AZJA Malezja PODRÓŻE

Park Narodowy Penang – mała dżungla dla początkujących

Park Narodowy Penang

PARK NARODOWY PENANG W MALEZJI

Penang National Park jest to mała dżungla na wyspie Penang, która znana jest ze słynnego Conopy Walkway. Czy ma coś więcej do zaoferowania?

Aktywnie spędzony dzień wśród Matki Natury był dla mnie jak zwykle fantastyczny. Po pierwsze: uwielbiam parki i miejsca, gdzie jest bardzo zielono, po drugie: lubię aktywnie spędzać czas. Jeśli też tak masz, to koniecznie musisz pojechać w to miejsce na wyspie! Pomimo że jest to najmniejszy Park Narodowy w Malezji z powierzchnią 23 km², to ze spokojem można go eksplorować cały dzień.

JAK SIĘ DOSTAĆ DO PARKU NARODOWEGO Z GEORGE TOWN?

Autobusem  dokładniej linią numer 101. Najłatwiejszym punktem orientacyjnym jest dworzec KOMTAR. Stamtąd rusza wiele innych autobusów. Częstotliwość kursowania w godzinach szczytu wynosi około 20 minut, w zależność od natężenia ruchu.

Koszt przejazdu do 2,80 MYR. UWAGA – kierowca nie wydaje reszty. Gotówkę wrzuca się do metalowego pudełka i nie ma żadnej opcji wydania pieniędzy. Polecam w tym przypadku mieć drobną kwotę.

Czas przejazdu trwał ok. 50 minut. Po drodze nie ma żadnych ładnych widoków więc podróż trochę mi się dłużyła.

Druga opcja aby się dostać do parku to taksówka.  Czas przejazdu będzie krótszy, jednakże o wiele droższy. Trzeba liczyć się z kosztem 40-50 MYR.

ILE KOSZTUJE WEJŚCIE DO PARKU?

Wejście do parku jest zupełnie darmowe! Niesamowita sprawa, prawda? Jakoś jestem przyzwyczajona, że za tego typu atrakcje trzeba płacić. Czasami nawet duże kwoty, a tu taka miła niespodzianka.

Przed wejściem do parku należy się zarejestrować. Wystarczy podejść do okienka, wpisać z jakiego jest się kraju,  godzinę wejścia, ilość osób oraz miejsce, które będzie celem wędrówki.

Szczerze mówiąc, ja przed wycieczką tam, niewiele nawet przeczytałam i nie wiedziałam, którą z tras wybrać.

Okazało się jednak, że nie miałam zbyt dużego wyboru, ponieważ dwie, z głównych tras były zamknięte (np. Monkey Beach). Wybrałam zatem trasę na TURTLE BEACH.

Park Narodowy Penang

MAPA PARKU – CO MOŻNA ZOBACZYĆ?

Poniżej wstawiam zdjęcie tras, które można wybrać do wędrówki. Zdjęcie nie jest mojego autorstwa, pochodzi ze strony www.travel-penang-malaysia.com. Tak jak wspomniałam powyżej, podczas mojej wizyty trasa od punktu B do punktu E była zamknięta. Wybrałam trasę od A do F. 

 Trasa do PANTAI KERACHUT – czy osoba, ze słabą kondycją sobie poradzi?

 

Szczerze mówiąc trudno odpowiedzieć mi to na to pytanie, ponieważ nie chcę brać na siebie tej odpowiedzialności. Napiszę krótko, że ja się trochę zdziwiłam trudnością trasy, lecz w tę pozytywną stronę. Droga na Turtle Beach nie jest szczególnie zrobiona pod turystów. Nie ma wygodnych schodów, poręczy czy betonowych ścieżek. Często występuje droga naturalna z korzeni drzew bądź wielkich kamieni. Kilka razy na trasie spotkałam słupki ze sznurkami (jak na zdjęciu poniżej).

Trasa prowadzi przez mini dżunglę, dzięki temu można usłyszeć niesamowite odgłosy flory i fauny parku. Uważam, że moja kondycja jest wystarczająco dobra, a mimo to momentami miałam trudności. Prawdopodobnie było to spowodowane wysoką odczuwalną temperaturą oraz wysoką wilgotnością powietrza. Już po 10 minutach czułam się, jakbym była w saunie.

Park Narodowy Penang

Pentai Kerachut (Turtle Beach), czyli oaza spokoju

Po około 1,5-2 h wędrówki doszłam do celu wyprawy tzw. Turtle Beach. Moim oczom ukazał się fantastyczny, dziewiczy krajobraz. Biały piasek, czysta woda, kilka, może kilkanaście osób, czystość i spokój. Naprawdę nie spodziewałam się tak niewielkiej ilości turystów.  Plaża przysłowiowo nazywana jest  plażą żółwi, dlatego, że znajduje się na niej niewielkie sanktuarium żółwi wodnych. Wejście do niego jest bezpłatne, jednakże nie ma tam zbyt wiele do oglądania. 

Czy w Parku są jakieś sklepy, bądź miejsce gdzie można kupić wodę?

Nie mogłam nigdzie znaleźć tej odpowiedzi, więc podpowiem, że nie ma. Polecam zaopatrzyć się w dużą ilość wody, kanapki i batoniki. Szczególnie jeśli wracacie pieszo, a nie łódką.

Z wyznaczonych miejsc można wracać łódką, jednakże lepiej bilety kupić od razu. Przed wejściem do parku znajduje się  kilka biur. Ceny nie należą do najniższych (od 60 do 130 MYR), dlatego sobie odpuściłam i wróciłam również pieszo. 

GODZINY OTWARCIA DODATKOWE INFORMACJE

Park jest czynny w godzinach od 8 do 17.

Uważam, że oznakowanie w parku jest dość słabe. Chciałam odbić i wrócić inną trasa … jednakże nie widziałam, w którym momencie skręcić. Spytałam napotkane osoby, lecz one też nie wiedziały i trochę rozczarowana, zostałam zmuszona wrócić tą samą drogą 🙁

Po intensywnej wędrówce – czas na nagrodę!

Przy wejściu do parku znajdują się 3 knajpki. Wybrałam tą, która jest na przeciwko, przystanku. Ceny były bardzo niskie, potrawy smaczne, także zachęcam gdy będziesz głodny.

PS. W razie pytań zapraszam na mój Instagram, miło będzie Cię tam widzieć. 

Artykuły, które mogą Cię zainspirować i pomóc 

Malezja Przewodnik – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Ceny w Malezji 2020 – całkowity koszt wyjazdu

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply