AZJA PODRÓŻE Singapur

Singapur poradnik – co musisz wiedzieć przed wyjazdem

Singapur poradnik

Singapur poradnik

Singapur —  stale rozwijająca się fenomenalna metropolia. Oszałamiająca architektura połączona z zielonymi terenami skutecznie nasyca oczy i serce. Dlaczego serce? Dlatego, że widoki i wspomnienia z tego państwa-miasta śniły mi się jeszcze tydzień po powrocie.

Wiza – czy jest potrzebna?

Polacy, których pobyt nie przekracza 90 dni nie potrzebują wizy. Wymagany jest natomiast  paszport z ważnością minimum 6 miesięcy.

Kiedy lecieć do Singapuru?

Uważam, że tak naprawdę nie ma idealnej pory na podróż do Singapuru, ponieważ może być zbyt deszczowo lub za gorąco. Jeśli chodzi o temperaturę, to jest ona wysoka przez cały rok. Średnia temperatura wynosi 25 stopni Celsjusza.

Na wielu portalach przeczytasz, że najlepsze miesiące na podróż to luty/marzec oraz wrzesień/październik. Ja miałam okazję być pod koniec stycznia. Temperatura wynosiła wtedy, powyżej 30 stopni Celsjusza i nie widziałam ani kropli deszczu 🙂

ZAMIANA CZASU: godzina 12:00 w Polsce = 18:00 w Singapurze. 

Singapur poradnik

Waluta w singapurze: Jaką zabrać?

Walutą Singapuru jest dolar singapurski, skrót – SGD.

1 SGD, w przybliżeniu to 2,84 zł (kurs na 20 stycznia 2020 r.)

Warto zabrać, ze sobą 100 dolarów, gotówka też na pewno się przyda.

Płatność kartą jest możliwa praktycznie wszędzie. Warto mieć gotówkę do kupna biletów na metro.

Wypłata z bankomatu: wypłata możliwa jest w wielu systemach płatności. Visa, Mastercard czy Revoult działają bez problemu. Jeśli chodzi o prowizje, to ja z żadną nie miałam styczności. Czytałam jednak, że czasami bankomat potrafi pobrać prowizję np. 10 zł, jednakże taki komunikat pojawia się przy realizacji transakcji.

Wskazówka: W przypadku wyjazdu poza UE polecam zadzwonić do banku i go o tym powiadomić. Banki mają prawo zablokować karty w ramach bezpieczeństwa, jeśli transakcja została wykonana np. w Warszawie, a za kilka godzin w Tajlandii. Oczywiście po uprzedzeniu banku takie sytuacje nie powinny mieć miejsca, mimo to czasem się zdarzają.

Singapur Poradnik

Internet 

Internet jest bardzo szybki, według mnie działa bez zarzutów ale… jest drogi! Albo tak mi się wydaję. Na lotnisku warto zakupić lokalną kartę, wyboru pakietów nie ma zbyt wiele. Mój wyjazd trwał 15 dni więc wybrałam opcję  z ważnością karty na 30 dni. Miałam w niej nielimitowany internet w Singapurze oraz 5 GB w Malezji/Indonezji/Tajlandii.

Do wyboru jest jeszcze pakiet z ważnością karty na 12 dni. Różnica w cenie jest spora.

 • Pakiet 1 (30 dni) – 50 dolarów singapurskich
 • Pakiet 2 (12 dni) – 30 dolarów singapurskich

Domniemam, że jest to trochę celowo zaplanowane, ponieważ ludzie często przyjeżdżają na 2 tygodnie więc albo ktoś pozostanie bez internetu przez 2 dni, albo po prostu dla spokoju wykupi droższy pakiet.

Szczepienia przed podróżą 

 

Według strony www.szczepieniadlapodrozujacych.pl zalecane są:

 • Szczepienia rutynowe (WZW B, grupie, odrze/śwince, różyczce, ospie wietrznej,
  pneumokokom) – czyli wszystkie, które większość z osób ma od dziecka.
 • Szczepienia przypominające – przeciwko tężcowi, błonicy, krztuścowi
 • Dur brzuszny
 • Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A)

Żadne z powyższych szczepień nie jest obowiązkowe. Ja zrobiłam już dawno temu WZW A. Resztę szczepień mam od dziecka. Nie posiadam tylko szczepienia na dur brzuszny. Dodam, że Singapur jest świetnie rozwinięty, chyba nawet bardziej niż Polska. Jest tam olśniewająco czysto w porównaniu do innych krajów Azji, naprawdę. To jest pierwszy fakt, który rzucił mi się oczy.

Singapur Poradnik

Jakie są gniazdka w Singapurze?

Mam nadzieje, że zawsze sprawdzasz takie rzeczy przed wyjazdem 🙂 W Singapurze występują gniazdka 230V / 50 Hz. Do żadnego z tutejszych typów gniazdek elektrycznych nie pasują europejskie wtyczki, dlatego należy zaopatrzyć się w adapter przed podróżą lub nabyć go na miejscu. 

Czy w Singapurze jest bezpiecznie?

W mojej opinii jest bardzo bezpiecznie. Nawet po zmroku w małej uliczce nie czułam lęku i obaw. Według Global Finance w 2019 r. Singapur zajął 7 pozycję w kategorii najbezpieczniejsze państwo świata.  Do oceny uwzględniono takie aspekty jak zagrożenie wojną, przestępczość, bezpieczeństwo obywateli i ryzyko klęski żywiołowej. 

Jeden z faktów, który ogromnie mnie zaskoczył. Kamery! Wszędzie kamery. Niektórzy mogą się poczuć mocno inwigilowani. Poniżej wrzucam zdjęcie całkiem codziennego widoku w Singapurze. 

Transport publiczny w mieście

Jak się pewnie domyślasz, jest bardzo dobrze rozwinięty. Oznakowanie i wskazówki są na bardzo wysokim poziomie.  Do większości atrakcji dotrzesz najpopularniejszymi środkami transportu – metrem lub kolejką. 

Polecam pobrać aplikację Singapore MRT. Mapa metra działa bez internetu. Można również sprawdzić, jak dojechać w wybrane miejsce, coś na zasadzie naszej strony jakdojade.pl.

Poniżej wrzucam zdjęcie mapy metra (MRT) i kolejki ( RLT). Bez problemu, można przesiadać się z jednego, w drugi środek transportu. 

 

Święta Narodowe 

Warto zawsze sprawdzać takie informacje wcześniej, dlatego, że niektóre święta mogą utrudniać podróżowanie jak na przykład Chiński Nowy Rok. Wiele milionów ludzi migruje wtedy do domów na najważniejsze święto w roku. Oznacza to, że bilety na komunikację miejską (dalszą), czyli np. gdybyś potrzebował przemieścić się z Singapuru do Malezji, warto zakupić wcześniej.

 • Chiński Nowy Rok – jest to ruchome święto, które wypada na przełomie stycznia/lutego. Czasami również w lutym. (2021: 12-13 lutego, 2022: 1-2 lutego)
 • Święto Pracy – 1 V
 • Hari Raya Puasa – święto ruchome ( 2020: 24 maja 2021: 13 maja). Jest to finały dzień ramadanu, w którym pości się od zmierzchu do świtu
 • Święto Niepodległości 9 VIII
 • Diwali – jedno z ważniejszych hinduskich świąt. Termin jego przypada na X/XI
 •  Boże Narodzenia 25 XII   

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Singapurze

 

435 Orchard Road #17-02/03, Wisma Atria, Singapore 238877
tel.: (65) 6235 9478 (ext. 102), (65) 6734 0466
tel. kom: (65) 9155 0059
fax: (65) 6235 9479

Jeśli myślisz o wyprawie do Singapuru, na pewno zainteresuje Cię post CENY W SINGAPURZE 2020 – czy to najdroższe państwo świata?

Zachęcam też do odwiedzin oficjalnej turystycznej strony Singapuru, na której znajdują się najświeższe informacje o sytuacji, wydarzeniach i nowościach w Singapurze. VisitSingapore

Singapur Poradnik

You Might Also Like

2 komentarze

 • Reply
  Magdalena @SMescapes.com
  19 maja 2020 at 18:52

  W Singapurze zwiedziłam niestety tylko lotnisko ale od razu wiedziałam że musze tam wrócić na dłużej. Mam nadzieje ze będzie to już niedługo, a tym czasem fajnie jest pooglądać zdjęcia i poczytać ciekawostki, które opisałaś! Dzięki! 😉

  • Reply
   admin
   21 maja 2020 at 06:27

   Ja z reguły nie lubię dużych miasto ale Singapur i Bangkok w Tajlandii to było coś wyjątkowego… 🙂 Z Chęcią wróce chociaz na 24 lub 48 godzin, nawet w ten czas idzie już zaczerpnąć trochę atrakcji 🙂

Leave a Reply