Deira w Dubaju – odwiedź najstarszą dzielnice miasta

maj 5, 2023 | AZJA, PODRÓŻE, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Deira w Dubaju

Deira to jedna z najstarszych i najbardziej zróżnicowanych dzielnic Dubaju, znajdująca się na wschodnim brzegu rzeki Dubaju – Creek. To jedna z najbardziej popularnych dzielnic turystycznych w Dubaju, gdzie możesz znaleźć wiele atrakcji i doświadczyć lokalnej kultury.

Co możesz zobaczyć w starej dzielnicy Dubaju?

Przede wszystkim Targ Złota. W Dubaju znajduje się największa na świecie złota kolia. Do jej stworzenia wykorzystano aż 22 kg złota, a długość łańcucha wynosi 4 km…coś niesamowitego! Na Gold Souk, do którego dotrzesz z metro w zaledwie 10 minut od stacji metra, będziesz mógł zrobić zakupy w złotym królestwie. W tej dzielnicy znajduje się ponad 300 sklepów z wyrobami jubilerskimi. 

Ciekawostka: 40% światowego handlu złotem odbywa się właśnie w Dubaju. 

Wskazówka: aby dotrzeć do Gold Souk – najlepiej wysiąść na przystanku zielonej lini metra Al Ras

Deira to miejsce, w którym można znaleźć także inne produkty – od przypraw, po  tkaniny i elektronikę. Spacerując między straganami na pewno poczujesz wspaniały zapach przypraw i kadzidełek. Sprzedawcy prześcigają się w zaprezentowaniu jak najlepiej swoich produktów. Bądź przygotowany na zaczepki i prośby, abyś coś zobaczył. 

Wskazówka: Według mnie sprzedawcy niby chcą się targować ale i tak ostateczna cena to 200% normalnej ceny. Dzień wcześniej byłam na niedalekim Waterfront Market ( market ze swieżymi warzywami, owocami i przyprawami) i ceny tam bez targowania były 2 x niższe. Przykładowo chciałam kupić lokalne daktyle w czekoladzie. Na Waterfront Market 1 kg daktyli kosztował 20 AED, a na straganie w Deirze sprzedawca chciał 50 AED, zszedł do 40 i to była jego ostateczna cena. Gdy poinformowałam go, że wczoraj kupiłam takie same za 20 AEDna Waterfront Market odwrócił wzrok i udawał, że mnie już nie widzi.

Deira w Dubaju – kuchnie z całego świata. 

Na innym blogu przeczytałam, aby koniecznie zjeść jakiś posiłek w Deirze. Po straganach weszłam na GoogleMaps, aby sprawdzić pobliskie knajpki i moim oczom ukazał się istny raj. Tylko w obrębie 1 km ukazały się takie knajpki jak kuchnia: jemeńska, perska, bengalska, chińska, libańska. Z uwagi, że nigdy nie byłam w jemeńskiej restauracji, wybór padł na pobliską knajpkę 

Miejsce to jest typową jadłodajnią do lokalnych. W środku na początku nie było wolnego miejsce i nie widziałam żadnego turysty. Niestety nie wiedziałam, że 95% dań to dania z mięsem lub rybami, których nie jem.. ale skusiłam się za to na sałatki, hummus i chlebek, który był tak ogromny, że nie mogłam zjeść. 

Jeśli lubisz jeść wyłącznie lokalnie i tanio, to polecam Tobie to miejsce. 

Deira w Dubaju – co jeszcze zobaczyć

Ponadto w najstarszej dzielnicy znajduje się wiele historycznych budynków i miejsc, takich jak Deira Clocktower, Grand Mosque i Dubai Museum, które oferują wgląd w historię i kulturę Dubaju.

Deira w Dubaju – przepłyń na drugi brzeg lokalną łódką. 

Po zwiedzeniu lub przed zachęcam Cię też, aby skorzystać z miejskiego wodnego transportu. Wzdłuż rzeki Creek kursują lokalne łodzie za 1,2 AED na kurs.

Blisko Targu Złota znajduje się Deira Old Souq Marine Transport Station. Stamtąd możesz przepłynąć na przystanek Dubai Old Souk Marine Transport Station, by pospacerować wzdłuż rzeki. Łódki odbywają, jak się zapełnią. Możesz również udać się od razu na przystanek metro, który jest kilka minut pieszo. 

Jeśli masz czas to proponuję udać się na spacer po kolejnej dzielnicy. – Al Fahidi, która podobała mi się bardziej od Deiry. 

Zobacz także: ceny w Duabju w 2023. Czy jest faktycznie aż tak drogo?

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
    0
    Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu