Ushguli w Gruzji – koniec świata z lodowcem Shakara w tle

lut 2, 2023 | EUROPA, Gruzja, PODRÓŻ, PODRÓŻE

Jeśli miałabym opisać Uszguli dwoma słowami to byłby to „koniec świata”. Miejscowość położona jest na imponującej wysokości około 2100 m n.p.m. Uszguli słynie z dobrze zachowanej średniowiecznej architektury i tradycyjnego stylu życia.

Uszguli jest kompleksem czterech małych wiosek znajdujących się obok siebie: Żibiani, Czwibiani, Czażaszi oraz Murkmelii. Od 1996 roku Uszguli wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dlaczego warto odwiedzić Ushguli?

Moim głównym powodem był trekking pod lodowiec Shkara, o czym napiszę poniżej. W Ushguli nie ma tak naprawdę żadnych szczególnych „atrakcji” do zobaczenia, oprócz muzeum etnograficznego. Wszyscy przybywają tutaj ze względu na czarujące widoki. 

W Uszguli będziesz mógł zaobserwować wolne i spokojne życie lokalnych mieszkańców. Szczerze mówiąc, miałam trochę mieszane uczucia.

To ogromny dar móc mieszkać w tak hojnie obdarzonym miejscu przez Matkę Naturę. Moja poranna kawa z widokiem na lodowiec była jedną z najlepszych kaw podczas całej podróży. I żeby było jasne, nie chodziło o smak kawy.  To miejsce, w którym człowiek naprawdę jest w stanie poczuć wewnętrzny spokój.  Z drugiej strony gdy patrzyłam na małe dzieci, to myślałam sobie, że te dzieci nie mają żadnych możliwości rozwoju. Dowiedziałam się od lokalnego Pana, że zimą czasami dojazd do szkoły jest niemożliwy przez kilka lub kilkanaście dni. Biedę widać mocno, a najbliższy szpital jest oddalony o kilkadziesiąt kilometrów. Dla mnie pieniądze nie są najważniejsze ale są ważne: dają możliwość rozwoju i chociażby podróżowania..

Fajnie jest tam przyjechać na chwilę i złapać oddech, ale zostać tam na dłużej dla mnie nie ma sensu. Chyba że szukasz miejsca na odosobnienie lub jakiś wypad medytacyjny, to w tej sytuacji mocno polecam. 

Jedzenie w Ushguli 

Najdroższe i najgorsze, jakie jadłam w całej Gruzji. Niestety, ale takie miejsca rządzą się swoimi prawami i wcale się nie dziwie. Oni ściągać produkty muszą z daleka. Nie ma tam przecież żadnego marketu, dlatego to naturalne, że ceny są droższe. Według mnie posiłki nie były warte swojej ceny. 

„sałatka” za ok 20 zł.

ok. 25 zł

„zupa grzybowa” za ok 25 zł. 

Ushguli w Gruzji – gdzie nocować?

Główne noclegi w Uszguli to kwatery prywatne, tak jak w Mestii. Spacerując widziałam jak budują się nowe, ładne ośrodki ale nie były jeszcze otwarte. Hostele czy hotele raczej są tanie (jak w całej Gruzji). Nie mam pojęcia jak do tego doszło ale wybrałam sobie tragiczne miejsce na nocleg – guesthouse NORA. Dosłownie istna nora! Kierowałam się dobrymi opiniami na Booking ale warunki były naprawdę mocno surowe.

Właścicielka przesympatyczna i gościnna ale nie wybrałabym drugi raz tego miejsca. Całą noc nie mogłam spać, ponieważ miałam wrażenie, że w ścianach chodzą jakieś myszy 🙁

Ushguli w Gruzji

Usghuli w Gruzji informacje

Ushguli w Gruzji – jak dojechać z Mestii? 

Codziennie z Mestii kursuje marszutka około 9/10 rano i wraca tego samego dnia po południu. Przejazd kosztuje 50 lari/os w dwie strony i zajmuje około 2 godzin. 

Na miejscu możesz udać się od razu pieszo na trekking pod Lodowiec Shkhara, lecz trekking musisz przejść dość szybko, aby zdążyć wrócić na ok. 15 godzinę. Godzina odjazdu nie jest sztywno ustalona. Wysiadając z busika, kierowca Tobie powie, o której tego dnia jest planowany powrót. 

Mestia w Gruzji – informacje praktyczne 

trasa w niektórych miejscach jest hardcorowa!

Trekking pod lodowiec Shakara

Trekking na lodowiec Shakara z Ushguli to nieduże wyzwanie ale dla mnie było to satysfakcjonujące doświadczenie. Możesz wybrać 2 opcje.

Pieszo całą trasę – z Mestii – zajmuje około 3 godziny. Jedną stronę szybkim tempem lub 4 ciut wolniejszym. Trasa sprawnościowo czy kondycyjnie jest bardzo łatwa. Z uwagi, że Mestia położona jest już powyżej 2000 m n.p.m to w trakcie trekingu idzie się praktycznie cały czas prosto. Widoki jednak z przodu i z tyłu są imponujące.

Podjechać marszutką do pewnego momentu (tam kierowca czeka) i następnie pieszo pod lodowiec około godziny w jedną stronę i według mnie to lepsza opcja.

Informacje praktyczne:

Jeśli przyjedziesz w ramach „jednodniowej wycieczki” to polecam skorzystać z transportu. Pozwoli to nacieszyć się Tobie więcej widokami po drodze. Busik 7 osobowy kosztuje około 200-200 GEL w dwie strony. Nas była trójka tylko, ale w 5 minut znaleźliśmy innych chętnych turystów, którzy chcieli dołączyć.

Ushguli w Gruzji

Podsumowanie

Jeśli planujesz krótszy pobyt w Gruzji np. 6-7 dniowy to zastanowiłabym się nad tym miejscem. Jest ono czarujące i naprawdę malownicze ale z punkty logistycznego i czasowego polecam pojechać tam gdy się ma większy zapas czasu. Zapraszam także to artkułu Gruzja – gotowy plan podróży 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
    0
    Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu