Najpiękniejsze plaże Krety zachodniej

cze 13, 2024 | Europa, Grecja, Podróż, Podróże

Kreta Zachodnia to jedna z najpiękniejszych części największej greckiej wyspy Kreta, słynąca z malowniczych krajobrazów, urokliwych miasteczek i bogatej historii. Znajduje się tu miasto Chania, znane z urokliwej weneckiej starówki, portu i pięknych plaż (więcej na temat Chanii znajdziecie tutaj) . Region ten jest również domem dla wąwozu Samaria, jednego z najdłuższych wąwozów w Europie, który przyciąga miłośników trekkingu z całego świata.

Kreta Zachodnia słynie z przepięknych plaż, które charakteryzują się krystalicznie czystą wodą i białym lub różowym piaskiem. Z tego powodu zapraszam Was do przeczytania tego wpisu, ponieważ przedstawiam w nim 5 najpiękniejszych plaż Krety zachodniej.

Najpiękniejsze plaże Krety zachodniej

  1. Laguna Balos
  2. Plaża Falasarna
  3. Plaża Elafonissi
  4. Seitan Limania Beach
  5. Kedrodasos Beach

Plaże Krety zachodniej – Laguna Balos

Laguna Balos leży około 56 km na północny zachód od Chanii, głównego miasta na zachodniej Krecie. Można tam dotrzeć na dwa sposoby:

  1. Łodzią: Regularne rejsy wypływają z portu w Kissamos. Jest to popularna opcja, szczególnie dla tych, którzy chcą uniknąć pieszych wędrówek.
  2. Samochodem i pieszo: Dojazd samochodem prowadzi przez szutrową drogę, która kończy się na parkingu. Stamtąd trzeba przejść około 20-30 minut pieszo w dół wzgórza, aby dotrzeć na plażę. Droga według mnie jest fatalna. Według mnie raczej dla dobrych kierowców, wiele zakrętów jest bez barierek…Oczywiście idzie dojechać, bo wiele osób codziennie dojeżdża, ALE jestem w szoku, że wyspa nic nie działa, aby poprawić stan ten drogi.

Laguna Balos jest jedną z najbardziej ikonicznych plaż na Krecie. Słynie z krystalicznie czystej, turkusowej wody i białego piasku, który w niektórych miejscach przybiera różowy odcień, co jest wynikiem zmieszania pokruszonych muszli z piaskiem. Dzika przyroda otacza plażę, z widokiem na skalisty półwysep Gramvousa i pobliskie wysepki.

Plaża Falasarna

Falasarna słynie z długiego, szerokiego pasa złocistego piasku, który rozciąga się na kilka kilometrów. Piasek jest miękki i czysty, co czyni plażę idealnym miejscem do opalania i relaksu. Dodatkowo woda w tym miejscu jest przejrzysta i ma turkusowy kolor.

Plaża Falasarna znajduje się około 59 km na zachód od Chanii i 17 km na zachód od Kissamos. Można do niej łatwo dojechać samochodem, a parkingi znajdują się w pobliżu plaży. Dodatkowo jest ona popularnym miejscem do uprawiania sportów wodnych, takich jak windsurfing, snorkeling i pływanie. Wypożyczalnie sprzętu znajdują się w pobliżu plaży.

Plaże Krety zachodniej – Plaża Elafonissi

Elafonissi Beach znajduje się około 75 km na południowy zachód od Chanii. Do plaży najlepiej dostać się samochodem. Niestety nie korzystałam z komunikacji miejskiej i nie wiem, jak ona działa. Droga samochodem prowadzi przez malownicze górskie krajobrazy, a kończy się na dużym parkingu niedaleko plaży.

Elafonissi słynie z unikalnego różowego piasku, który powstaje z pokruszonych muszli. Plaża tworzy płytką lagunę z krystalicznie czystą wodą, która jest idealna do kąpieli. Na lagunie znajduje się mała wysepka, do której można dojść pieszo przez płytką wodę. Co więcej, plaża Elafonissi jest częścią obszaru chronionego Natura 2000, co oznacza, że jest to siedlisko dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Czystość wody i naturalne piękno są priorytetami w tym miejscu.

Plaże Krety zachodniej – Seitan Limania Beach

Seitan Limania to ukryta plaża, która jest mniej znana, bardziej dzika, ale niezwykle malownicza. Aby się tam dostać, trzeba pokonać krótki, ale stromy szlak pieszy. Znajduje się na północno-wschodnim wybrzeżu półwyspu Akrotiri, niedaleko miasta Chania.

Seitan Limania Beach to mała, wąska zatoczka otoczona wysokimi, stromymi klifami, które tworzą niesamowity, naturalny amfiteatr. Plaża jest niewielka, ale urokliwa, z białym piaskiem i żwirkiem. Woda w zatoce jest przejrzysta i ma intensywnie turkusowy kolor. Dzięki trudniejszemu dostępowi plaża jest mniej zatłoczona niż bardziej popularne miejsca na Krecie.

Plaże Krety zachodniej – Kedrodasos Beach

Kedrodasos Beach jest położona około 76 km na południowy zachód od Chanii i 1,5 km na wschód od plaży Elafonissi.

Plaża Kedrodasos jest często określana jako „tajemniczy raj” na Krecie. Jest to dzika, nienaruszona plaża, otoczona cedrowymi drzewami i jałowcami, które zapewniają naturalny cień. Piasek jest biały i miękki, a woda krystalicznie czysta i turkusowa. Nadaje się przez to idealnie do pływania oraz snorkelingu, więc dodatkowo można podziwiać różnorodne życie morskie i ciekawe formacje skalne pod wodą.

Kedrodasos Beach jest całkowicie dzika i pozbawiona infrastruktury turystycznej. Nie ma tu leżaków, parasoli, barów ani toalet. Wszystko, co potrzebne na cały dzień, trzeba zabrać ze sobą.

Podsumowanie

Wierzę, że udało mi się zwrócić waszą uwagę na perełki Krety zachodniej. Jeśli macie w planach polecieć na Kretę to ufam, że odwiedzicie chociaż część wyżej wspomnianych plaż. Dodatkowo zachęcam Was do przeczytania moich innych wpisów na temat Grecji.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *