Atrakcje w Rzymie – 5 miejsc, które warto odwiedzić

cze 5, 2024 | Podróże

Rzym –  stolica, a jednocześnie największe miasto Włoch. Założony według legendy w 753 roku p.n.e. przez Romulusa i Remusa. Znajduje się w centralnej części kraju nad malowniczą rzeką Tyber oraz Morzem Śródziemnym.

Rzym to piękne miasto, bogate w różnorodne zabytkowe atrakcje, które do dziś zachwycają każdego swoją niezwykłą historią i kulturą. Jego starożytne ruiny i majestatyczne kościoły przyciągają turystów z całego świata, dzięki czemu tworzą niezapomniane wspomnienia. 

Poznaj 5 atrakcji, na które należy zwrócić uwagę będąc w Rzymie.

Rzym – 5 miejsc, które warto zobaczyć!

  1. Koloseum
  2. Forum Romanum
  3. Panteon
  4. Fontanna di Trevi
  5. Bazylika św. Piotra 

Atrakcje w Rzymie – Koloseum

Koloseum w Rzymie jest jednym z najważniejszych zabytków świata. Ludzie zbudowali je w I wieku n.e. i od tego czasu używali jako miejsca organizacji różnorodnych publicznych widowisk oraz wydarzeń rozrywkowych, takich jak walki gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta czy inscenizacje bitew. Koloseum, które ludzie nazywają również amfiteatrem Flawiuszów, jest zatem najważniejszym symbolem Rzymu. Zasłynął on ze swojej, monumentalnej architektury oraz niezwykłej trwałości stając się najczęściej odwiedzanym zabytkiem przez turystów.

Atrakcje w Rzymie – Forum Romanum

Forum Romanum to serce starożytnego Rzymu, gdzie odbywały się najważniejsze wydarzenia polityczne, religijne i społeczne. 

Forum, pełne imponujących ruin świątyń, bazylik i łuków triumfalnych, zostało położone między wzgórzami Palatynem i Kapitolem. Spacerując po tym historycznym miejscu, można poczuć ducha dawnej potęgi Rzymu. To właśnie tu toczyły się najważniejsze wydarzenia imperium. Forum Romanum to nie tylko zabytek, ale także żywe świadectwo wspaniałości i dziedzictwa starożytnej cywilizacji rzymskiej.

Atrakcje – Panteon 

Panteon w Rzymie to zjawiskowa świątynia zbudowana w II wieku n.e., znana z doskonale zachowanej architektury i imponującej kopuły. Jego centralny otwór – oculus, pozwala światłu słonecznemu oświetlać wnętrze w sposób niemal magiczny. Panteon, który pierwotnie był poświęcony wszystkim bogom rzymskim, obecnie pełni funkcję kościoła katolickiego i jest miejscem spoczynku wybitnych postaci, między innymi malarza Rafaela Santi.

Atrakcje – Fontanna di Trevi

Fontanna di Trevi w Rzymie to barokowe arcydzieło, które zostało ukończone w 1762 roku przez Nicola Salvi, znane z imponującej rzeźby Neptuna otoczonego trytonami i morskimi końmi. Tradycja wrzucania monet do fontanny przyciąga turystów z całego świata, którzy są pełni nadziei, że zapewni im to powrót do Rzymu i spełnienie marzeń. Co roku z fontanny wyławia się tysiące euro. Są one następnie przekazywane na cele charytatywne, dzięki czemu możliwe jest wspieranie potrzebujących w mieście. Fontanna di Trevi to nie tylko piękne miejsce, ale także symbol nadziei i dobroczynności, który przyciąga turystów z całego świata, zachęcając ich tym samym do udziału w tym wyjątkowym akcie pomocy.

Atrakcje Rzym – Bazylika św. Piotra 

Bazylika św. Piotra w Watykanie to majestatyczna świątynia, będąca sercem katolicyzmu i jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych na świecie. Została zbudowana na miejscu, gdzie według tradycji został pochowany św. Piotr, jeden z apostołów Jezusa Chrystusa i pierwszy papież. Jej imponująca architektura, zaprojektowana przez mistrzów renesansu, takich jak Michał Anioł, Michelangelo Buonarroti, Carlo Maderno czy Gian Lorenzo Bernini. 

Ta rzymska atrakcja zachwyca bogactwem detali oraz monumentalnym wnętrzem, które zdobią niezliczone dzieła sztuki, w tym słynna Pietà Michała Anioła. Bazylika św. Piotra jest nie tylko duchowym centrum, ale również symbolem trwałości i potęgi religii chrześcijańskiej.

Bazylika św. Piotra pełni funkcję głównej świątyni katolickiej i jest miejscem wielu ważnych ceremonii religijnych. Stanowi cel pielgrzymek dla milionów wiernych z całego świata.

PODSUMOWANIE

Mam nadzieję, że ten artykuł upewnił Cię w przekonaniu, że warto wybrać się do Rzymu i własnymi oczami ujrzeć niepowtarzalne oraz wyjątkowe zabytki stolicy Włoch! Oczywiście ja podałam ich 5, a jest ich o wiele wiele więcej…!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *