Wyjazd za granicę a EKUZ – co warto wiedzieć o tym ubezpieczeniu?

sie 27, 2024 | Europa, Lifestyle, Podróże, Praktyczne podróże

Planując wyjazd za granicę, niezależnie od celu podróży, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie w razie nieprzewidzianych sytuacji zdrowotnych. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument, który umożliwia korzystanie z niezbędnej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz EFTA. Choć EKUZ zapewnia pewien poziom ochrony, warto zastanowić się nad wykupieniem dodatkowej polisy ubezpieczeniowej, która rozszerzy zakres ochrony. W artykule omówimy, jak uzyskać EKUZ, do czego uprawnia jej posiadanie oraz jakie dodatkowe ubezpieczenie warto rozważyć przed wyjazdem.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – co to jest?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument potwierdzający, że jego posiadacz ma prawo do korzystania z niezbędnej opieki zdrowotnej podczas tymczasowego pobytu w innym kraju Unii Europejskiej, Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) oraz w niektórych innych krajach, które podpisały odpowiednie porozumienia. Karta ta jest bezpłatna i wydawana przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Jak uzyskać EKUZ?

Aby otrzymać EKUZ, należy złożyć wniosek do odpowiedniego oddziału NFZ. Formularz zgłoszenia wyjazdu można wypełnić osobiście w urzędzie, przesłać pocztą lub złożyć online za pomocą profilu zaufanego. Warto pamiętać, że wniosek można złożyć najpóźniej kilka dni przed planowanym wyjazdem, aby mieć pewność, że karta zostanie wydana na czas.

Wymagane dokumenty:

– wypełniony formularz zgłoszenia wyjazdu.

– dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.

– dokument potwierdzający zameldowanie stałe lub czasowe.

– ewentualnie dodatkowe dokumenty, jeśli zgłaszasz wyjazd dziecka lub osoby, nad którą sprawujesz opiekę prawną.

Do czego uprawnia EKUZ?

EKUZ uprawnia do korzystania z opieki zdrowotnej na takich samych zasadach, jak obywatele kraju, w którym aktualnie przebywasz. Oznacza to, że jeżeli w danym kraju obowiązują opłaty za pewne usługi medyczne, będziesz musiał je pokryć. Karta nie pokrywa kosztów transportu medycznego do Polski ani leczenia w prywatnych placówkach.

Dodatkowa polisa ubezpieczeniowa — czy warto?

Choć EKUZ zapewnia podstawową ochronę zdrowotną na przykład na wakacjach za granicą wakacyjnapolisa.pl/ekuz/, warto rozważyć wykupienie dodatkowej polisy ubezpieczeniowej. Polisa ta może obejmować koszty leczenia w prywatnych placówkach, transport medyczny do Polski, a także ochronę w sytuacjach, które nie są objęte przez EKUZ, takich jak utrata bagażu, odwołanie lotu czy odpowiedzialność cywilna za szkody wyrządzone osobom trzecim.

Obowiązek zgłoszenia wyjazdu z Polski

Przed wyjazdem za granicę na dłuższy okres, każdy obywatel Polski jest obowiązany zgłosić swój wyjazd w urzędzie gminy lub online poprzez profil zaufany. Dotyczy to zarówno wyjazdów czasowych, jak i tych z zamiarem stałego pobytu. Zgłoszenie wyjazdu jest niezbędne do aktualizacji danych w rejestrze PESEL i ewidencji ludności, a także do uniknięcia potencjalnych problemów administracyjnych.

Jak zgłosić wyjazd?

Proces zgłoszenia wyjazdu jest prosty i może być dokonany online bez udziału urzędnika. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszenia wyjazdu na stronie profilu zaufanego. Następnie kliknąć przycisk „zgłoś wyjazd” i potwierdzić zgłoszenie za pomocą certyfikatu podpisu osobistego. Adres zameldowania stałego pozostanie w rejestrze, jednakże rejestr PESEL oraz ewidencja ludności zostaną zaktualizowane o informacje dotyczące miejsca pobytu czasowego lub zamiaru stałego pobytu za granicą.

Zgłoszenie powrotu

Po powrocie do kraju również istnieje obowiązek zgłoszenia tego faktu. Można to zrobić w urzędzie gminy lub online za pomocą profilu zaufanego. Zgłoszenie powrotu jest ważne, aby dane w rejestrze PESEL oraz ewidencji ludności były zgodne z rzeczywistością, co może być istotne przy załatwianiu wielu formalności.

Planując wyjazd za granicę, chociażby do Niemiec warto zadbać o wszystkie niezbędne formalności i ubezpieczenie https://wakacyjnapolisa.pl/poradnik/ekuz-w-niemczech/, takie jak uzyskanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, wykupienie dodatkowej polisy ubezpieczeniowej oraz zgłoszenie wyjazdu i powrotu w urzędzie gminy lub online. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek i będziesz mógł cieszyć się spokojnym pobytem za granicą.

Artykuł powstał na podstawie współpracy.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *