EUROPA Grecja PODRÓŻE

Paleokastritsa na Korfu – niebiańskie plaże wyspy

PALEOKASTRITSA na Korfu

Paleokastritsa na Korfu – niebiańskie plaże, które warto zobaczyć

 

Jeśli wybieracie się na Korfu, bardzo się cieszę, że trafiliście na ten wpis. Możliwe, że wcale nie planujecie, bądź rozważacie wakacje na wyspie więc mam nadzieję, że ten wpis trochę Was zainspiruje.

Paleokastritsa na Korfu jest bardzo znaną miejscowością na wyspie, która słynie z niezapomnianych widoków. Przed wyjazdem naczytałam się samych pozytywnych rzeczy na temat tego miejsca…i wszyscy mieli rację! Paelo naprawdę ma swój niepowtarzalny urok. Będąc na wyspie zdecydowanie trzeba poświęcić chociaż jeden dzień, aby przekonać się na własnej skórze o unikatowości tego miejsca.

Paelokastritsa – bajeczne zatoczki Korfu 

Widok z góry platakia

Paelo składa się z 6 pięknych zatoczek. Do każdej wejście oczywiście jest bezpłatne. Aby dostać się do niektórych należy pokonać strome schody, lecz uważam, że każdy niezależnie od wieku sobie poradzi.

Widok z góry prezentuje się następująco:

zatoczki na korfu

Agia Triada

Agia Triada to pierwsza plaża, którą znajdziesz po przybyciu do Paleokastritsa. Kiedyś była największa, ale obecnie połowa plaży została pokryta wodą.

Agios Petros

Agios-Petros to mała plaża pokryta głównie żwirkiem na tyłach głównego parkingu Paleokastritsas, tuż pod słynnym klasztorem Theotokos.

Spyridon

Agios Spyridon to najsłynniejsza plaża w Paleokastritsa, najbardziej zatłoczona ze wszystkich, największa i dla niektórych najpiękniejsza. Faktycznie, jeśli chodzi o atrakcyjność pod względem wyglądu to jest cudowna, niczym rajska tajska wysepka. Jednak jeśli nie lubisz bardzo zatłoczonych miejsc, tak jak ja, to miejsce będzie dla Ciebie chwilowym przystankiem. Ze względu na dużą ilość osób, posiedziałam tam może z godzinkę i przeniosłam się na plaże dalej, na której plażowało zaledwie kilkanaście osób.

 Alipa

Plaża znajduje się w wewnętrznej części portu Alipa.  Plaża jest otoczona portem, jednakże woda jest czysta i przejrzysta. Jest to jedno z cichych i mniej ruchliwych miejsc. Według mnie raczej nie jest do plażowania, nie widziałam tam żadnych osób. Sami zresztą zobaczcie jak wygląda.

 Ampelaki

Ampelaki to ostatnia plaża w Paleokastritsa i najspokojniejsza. Na plażę można dojść jedynie na pieszo. Na prawym rogu plaży znajduje się Centrum Nurkowe Barracuda, co czyni Ampelaki idealnym miejscem do nurkowania.

Zatoka Lagrotta

Lagrotta to jedno z najbardziej znanych miejsc do odwiedzenia w Paleokastritsa. Znajduje się w szczelinie otoczonej stromymi zboczami. Niestety akurat podczas mojej podróży (w czasie covid) miejsce to było niedostępne.

 Platakia

Platakia pokryta jest głównie żwirem i jest idealnym miejscem na ciepłe letnie dni, ponieważ znajdziemy tam dużo zacienionych miejsc. Ta zatoczka chyba podobała mi się najbardziej! Aczkolwiek plaża to same kamyki i bez butów do wody nie ma szans na kąpiel. Jeśli jednak nie zależy Wam na kąpieli, tylko na błogim odpoczynku, to polecam to miejsce. Przy plaży znajduje się kilka knajpek, lecz i tak polecam zabrać sobie picie i jedzenie. W czasie mojej wizyty na tej plaży znajdowało się tam…6 osób! Dokładnie tylko 6 osób. 

Agios Spyridon – najsłynnijesza plaża, Paleokastritsa

zatoczki na Paleokastritsa
Ampelaki Beach PALEOKASTRITSA Korfu
Ampelaki Beach PALEOKASTRITSA Korfu
Plaża Apila Paleokastritsa
Korfu wysepki

Jak się dostać do Paleokastristsy z stolicy/centrum?

Paelo jest dobrze skomunikowana z centrum miasta. Samochodem/ skuterem można dojechać tam w ok. 30 minut. W przypadku komunikacji miejskiej czas ten się wydłuża do ok. 1 godziny. Autobus po drodze zatrzymuje się na wielu przystankach i droga momentami jest bardzo kręta. Chwilami sama byłam w szoku, jak tak duży autobus wyrobił dany zakręt. Było widać, że kierowca był bardzo dobrze zaznajomiony z lokalnymi trasami.

Autobus odjeżdża z centrum, a bilet kosztuje 2,60 euro.

KORFU PALEOKASTRITSA

od poniedziałku do piątku

6:30, 8:30, 10:00, 11:00, 12:00, 14:15, 16:00, 17:00, 18:00

Soboty

10:00, 11:00, 12:00, 14:15, 16:00, 17:00, 18:00

Niedziele

10:00, 11:00, 12:00, 14:15, 16:00, 17:00, 18:00

PALEOKASTRITSA KORFU

od poniedziałku do piątku

 9:20, 10:50, 11:50, 13: 00 *, 15: 15 *, 17: 00 *, 17:50, 18:50

Soboty

10:50, 11:50, 13: 00 *, 15: 05 *, 17: 00 *, 17:50, 18:50

Niedziele

10:50, 11:50, 13: 00 *, 15: 05 *, 17: 00 *, 17:50, 18:50

PALEOKASTRITSA na Korfu
Ampelaki Beach PALEOKASTRITSA Korfu

Co można robić innego w Paleokastritsa, niż plażowanie?

 

1. Pływanie kajakiem 

Samodzielnie, w swoim tempie możesz rozkoszować się eksploracją zatoczek od drugiej strony już od kilkunastu euro za 1 h. Widziałam kajaki jedno i dwu-osobowe.

2. Rejs statkiem

Wygodny sposób zobaczenia plaż i skałek ze statku. Rej odbywają się kilka razy na dziennie. Koszt takiego rejsu zaczyna się od 15 euro i jest oczywiście uzależniony od wielkości łodzi i ilości osób znajdujących się na niej. Jeśli chcielibyście skorzystać z takiej opcji, to między zatoczkami znajdują się biura do kupna biletów.

Jeśli będziecie zainteresowani wynajem prywatnej łodzi, to należy udać się na plażę Alipa.

3. Corfu Aquarium

Znajduje się blisko najpopularniejszej plaży, a wejście kosztuje 6 euro dla dorosłych, 4 dla dzieci. Akwarium jest niewielkie, lecz jeśli posiadacie dzieci, na pewno będzie im się podobać. Tutaj strona atrakcji

4. Punkt widokowy Bella Vista w miejscowości Lakones

Dla osób posiadających/wypożyczających auto to będzie obowiązkowy punkt. Właśnie z tym miejscu można zobaczyć malowniczy widok Paleoklastristy z góry. Ja niestety nie miałam takiej możliwości.

Paleokastritsa – informacje praktyczne

  • Jeśli nie zatrzymujecie się w pobliżu na nocleg, tak jak ja to ze spokojem zwiedzicie wszystkie zatoczki w kilka godzin. Ja byłam o 11 na miejscu i o 17 wracałam do miasta. W międzyczasie godzinkę plażowałam i jadłam obiad.
  • Idąc od zatoczki do zatoczki w pobliżu znajduje się kilka sklepów spożywczych
  • Piwo w knajpkach kosztuje ok. 3 euro wzwyż dlatego, jeśli podróżujecie nisko-budżetowo polecam zaopatrzyć się w prowiant.
  • Jedzenie w restauracjach w lekko wygórowanych cenach, lecz bez przesady – małą pitę można kupić już za ok. 3 euro. Duże dania z owocami morza kosztowały ok. 20 euro.
  • Polecam zabrać buty do wody, ponieważ jest dużo żwirku na plażach i w wodach, nie licząc plaży Spirydon.
  • Wynajem leżaka z parasolem kosztowało od 7 do 10 euro, w zależności od plaży.

Wybierasz się na Korfu? Przeczytaj także:

KORFU INFORMACJE PRAKTYCZNE + TOP ATRAKCJE

 

plaże Korfu
korfu zatoczka
piękne widoki Korfu

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply