Ubezpieczenie turystyczne — 5 rzeczy, które warto wiedzieć o polisie dla podróżnych

lis 17, 2023 | Lifestyle, Podróże

Polisa turystyczna zapewnia ochronę finansów ubezpieczonego na czas wyjazdu. W zależności od oferty obejmuje różne ryzyka. Wśród nich mogą znaleźć się np. doznanie nieszczęśliwego wypadku, uszkodzenie lub kradzież bagażu, potrzeba opłacenia kosztów leczenia czy konieczność skorzystania z transportu medycznego bądź ratownictwa. Sprawdź, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu turystycznym!

1. Cena polisy turystycznej zależy od wielu czynników

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne. Cena polisy dla podróżnych, podobnie jak każdej innej, zmienia się w zależności od wielu czynników. Wśród najważniejszych z nich warto wymienić:

  • zakres polisy i sumy gwarantowane — mają prawdopodobnie największy wpływ na finalną cenę składki. Co do zasady im wyższe sumy ubezpieczeniowe i im więcej elementów objętych ochroną, tym większa trzeba będzie zapłacić za składkę;
  • rozszerzenia — towarzystwa ubezpieczeniowe przewidują możliwość uzupełnienia standardowej polisy m.in. o: dodatki zabezpieczające interes ubezpieczonego na czas wyczynowego uprawiania sportu, wsparcie na wypadek zaostrzenia lub powikłania choroby przewlekłej (zdiagnozowanej przed wyjazdem), klauzulę alkoholową czy ochronę w razie zachorowania na COVID-19;
  • wiek osoby ubezpieczonej — ubezpieczyciele często oferują atrakcyjne stawki za polisę turystyczną dla dzieci i młodzieży;
  • cel podróży — z reguły ubezpieczenie na wyjazd do jednego z państw położonych na terenie Europy kosztuje mniej niż polisa turystyczna do krajów poza UE.

2. Karta EKUZ nie zastąpi ubezpieczenia turystycznego

Karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) umożliwia skorzystanie z darmowego leczenia podstawowego w ramach publicznej służby zdrowia w krajach Unii Europejskiej i państw należących do EFTA (Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein). Ten dokument wydawany nieodpłatnie przez Narodowy Fundusz Zdrowia przy wielu podróżach zagranicznych często okazuje się jednak niewystarczający. Dlaczego?

W ramach EKUZ nie da się pokryć kosztów transportu, ratownictwa górskiego, akcji poszukiwawczej i wielu innych zdarzeń niefinansowanych przez publiczny system opieki zdrowotnej. W niektórych państwach Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie obejmie nawet wydatków związanych z hospitalizacją lub przewozem karetką (jeśli nie było zagrożone życie osoby ubezpieczonej). Dlatego jeśli zależy Ci na refundacji kosztów leczenia prywatnego w szerszym zakresie polisy lub ochronie poza krajami UE, rozważ wykupienie ubezpieczenia turystycznego.

3. Zakres ubezpieczenia turystycznego należy dopasować do charakteru wyjazdu

Podczas wyboru ubezpieczenia warto wziąć pod uwagę stan zdrowia ubezpieczonego, kierunek wyprawy, czas trwania wyjazdu i rodzaj planowanych aktywności. Aby odpowiednio dobrać zakres polisy turystycznej, przed podjęciem decyzji o jej zakupie przeanalizuj specyfikę podróży pod kątem minimalnych niezbędnych limitów ubezpieczenia (kosztów leczenia, transportu czy OC). Zastanów się, które usługi pomocowe w ramach assistance mogą Ci się przydać w czasie wyjazdu oraz na jakie rozszerzenia warto się zdecydować. Oczywiste jest, że inny zakres ubezpieczenia sprawdzi się przy wyjeździe na wakacje do europejskiego nadmorskiego kurortu, a inny w czasie podróży do tropików czy na górską wspinaczkę.

4. Warto zwrócić uwagę na tzw. klauzulę alkoholową

Polisa turystyczna, podobnie jak każdy inny produkt ubezpieczeniowy, ma pewne ograniczenia odpowiedzialności. Tzw. wyłączenia ochrony dotyczą sytuacji, w których ubezpieczyciel może odmówić świadczenia ochrony ubezpieczeniowej. Niektóre firmy zastrzegają, że nie pokryją kosztów leczenia lub odmówią wypłaty odszkodowania NNW, jeśli ubezpieczony był w czasie zdarzenia pod wpływem napojów wysokoprocentowych. Obecnie coraz więcej firm oferuje rozszerzenie polisy o tzw. klauzulę alkoholową lub proponuje ją w standardowym wariancie ubezpieczenia turystycznego. Klauzula alkoholowa pozwala uzyskać pomoc w ramach polisy nawet w sytuacji, gdy wypadek lub kłopoty zdrowotne zaistniały po spożyciu kilku piw czy drinków. Takie rozwiązanie sprawdzi się dla osób, które w czasie wyjazdu planują pić nawet niewielką ilość trunków wysokoprocentowych.

5. Opłaca się porównywać oferty polis turystycznych od różnych firm

Przygotowania do wyjazdu pochłaniają zwykle wiele czasu, jednak jeśli zależy Ci na znalezieniu korzystnej oferty ubezpieczenia turystycznego, poświęć nieco czasu na porównanie propozycji od różnych ubezpieczycieli. Pomoże Ci w tym np. internetowa porównywarka, dzięki której zyskasz dostęp do wielu wariantów polis od liderów polskiego rynku ubezpieczeniowego. Znajdziesz tam również specjalne rozwiązania przeznaczone dla wąskich grup klientów — sportowców, pracowników fizycznych czy studentów. Porównanie ofert pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze i czas. Dzięki niemu znajdziesz najtańszą polisę maksymalnie dopasowaną do Twoich potrzeb.

Podsumowując, ubezpieczenie podróżne warto wybrać świadomie i dopasować jego zakres do swoich potrzeb. Obecnie jest to możliwe!

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne — 5 rzeczy, które warto wiedzieć o polisie dla podróżnych

Wpis powstał na podstawie współpracy.

1 komentarz

  1. smortergiremal

    It is really a great and useful piece of information. I am glad that you shared this useful info with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *