Sri Lanka: poradnik przed wyjazdem

lut 16, 2024 | PODRÓŻE, Sri Lanka

Jeśli tu jesteś, to znaczy, że albo wybierasz się na piękną Sri Lankę, albo o nie myślisz. Zanim wyruszysz w podróż, warto poznać podstawowe informacje na temat Sri Lanki. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych zmartwień i spędzisz beztrosko swój wymarzony urlop. Polecam Tobie także wiele innych przydatnych wpisów dotyczących Sri Lanki.

Sri Lanka: wiza

Aby wjechać na terytorium Sri Lanki, musisz wykupić wizę. Możesz to zrobić online, przez oficjalną rządową stronę lub na miejscu, zaraz po przylocie. Zachęcam jednak do pierwszej opcji, ponieważ wiza kosztuje wtedy 50 USD, a na miejscu 60 USD. Wiza przyznawana jest na 30 dni.

Dodam tylko, że do mnie nie dotarł mail z wizą, co mnie bardzo stresowało. Sprawdziłam na stronie (tej samej, na której wnioskowałam) status mojej wizy i widziałam, że jest przyznana. Poleciałam zatem bez niczego i na miejscu nie miałam żadnych problemów. Podobno mój przypadek nie jest wyjątkowy, dlatego nie stresuj się, gdybyś też tak miał.

Sri lanka: waluta, karty, bankomaty

 1. Oficjalną jednostką monetarną jest rupia lankijska (LKR). Banknoty występują w nominałach 10, 20, 50, 100, 500, 1000, 2000, i 5000 LKR.
 2. Bankomaty: w większych miastach i turystycznych regionach Sri Lanki istnieje szeroka sieć bankomatów, gdzie łatwo wypłacisz gotówkę kartą.. Jeśli chodzi o prowizje za wypłaty, to bywa z tym różnie. Czasami nie ma żadnej, a czasem musisz liczyć się z prowizją ok 8-12 PLN.
 3. Płatność kartami: akceptacja kart płatniczych zazwyczaj ogranicza się do większych sklepów, hoteli i restauracji w turystycznych obszarach. W mniejszych miejscowościach i lokalnych sklepach lokalni przyjmują wyłącznie gotówkę.
 4. Chociaż rupia lankijska jest powszechnie używana, w niektórych miejscach można spotkać się z akceptacją dolarów amerykańskich lub euro. Jednak polecam korzystać z lokalnej waluty, aby uniknąć ewentualnych opłat za wymianę.

Kiedy lecieć na Sri Lankę?

Sri Lankę możecie odwiedzić praktycznie przez cały rok! Występuje tam klimat tropikalny – podrównikowy.

 • Średnia temperatura w dzień to ok. 30C, ale odczuwalna może być nieco wyższa. W nocy średnia temperatura to 26C. Tereny górskie charakteryzują się trochę chłodniejszą temperaturą.
 • Wilgotność powietrza na Sri Lance jest bardzo wysoka. Czasami nawet ponad 90%. Oznacza to, że czuć „duchotę” dość często, ale w końcu taki jest klimat tropikalny.
 • Kiedy więcej pada? Monsun południowo-zachodni zaczyna się w maju i kończy w listopadzie natomiast monsun północno-wschodni występuje od października do lutego. Nie oznacza to, że pada całymi dniami. Czasami pada krótko, a bardzo obficie Podczas pory monsunowej temperatury są nadal wysokie, pomimo zachmurzonego nieba.
  Pamiętajcie jednak, że z pogodą zawsze jest różnie, ja podróż zaczęłam w połowie listopada i jeszcze odczuwałam trochę pory deszczowej. Głównie padało wieczorami.
 • Temperatura wody w Ocenie Indyjskim wynosi 26C; naprawdę ciepła 😀😀♥️
 • Przez cały rok słońce zachodzi o godzinie 18.30

Sri Lanka poradnik

Sri Lanka poradnik: internet

We wszystkich knajpkach i hostelach funkcjonuje WiFi, zazwyczaj o bardzo dobrym zasięgu. Ewentualnie w rejonach górskich miałam momenty, gdzie zasięg był słabszy. Po przylocie, na lotnisku możesz wykupić lokalną kartę SIM, co bardzo polecam. Cała procedura trwa maksymalnie 10 minut. Do wyboru będziesz miał kilka ofert, ale średnio pakiet kosztuje 8-10 USD.

Sri Lanka: szczepienia

Aktualnie, aby wjechać na terytorium Sri Lanki, nie musisz robić żadnych szczepień. W zależności kiedy będzie czytać ten artykuł, warto sprawdzić na bieżąco.

Sri Lanka poradnik: zdrowie

 • Zachorowanie na Malarię na Sri Lance jest dość niskie, aczkolwiek pamiętaj, aby przed wyjazdem zaopatrzyć się w silniejszy, niż normalnie środek na komary. Na allegro bez problemu kupisz spray DEET 50%
 • W każdym mieście bez problemu znajdziesz aptekę i dostęp do pierwszej pomocy. Nie zapomnij także zakupić ubezpieczenie przed podróżą. Osobiście nie wyobrażam sobie lecieć gdziekolwiek bez niego.
 • Warto mieć zawsze ze sobą antybakteryjny żel do rąk
 • W jednym z przewodników przeczytałam, że woda do kranu jest zdatna do picia, ja osobiście piłam wyłącznie butelkowaną
 • Na wyjazd zabierz podstawową apteczkę ze swoimi lekami

Jakie są gniazdka na Sri Lance?

Na Sri Lance używane są gniazdka elektryczne o standardzie typu D i G.

 1. Typ D: jest to gniazdko o trzech płaskich wtykach ułożonych w trójkąt. Standard ten jest stosowany m.in. w Indiach i niektórych regionach Afryki.
 2. Typ G: gniazdko to posiada trzy przypinane wtyki, z których dwa są pionowe, a trzeci umieszczony jest poziomo. Jest to popularny standard w Wielkiej Brytanii, ale również na Sri Lance.

Oznacza to, że potrzebny będzie adapter. W lepszych hotelach udawało mi się włożyć długopis w jedną dziurkę i wtedy nasza ładowarka wchodziła bez problemu.

Czego nie robić na Sri Lance?

Lankijczycy to wspaniali i przyjaźni ludzie. Warto pamiętać o szacunku dla ich kultury i przestrzegać kilka zasad.

 • Nie stawaj tyłem do wizerunku Buddy. W wielu świątyniach posągi Buddy otaczają nas z każdej strony. Nie wypada robić sobie zdjęć, stając tyłem do posągu. Jeśli to możliwe, stań bokiem, jeśli to niemożliwe, nie rób sobie zdjęć.
 • Ściągaj buty przed wejściem do świątyń i domów. Ta zasada się tyczy wielu krajów azjatyckich, dlatego jeśli nie odpowiada Tobie chodzenie bosymi stopami, miej zawsze przy sobie skarpetki.
 • Przy zwiedzaniu świątyń lub historycznych miejsc pamiętaj o odpowiednim ubiorze. Jak w wielu religiach, przy wejściu do świątyń należy mieć zakryte ramiona i kolana

Czy na Sri Lance daje się napiwki?

W większości restauracji napiwki doliczane są automatycznie – 10% od wartości rachunku. Zazwyczaj ta informacja jest podana w menu. Jeśli napiwki nie są naliczone, to polecam zostawić według uznania.

Przydatne aplikacje na Sri Lance

Przedewszystkim polecam aplikację PickMe, jest to odzwierciedlenie Ubera, Bolta, tylko że funkcjonuje wyłącznie na Sri Lance. Stawki za przejazdy są bardzo niskie. W tym miejscu polecam także mój poradnik podróży na własną rękę, w którym znajdziecie spis moich stałych aplikacji do podróżowania, ale także wiele innych wskazówek.

Ponadto polecam także pozostałe wpisy o Sri Lance, w których znajdziecie wiele inspiracji oraz informacji praktycznych.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
  0
  Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu