LIFESTYLE

Aplikacje ułatwiające podróż – przydatne na każdy wyjazd

aplikacje ułatwiające podróż

Aplikacje ułatwiające podróż – na każdy wyjazd 

 

Jeszcze kilka lat temu, nie do pomyślenia było, że podróżowanie będzie kiedyś tak łatwe. Właśnie przyszły czasy, w których jadąc na wycieczkę, nie potrzebujemy praktycznie żadnych map, przewodników, słowników czy mnóstwo papierowych biletów. Teraz wszystko czego potrzebujesz, to tablet/aplikacja.

Oczywiście zdania na ten temat są podzielone. Często słyszę od starszych osób ,,a gdzie te czasy, kiedy człowiek jechał na wakacje i nawet nie widział czy będzie wolne miejsce w hotelu’’. To fakt, sama pamiętam jak za dzieciaka jechałam z rodzicami nad morze, jakieś 15 lat temu i nikt nie słyszał o Airbnb czy Bookingu. Rezerwacja przez internet praktycznie nie istniała, ewentualnie w formie telefonicznej, jeśli jakimś cudem udało się zdobyć numer od znajomych. Pewnie wiecie, co mam na myśli.

Oczywiście bardzo ciepło wspominam tamte wakacje. Nawet gdy byłam trochę starsza, z racji finansów nie jeździłam na wczasy za granicę. Dopiero z ubiegiem lat podejście oraz wyjazdy poza Polskę stały się bardziej codziennością, niż odległymi marzeniami.

Niestety smutno to napisać ale to właśnie technologia pozwoliła mi zacząć podróżować i przekraczać wiele barier. To dzięki sieci, gadżetom i aplikacjom nawet najwięksi amatorzy podróżowania będą w stanie zacząć przygodę. Przygotowałam zatem  listę aplikacji, z których ja zawsze korzystam.

Aplikacje przydatne w podróży/przed podróżą

 • Agoda
 • Airbnb
 • Booking
 • Couchsurfing
 • Currency
 • Google Maps
 • Google Tłumacz
 • Grab
 • Kayak
 • Maps.Me
 • MObywatel
 • Revoult
 • Rome2rio
 • Skyscanner
 • TripAdvisor

Aplikacje do biletów lotniczych

 

Skyscanner

Bardzo popularna wyszukiwarka tanich połączeń lotniczych, noclegów i wypożyczalni samochodów. Fajna opcja, którą lubię, to sprawdzenie połączeń ,,podczas miesiąca’’. To dzięki tej kategorii, często jestem w stanie dopasować termin wyjazdu pod urlop.

Niezastąpiona opcją jest także możliwość wpisania miejsca docelowego: wszędzie. Pozwala to mi się zainspirować jakimś miejscem, gdy widzę, że ceny biletów lotniczych są bardzo niskie.  W końcu tani bilet to moja ważna zasada taniego podróżowania.

Kayak

Kolejna aplikacja do przeglądania ofert biletów lotniczych, wypożyczalni aut czy hoteli. Dodatkowo, znajduje się zakładka hotel+lot, gdzie można poszukać ofertę wczasów, często taniej, niż w biurze podróży.

Po zakupie usług plan podróży jest dostępny w aplikacji cały czas, nawet w trybie offline. Istnieje także opcja: udostępnienie planu innym osobom. Uzupełniająco dostępna jest także zakładka z przewodnikami z wielu miast. Nie powalają one na kolana, lecz dzięki temu można posiadać kilka rzeczy w jednej aplikacji.

Dodatkowe

Po zakupie lotów warto sciągnąć sobie aplikację bezpośredniego przewodnika. Na rynku większość z firm posiada swoje aplikacje. Te, które się u mnie zawsze znajdują to Ryinair, Wizzair, LOT, i AirAsia

aplikacje ułatwiające podróż

Tanie loty. Jak szukać?

Aplikacje podróże do rezerwacji hoteli

 

Booking

Wydaje mi się, że tego przedsiębiorstwa nie muszę szczegółowo przedstawiać. Jedna z najbardziej znanych wyszukiwarek hoteli na świecie. Muszę  szczerze przyznać, że jestem na nią trochę zafiksowana i 80% moich noclegów rezerwuję właśnie przez ten portal. Po dokonaniu rezerwacji, bądź chwilę przed podróżą zawsze udostępniany jest darmowy przewodnik w jeżyku polskim do zwiedzania. Posiada także program lojalnościowy, w którym można zarobić aż 600 zł za polecanie.

Plusem jest możliwość pokazywania potwierdzenia rezerwacji w trybie offline.

Agoda

Aplikacja jest znana głównie z rezerwacji noclegów. Ja sama korzystam z niej tylko w tym celu. Apka posiada rozwiniętą sieć hotelową szczególniej rejonach azjatyckich. Zawsze gdy znajdę już pokój, to porównuję go w obydwóch aplikacjach i sprawdzam gdzie jest taniej. Tak jak wcześniej wspomniałam apka Agody jest jednak bardziej rozbudowana. Posiada zakładki: loty, wypożyczalnie, taksówki lotniskowe oraz zalety okolicy. W tej ostatniej możesz wpisać miejscowość i termin wyjazdu, a ukażą się propozycje zwiedzania oraz możliwość wcześniejszego kupna biletów.

Airbnb

W tym artykule obszernie opisałam ten portal, jego wady i zalety. Apka daje możliwość sprawdzenia danych w trakcie podróży w trybie offline. Od dłuższego czasu oprócz wyszukania noclegu/domu można także zakupić lokalne atrakcje. Ja spróbowałam opcji wspólnego gotowania dań narodowych w Maroko. Byłam mile zaskoczona. Usługa była bardzo tania, a jakość i wspomnienia z wizyty w lokalnym domu, zostaną na długo w pamięci.

Couchsurfing

Tę aplikację polecam dla backpackers, podróżujących w pojedynkę lub we 2. Dzięki niej przeżyjesz przygodę!! Możesz w niej poszukać nocleg u lokalnej osoby. Udostępniane są kanapy/pokoje zupełnie za darmo! Coś niesamowitego, że ludzie mają na tyle otwarte serca i umysły, aby przyjmować do domu zupełnie obcych ludzi z całego świata! Z pewnością teraz po całej akcji z koronawirusem takich ofert będzie mniej, aczkolwiek wierzę mocno, że w przyszłości wszystko powróci do normy.

aplikacje ułatwiające podróż

aplikacje podróżnicze ułatwiające podróż

Mapy i transport w podróży – moje pierwszoplanowe aplikacje

 

GoogleMaps

 

Na pewno znana i pewnie lubiana przez wiele osób aplikacja. Google zmapował 220 krajów i terytoriów oraz udostępnił Street View w 87 krajach. Oznacza to, że nawet przed realną podróżą w wybrane miejsce, możesz odwiedzić je wirtualnie. Super sprawa! Przez ostatnie kilka lat mocno się to rozwinęło. Oprócz wskazywania bardzo szczegółowo opcji wybranej trasy, zaczęła pełnić funkcję małego przewodnika.

Maps.Me

Bardzo dobra aplikacja, która słynie z płynnej pracy w trybie offline. Tryb ten ułatwia podróżowanie, szczególnie poza granicami, a konkretnie poza Europą, gdzie często pakiety internetowe są bardzo drogie. Bardzo dużo z niej korzystam, ponieważ posiada szczegółowe mapy. Dla amatorów podróży to zdecydowanie obowiązkowa apka.

Uber

Nie pamiętam kiedy pierwszy raz pobrałam tę aplikację. Jeżdżenie taksówkami w wieku 18 lat nie było w modzie… W końcu, kto ma kasę na to w tym wieku?  Lecz wracając do aplikacji 🙂 Służy ona do zamawia usług transportu samochodowego w kategoriach: samochód, samochód select oraz auto 6-8 osobowe.

Koszty przejazdu przede wszystkim są tańsze niż zwykłą taksówką. Ogromnym atutem jest także to, że widzi się cenę przed zamówieniem przejazdu. Przynajmniej możesz sprawdzić, czy stać Ciebie na dany przejazd, czy nie 🙂

Grab

Bardzo zbliżona aplikacja do Ubera, działająca głównie w rejonach Azji. Podczas moich podróży, w wielu miastach UBER, nie był dostępny,  GRAB natomiast nigdy nie zawiódł. Dodatkowe opcje, które posiada GRAB to możliwość wyboru płatności: kartą/paypalem/gotówką. Z racji, że w Azji najbardziej popularny środkiem transportu jest skuter, to ten typ przejazdu też jest dostępny. Możesz wynająć sobie miejsce na skuterku, często za zaledwie kilka złotych. Nie zawiodłam się jeszcze ani razu na tej aplikacji, więc polecam gdy będziesz się wybierać w azjatyckie rejony.

Rome2rio

Dedykowana dla wszystkich podróżujących na własną rękę. Wyszukuje połączenia transportu miejskiego w mieście oraz między miastami. Krótko mówiąc, pomaga przedostać się z wybranego punktu A do punktu B i uważam, że robi to bardzo dobrze!

Aplikacje ułatwiające podróż

 

Google Tłumacz – ogromne ułatwienie w podróży

Jeśli nie znamy wystarczająco obcego języka, bądź znamy na przykład język angielski, który nie jest populrany w danym państwie, z pomocą przychodzi GoogleTłumacz.  W końcu musimy robić zakupy czy zamówić jedzenie, prawda?

Ogólnie w większych miastach lub miejscach turystycznych często w menu jest napisana nazwa dania + zdjęcie. Także, jeśli nie rozumiesz co jest napisane, możesz to zobaczyć na obrazku. Problem się zaczyna, gdy nie ma tych obrazków i wyrazy wyglądają jak znaczki…

GoogleTłumacz jest ona na tyle rozbudowane, że wystarczy zrobić zdjęcie danych wyrazów i ona je przetłumaczy.

Currency

Aplikacja ułatwiająca przeliczanie waluty. Posiada ponad 200 walut z historycznymi wykresami. Wybór i znalezienie waluty jest bardzo łatwe. Jeśli wybierzesz daną walutę, aplikacja jest w stanie przeliczać kwotę w trybie offline, jednak tylko w tych konkretnych ustawieniach. Jest to naturalne, w końcu kursy walut zmieniają się cały czas.

W trakcie podróży w Wietnamie, była dla mnie zbawieniem, gdy za 100 dolarów, dostałam ponad 2 miliony dongów wietnamskich… 🙂

aplikacje podróżnicze

Revolut lub inne aplikacje bankowe

Aplikacja pozwala wymieniać waluty z całego świata w ciągu kilka sekund. Udostępnia płatności bez prowizji w lokalnej walucie, bez ukrytych opłat. To jest główna funkcja, z której ja korzystam, lecz apka ma dużo więcej do zaoferowania. Można w niej kupować/sprzedawać wirtualne waluty. Kolejną zaletą jest opcja przesyłania pieniędzy za granicę w 30 walutach po międzybankowym kursie wymiany, za niewielką opłatą 0,5%. Po więcej szczegółów odsyłam Was do strony Revoluta, aby otrzymać więcej informacji.

Oprócz Revoluta warto posiadać oczywiście aplikacje bankową swojego docelowego banku. W razie kradzieży karty płatniczej, można ją szybko zablokować. Pamiętaj, jeśli znajdujesz się na drugim końcu świata, nie jest tak łatwo dodzwonić się na infolinie banku.

ICMmeto

Przyda się do sprawdzania pogody w wybranym miejscu. Oczywiście ja nie wierzę w prognozowaną pogodę na 7 dni, ponieważ wszystko może się zmienić. Zazwyczaj sprawdzam prognozę na 24 h, co bardzo często się sprawdza.

mObywatel

Aplikacja została utworzona przez Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w celu ułatwienia podróży za granicą. Można sprawdzić najbliższą placówkę dyplomatyczną oraz uzyskać informację w razie jakichkolwiek kłopotów. Dedykowany do pomocy jest przycisk S.O.S. z telefonem alarmowym do najbliższej polskiej placówki.

Dodatkowo w aplikacji aktualizowane są informację na temat bezpieczeństwa w danym kraju.

TripAdvisor

Na koniec jedna z moich ulubionych aplikacji. Znajdziemy zbiór opinii na temat hoteli, usług turystycznych, atrakcji i restauracji. Ta ostatnia opcja była dla mnie zbawieniem wiele razy.

Fajnie, że szukając restauracji w danym miejscu (wystarczy włączyć usługi lokalizacji) można wybrać przedział zakresu cen. Dla podróżujących nisko-budżetowo jest to duże ułatwienie, gdyż nie trzeba długo szukać, gdzie można tanio i smacznie zjeść. Naprawdę nigdy się na niej nie zawiodłam. Korzystam z niej nawet w Polsce, na wypadach do innych miast. Jeśli jej nie znałeś, to polecam ściągnąć już teraz!

aplikacje ułatwiające podróż

aplikacje ułatwiaja podróż

You Might Also Like

No Comments

  Leave a Reply