Atrakcje Jerozolimy. Poznaj miasto trzech religii.

maj 1, 2023 | Izrael, Podróże

Atrakcje Jerozolimy

Mówi się, że Jerozolima jest jednym z najważniejszych miast świata, pełne historii, religii i kultury. To miejsce, które ma ogromne znaczenie dla trzech największych religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Znajdują się tutaj nie tylko miejsca święte, ale również wiele innych ciekawych i fascynujących atrakcji, które przyciągają turystów z całego świata. Zwiedzanie Jerozolimy to nie tylko wędrówka po historii i religii, ale także odkrywanie różnorodnych kultur, smaków i zapachów, które sprawiają, że to miasto jest tak wyjątkowe.

Koniecznie zobaczcie też: Ziemia Święta – najważniejsze atrakcje

Co warto zobaczyć w Jerozolimie?

 1. Mury i Bramy Starego Miasta
 2. Ściana Płaczu
 3. Bazylika Grobu Pańskiego
 4. Wzgórze Świątynne
 5. Muzeum Izraela
 6. Wieża Dawida
 7. Wzgórze Oliwne
 8. Muzeum Holokaustu

Atrakcje Jerozolimy – co warto zobaczyć?

Mury i Bramy Starego Miasta

Mury są starożytne i mają ponad 2,5 tysiąca lat, ale wielokrotnie były przebudowywane i odnawiane.  Możemy wyróżnić bramy takie jak: Brama Damasceńska, Brama Heroda, Brama Lwia, czy Złota Brama, to wejścia do Starego Miasta. Od wieków wchodzili i wychodzili przez nie ludzie z różnych kultur i religii. Dziś Stare Mury i Bramy Jerozolimy przyciągają tłumy turystów, którzy podziwiają ich piękno, historię i znaczenie. Jeśli masz więcej czasu, to polecam zobaczyć wszystkie cztery.

Ściana Płaczu

Ważne i znane na cały świat miejsce w Jerozolimie. Znana również jako Zachodnie Mury,  jest pozostałością po Świątyni Jerozolimskiej. Ta niezwykła struktura ma około 2,5 tysiąca lat i jest jednym z najstarszych budynków religijnych na świecie. Sam Mur nie zrobił na mnie wrażenia, ale energia, którą tam można poczuć już tak.

Przy Ścianie, Żydzi odprawiają modlitwy i składają swoje prośby, marzenia i dziękczynienie. Wielu z nich wierzy, że Ściana Płaczu jest połączona z historią biblijną, a jej kamienie mają moc uzdrawiania duszy i ciała. Ściana Płaczu jest również miejscem wielu uroczystości i wydarzeń religijnych, takich jak Bar Micwa, czyli uroczystości dla 13-letnich chłopców i Bat Micwa, dla 12-letnich dziewcząt.  Według mnie to miejsce naprawdę warto zobaczyć. 

Bazylika Grobu Pańskiego

Jedno z najświętszych miejsc chrześcijaństwa. W tym miejscu Jezus Chrystus został złożony do grobu. Jest to miejsce, gdzie dokonało się zbawienie całego świata, zgodnie z wiarą chrześcijańską. Bazylika zrobiła na mnie duże wrażenie. Koniecznie polecam odwiedzić to miejsce.

 • Godziny otwarcia: od 5:00 rano do 9:00 wieczorem. Pamiętajcie, że godziny otwarcia mogą ulec zmianie z powodu uroczystości religijnych lub innych wydarzeń specjalnych.
 • Wstęp: wejście do Grobu Pańskiego jest bezpłatne, ale miejcie na uwadze, że mogą występować kolejki. Jeśli chcecie uniknąć tłumów polecam odwiedzić to miejsce wcześnie rano lub późnym wieczorem.
 • Obowiązuje stosowny strój. Oznacza to, że należy ubrać się skromnie, zakrywając ramiona i kolana.

Wzgórze Oliwne

To miejsce, gdzie historia, religia i niesamowity widok spotykają się w jednym miejscu. Tutaj Jezus Chrystus modlił się przed swoim aresztowaniem i ukrzyżowaniem, a także płakał nad upadkiem Jerozolimy. A żeby nie było nudno, na Wzgórzach Oliwnych możecie zobaczyć też wiele starych grobowców i kościołów, które wpisują się w historię tego miejsca. To także miejsce, gdzie możecie poczuć klimat różnych kultur i religii.

atrakcje Jerozolimy

Co warto zjeść w Jerozolimie?

Jerozolima to raj dla miłośników kuchni Bliskiego Wschodu i kuchni żydowskiej, która oferuje wiele smakowitych i aromatycznych dań.

Jednym z najbardziej znanych dań jest hummus, który kocham!  Hummus jest przygotowywany z ciecierzycy, tahini, oliwy z oliwek i przypraw. W Jerozolimie znajdziecie wiele restauracji i stoisk, które oferują świeżo przygotowany hummus, podawany z ciepłymi pita lub warzywami. Dla mnie to istna uczta dla moich kubków smakowych

Innym popularnym daniem jest falafel, przygotowywany z ciecierzycy i przypraw, formowany w kuleczki i smażony na głębokim oleju. Możecie go spróbować w falafelowniach na Starym Mieście lub w dzielnicy Mahane Yehuda, gdzie znajdziecie wiele straganów i restauracji.

Kolejnym smacznym daniem jest shakshuka, które może znacie ze swojej kuchni. Składa się z jajek gotowanych w sosie pomidorowym, cebuli, papryce i przyprawach. To danie możemy zjeść zarówno na śniadanie, jak i na obiad, a najlepiej smakuje z chlebem lub pitą.

Nie zapomnijcie też o słodkościach, takich jak baklava, filo z miodem i orzechami, lub halva, słodka masa z prażonych ziaren sezamu. Wszystkie te przysmaki można znaleźć w restauracjach, kawiarniach i sklepach na Starym Mieście i w innych częściach Jerozolimy.

Naprawdę świeże chałwy na kawałki są przepyszne – polecam koniecznie spróbować!

Ciekawostki i informacje o Jerozolimie

 • Jerozolima ma ponad 5000 lat historii.
 • Miasto ma ogromne znaczenie religijne dla: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu i jest uważane za jedno z najświętszych miejsc na świecie.
 • W Jerozolimie możecie pomodlić się w 220 miejsc modlitw
 • Dopiero w 2020 roku w Jerozolimie otwarto pierwszą linię tramwajową, która ułatwia przemieszczanie się po mieście
 • W Jerozolimie organizuje się wiele festiwali, w tym Festiwal Filmowy w Jerozolimie, Festiwal Sztuki Otwartej i Jerozolimski Festiwal Światła, który przyciąga tysiące ludzi z całego świata.

Jerozolima – dlaczego jest miejscem trzech religii?

Jerozolima jest miastem, które uważa się za święte przez trzy religie monoteistyczne: judaizm, chrześcijaństwo i islam. Istnieje wiele powodów, dla których Jerozolima jest tak ważna dla tych religii.

W judaizmie, wierzącyje uznają Jerozolimę za miejsce, gdzie Dawid i Salomon wybudowali Świątynię Jerozolimską, która była siedzibą Boga na ziemi. W judaizmie nazywane Królewską Stolicą i Miejscem Świętym. Według tradycji żydowskiej, w Jerozolimie odbywały się najważniejsze wydarzenia związane z historią żydowskiego narodu. Międzynny inymi: wyjście z Egiptu, przekazanie Tory na Synaju oraz wiele innych ważnych momentów.

Dla chrześcijan Jerozolima jest miejscem ukrzyżowania, pochówku i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W mieście znajduje się wiele miejsc związanych z życiem Jezusa. Według chrześcijańskiej tradycji w Jerozolimie Jezus nauczał i dokonał wielu cudów.

W islamie, Jerozolima jest uważana za trzecie najświętsze miasto po Mekce i Medynie. W mieście możecie zobaczyć Meczet Al-Aksa i Kopuła na Skale, które są uważane za święte miejsca w islamie. Według wierzeń w Meczecie Al-Aksa Mahomet odbył swoją wspaniałą podróż nocną, a Kopuła na Skale jest miejscem, gdzie Mahomet wszedł na niebiosa.

Czy warto odwiedzić Jerozolimę?

Oczywiście, że warto odwiedzić Jerozolimę! To miasto, które ma swój charakter i jest jednym z najważniejszych miejsc na świecie aż dla trzech religii. Jego bogata historia, kultura i dziedzictwo religijne przyciągają co roku tysiące turystów z całego świata.

Według mnie to raczej miejsce, które warto odwiedzić raz w życiu. Nie mogłabym tam jeździć regulrnie, a na pewno nie po to, aby odpocząć. Wydaje mi się, że descynacja głównie do zwiedzenia, a nie wypoczynku.

Wycieczka do Jerozolimy i Ziemii Świętej

Jeśli chcielibyście w tydzień zobaczyć wszystkie powyżej opisane miejsca oraz wiele innych atrakcji ale organizacja wyjazdu jest dla Was skomplikowana, pomyśle o wyjździe z MisjaTravel lub MisjaGo (miejsce, w którym aktualnie pracuje).

Na wszystkie wyjazdy na kod: podroznaetacie otrzymacie 100 zł/ zniżki na osobę.

Zobacz także: Wietnam w 2023 roku, czy będzie TOP kierunkiem?

atrakcje Jerozolimy

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *