AZJA Malezja PODRÓŻE

Malezja Poradnik – 13 rzeczy które warto wiedzieć

Malezja poradnik

Malezja poradnik przed wyjazdem

Malezja jest krajem, który ma bardzo wiele do zaoferowania dla każdego podróżnika. Chojnie obdarowana przez Matkę Naturę, posiada przepiękne plaże, czarujące pola herbaciane czy równikowe dżungle. Fani dużych miast też nie będą zawiedzeni. W stolicy – Kuala Lumpur można zagospodarować sobie czas na wiele sposobów.  Malezja może się także pochwalić prawdziwą wybuchową  mieszkanką kulinarną.  Bogactwo smaków jest w stanie zadowolić nawet tych najbardziej wybrednych. Niezależnie od tego, w jaki sposób lubisz spędzać czas, możesz być pewny, że znajdziesz coś dla siebie. Warto przed podróżą w ten piękny kraj zapoznać się z kilkoma kwestiami, dlatego poniżej przygotowałam krótki, praktyczny poradnik.

Wiza do Malezji Malezja Poradnik co wiedzieć?

Polacy, których pobyt nie przekracza 90 dni nie potrzebują wizy. Wymagany jest natomiast  paszport z ważnością minimum 6 miesięcy. 

 Kiedy lecieć do Malezji? 

Wybranie pory roku na wyjazd jest kluczowe. Malezja ma klimat równikowy, który charakteryzuje się  wysokimi temperaturami, wysoką wilgotnością oraz intensywnymi opadami deszczu (w zależności od pory). 

Wydaje mi się, że najlepsza pora na wyjazd to pora sucha (najmniej pada). W zależności od regionu prezentuje się następująco: 

Malezja Zachodnia (Kuala Lumpur, Penang, Langkawi) – od grudnia do kwietnia 

Malezja Wschodnia (Kuantan, Tioman) – od kwietnia do października

Borneo (część malezyjska – Sarawak, Sabah) – od marca do września.

Malezja Poradnik 

Waluta, karty, bankomaty.

Walutą malezyjską jest ringgit malezyjski. 

1 MYR w przybliżeniu to ok. 0,94 zł. W podróży łatwo się przelicza, można zaokrąglać 1 do 1. 

Płatność kartą jest możliwa w wielu miejscach, jednakże w niektórych przyjmują tylko gotówkę. Na wyspie Langkawi miałam wiele razy taką sytuację, że widziałam terminal, a otrzymałam informację, że płatność jest tylko gotówką, ponieważ terminal nie działa. Widziałam, że się świeci i działa, ale no cóż…

Bankomaty  bez problemu akceptują nasze polskie karty w systemie Visa i  Mastercard. Większość tak naprawdę zależy od Twojego banku.

Wskazówka: W przypadku wyjazdu poza UE polecam zadzwonić do banku i go o tym powiadomić. Banki mają prawo zablokować karty w ramach bezpieczeństwa, jeśli transakcja została wykonana np. w Warszawie, a za kilka godzin w Tajlandii. Oczywiście po uprzedzeniu banku takie sytuacje nie powinny mieć miejsca, mimo to czasem się zdarzają.

Internet w Malezji 

We wszystkich knajpkach i hostelach funkcjonuje WiFi, zazwyczaj o bardzo dobrym zasięgu. Na miejscu istnieje także możliwość wykupienia miejscowej karty SIM z internetem. 

 

Szczepienia przed podróżą 

Według strony www.szczepieniadlapodrozujacych.pl zalecane są:

 • Szczepienia rutynowe (WZW B, grupie, odrze/śwince, różyczce, ospie wietrznej,
  pneumokokom) – czyli wszystkie, które większość z osób ma od dziecka.
 • Szczepienia przypominające – przeciwko tężcowi, błonicy, krztuścowi
 • Dur brzuszny
 • Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A)

Żadne z powyższych szczepień nie jest obowiązkowe. Ja zrobiłam już dawno temu WZW A. Resztę szczepień mam od dziecka. Nie posiadam tylko szczepienia na dur brzuszny.

Malaria – nie jest rozpowszechniona, lecz wciąż występuje w mocno zalesionej części BorneoMalezja poradnik 

Zdrowie – kilka prostych wskazówek

W  miastach nie ma problemu z dostępem do aptek czy szpitali. Jakość służby zdrowia jest dobra.

 • Przed wyjazdem (nie tylko do Malezji) zachęcam oczywiście do wykupienia ubezpieczenia podróżnego. Nawet w przypadku najmniejszych problemów zdrowotnych taka ochrona może okazać się dla nas zbawieniem. Często koszty leczenia dla Europejczyków są bardzo wysokie, a dzięki ubezpieczeniu możemy je zmniejszyć bądź ominąć. 
 • Oczywiście zaleca się wzięcie swoich potrzebnych lekarstw. Nie ma gwarancji, że na miejscu można każdy lek kupić bez recepty.
 • Nie zaleca się pić wody z kranu, ponieważ jakość nie jest odpowiednia. Często jednak spotkałam się z zamontowanymi filtrami przy kranach.
 • Malezja jest czystym krajem, jednakże polecam zawsze mieć ze sobą antybakteryjny żel do rąk.
 • Należy pamiętać, że organizm może reagować w różny sposób na drastyczną zmianę klimatu. Ze względu na panujący tam upał mogą dotknąć Cię różne niegroźne dolegliwości. W moim przypadku była to lekka wysypka na rękach, głównie w okolicy zgięcia. Potwornie swędziało. Nie zaleca się wtedy gorących pryszniców ani perfumowanych kremów. Wspominam o tym dlatego, że ja nie znając zaleceń, wzięłam gorący prysznic i później było nieciekawie

Transport w Malezji 

Komunikacja miejska

Transport jest bardzo dobrze rozwinięty, co zdecydowanie ułatwia podróżowanie na własną rękę. Oferta połączeń autobusowych, kolejowych  i promowych jest wystarczająca, raczej nie trzeba rezerwować z większym wyprzedzeniem. Polecam wcześniej kupować bilety w okresach różnych świąt. Ja na przykład kupowałam wcześniej ze względu na Chiński Nowy Rok. Poziom oraz komfort oferowanych usług jest zbliżony do tego w Polsce.

Taksówki i prywatne transfery.

Przejazdy taksówkami są bardzo tanie, korzystałam kilka razy.

Wskazówki:

 • Między miastami występuje także siatka tanich połączeń lotniczych. Dwa główne przewoźniki to MalaysaAirways oraz AirAsia. Czasami może okazać się, że przeprawa samolotem wyjdzie taniej w porównaniu do innych środków transportu. 
 • Wszystkie połączenia komunikacji miejskiej (także połączenia drogą morską między wyspami)  oraz zakup biletów można dokonać za pośrednictwem strony EasyBook. Sama z niej korzystałam, wszystko przebiega bardzo łatwo, polecam.
 • Narodowy przewoźnik pociągowy Malezji to KTM – na ich stronie można sprawdzać wszystkie aktualizacje.
 • Do zamawiania przejazdów taksówką polecam aplikację GRAB – działa na zasadzie naszego ubera. Cena od razu jest podana z góry.
 • Na dworcach/przystanek wszystko jest bardzo dobrze opisane/rozrysowane. Ogólnodostępne są instrukcje w języku angielskimMalezja Poradnik co zobaczyć

Jakie są gniazdka w Malezji

Napięcie w gniazdkach wynosi 240 V i ma 50 Hz. Gniazdka są takie jak w Wielkiej Brytanii typu ,,G” dlatego warto zakupić przed wyjazdem przejściówkę.

Bezpieczeństwo w Malezji – kilka zasad

Malezja jest stosunkowo bezpiecznym krajem. Nawet po zmroku w większych miastach czułam się komfortowo. Na co warto uważać?

 • Należy zachować standardowe środki ostrożność – drobne kradzieże zdarzają się wszędzie, dlatego warto być czujnym
 • Należy uważać na ugryzienia zwierząt i owadów. Malezja to w końcu klimat tropikalny. Nie tylko w lasach można spotkać wiele niebezpiecznych zwierząt i owadów, dlatego ważną kwestią jest ubezpieczenie
 • Przed wyjazdem zachęcam też zapisać się w ODYSEUSZU.
 • 999 – numer na policję/pogotowanie

Malezja poradnik co wiedzieć?

Gastronomia

Malezja jest oceniania przez wiele instytucji turystycznych jako jedno z najsmaczniejszych państw na świecie. Ze względu na wysokie zróżnicowanie kulturowe, ilość oferowanych rodzajów kuchni jest ogromna. Jestem przekonana, że każda nawet najbardziej wybredna osoba znajdzie coś dla siebie. Zadowoleni także będą wegetarianie, ponieważ można spotkać wiele indyjskich oraz specjalnych wege knajpek. Mój żołądek nie raz został oczarowany. 

Ceny posiłków na ulicy zaczynają się od 2 zł. Średnio w zwykłej restauracji za posiłek zapłacimy 25 – 30 zł. Z pewnością każdy znajdzie miejsce dogodne dla swojego portfela.  W niepewnych lokalach zachęcam, żeby nie brać lodu do napojów.

Religia i kultura w Malezji  Malezja Poradnik co wiedzieć ?

Malezja jest to kraj, który zrobił na mnie ogromne wrażenie pod względem różnorodności kulturowej. Spotkałam bardzo dużo osób o nietypowej urodzie. Powodem jest mieszanka narodowości. Jeśli chodzi o mieszkańców Malezji to 55% z nich jest Malajami, 23% to Chińczycy, 14% to Organ Asli, czyli ludy zamieszkujące górzyste wnętrze Półwyspu Malajskiego. Ludy te tradycyjnie dzieli się na trzy podgrupy: Semangów, Senoi oraz Proto-Malajów. 7% to Hindusi. Reszta nie należy do żadnej z wymienionych grup. 

 • Islam, Hinduizm, Buddyzm, Konfucjanizm – takie religie występują w Malezji , a Malajowie w większość to osoby wyznania islamskiego. 
 • Do większości świątyń (przynajmniej wszystkie, które odwiedzałam) należy wchodzić na boso oraz w stosownym ubraniu. Często przy świątyniach są chusty, które można za darmo pożyczyć na czas wizyty. Dotyczy to kobiet oraz mężczyzn. 
 • W środkach transportu obowiązuje zakaz picia i jedzenia oraz okazywania nadmiernie uczuć wobec siebie – radzę stosować się do tych zasad. Często jest wiele kamer, a kary (finansowe) są wysokie.
 • Niektóre zachowania, które u nas wydają się bardzo niekulturalne, tam wydawały się całkiem normalne – głośnie odchrząkiwania, siorbanie czy mlaskanie...Mocno rzuciło mi się to w oczy i ciężko było mi się nie irytować.
 • Moim zdaniem mieszkańcy są bardzo otwarci i chętni do pomocy. Z językiem angielskim i komunikacją z miejscowymi nie miałam ani razu problemu.

Podstawowe zwroty

 • Dzień dobry – Selamat pagi
 • Do widzenia – selamat tinggal
 • Dziękuję –  terima kasih
 • Poproszę – sila 
 • Tak-  supaya
 • Nie – tidak
 • Nie rozumiem –  Saya tidak faham

Krótkie podsumowanie wyjazdu

Podróżowanie na własną rękę po Malezji jest bardzo łatwe. Nawet jeśli Twój poziom języka angielskiego jest niski, to przemieszczanie się nie będzie stanowiło problemu. Jestem niesamowicie zadowolona i pozytywnie oczarowana. Przede wszystkim zaskoczona trochę inną kulturą w porównaniu do innych państw Azji Poł-Wsch.  Kupując produkty, nie trzeba się targować z każdą rzeczą, jak na przykład w Tajlandii. Ceny podane przez sprzedawcę są uczciwe lub po prostu są napisane z góry. Raz nawet spotkała mnie miła sytuacja gdy, Pani w sklepie wytłumaczyła mi, że się mylę i dałam jej za dużo pieniędzy, mimo że były to jakieś grosze. CENY W MALEZJI 2020 – całkowity koszt wyjazdu.

Drogi czytelniku, jeśli miałeś jakieś wątpliwości czy warto się wybrać do Malezji, mam nadzieję, że choć trochę Twoja decyzja stanie się łatwiejsza.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania to zapraszam i zachęcam serdecznie  do śledzenia mnie na Instagramie i Facebooku

Przy okazji, ostatnio dodałam artykuł Co spakować do Azji, czyli moja zawartość plecaka  – informacje praktyczne przed każdym wyjazdem.

You Might Also Like

No Comments

  Leave a Reply