzie są

REJS NA PAXOS  I ANTIPAXOS

Aby udać się na wyspy należy wykupić rejs przez stronę przewoźnika lub przez lokalne biuro podróży. Ja akurat skorzystałam z usług biura Sałatka Po Grecku. Rezerwacji dokonałam ok. tydzień przed. Bilet kosztował 38 euro na osobę.

Wycieczka rozpoczyna się z samego rana. Najpierw autobusy zbierają uczestników spod hoteli, a następnie wszyscy spotykają się w porcie.

Statek wyrusza ok. 9:00 i w pierwszej kolejności płynie wzdłuż Korfu. Daje to możliwość zobaczenia Starej i Nowej Fortecy czy zamku Księżniczki Sisi. Nie są to najpiękniejsze widoki, jakie miałam okazje widzieć, lecz są atrakcyjniejsze od widoku wody. 

Po ok. 40-50 minutach dopływa się do błękitnych grot i wpływa do dwóch. Z racji, że statek jest bardzo duży, wpływa bardzo płytko i wypływa. Widziałam, że ludzie na prywatnych łodziach płynęli w głąb i bardzo im zazdrościłam.

groty na paxos i antipaxos
rejs na na paxos
błękitne groty na paxos
Kofu z wody
groty poczdas rejsu - Korfu
rejs Korfu

PAXOS – niezapomniana kąpiel

Kolejną atrakcją jest postój przy brzegu mniejszej wyspy Anitpaxos i według mnie jest to wisienka na torcie tej wyprawy! Dopływając do brzegu oczy radowały się od cudownego błękitu wody. Statek cumuje na około godzinę i zaczyna się impreza! Można skakać do przejrzystej wody,  dopłynąć sobie do plaży lub też pozostać na łodzi.

Ze względu na to, że wyspa jest rezerwatem przyrody, statek nie podpływa do samego brzegu.  W miejscu, w którym jest przerwa, nie ma gruntu, lecz do osób nie potrafiących pływać dostępne są kapoki.

paxos i antipaxos

Antipaxos i przerwa w mieście Gajos

Po godzinie wodnych szaleństw, pora na wyspę Paxos i coś do jedzenia.

Czas wolny na wyspie Paxos trwa ok. 2 godziny. Przy porcie znajduje się mnóstwo knajpek i kawiarnii. Ceny niestety są zawyżone i nie ucieszyły mojego portfela. Można zjeść klasyczne dania obiadowe  z rybą czy owocami można, pity, pizze i makarony.

Wybrałam włoską knajpkę, ponieważ nie jem mięsa zwierzęcego i staram się już coraz mniej spożywać rybie mięso. Na obiad za to wybrałam sobie makaron z grzybami i kremem brûlée . Posiłek był smaczny, a jedna porcja kosztowała 17 euro. Uważam, że to trochę za dużo, lecz bardzo bolał mnie brzuch i nie miałam siły szukać czegokolwiek innego.

Po wizycie w Paxos czekał mnie już tylko rejs powrotny, który trwał ok. 3 godzin.

Podsumowanie

Wycieczka na Paxos i Antipaxos była dla mnie najlepszą atrakcją podczas całej wizyty na wyspie Korfu. Drugim takim miejscem była PALEOKASTRITSA NA KORFU – NIEBIAŃSKIE PLAŻE WYSPY To miejsce zapadnie na długo w mojej pamięci i przy każdej okazji mam zamiar je polecać.

Przeczytaj także:KORFU INFORMACJE PRAKTYCZNE + TOP ATRAKCJE

jedzenie na Antipaxos
Paxos i Antipaxos wycieczka
Paxos i Antipaxos rejs z Korfu

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply