AZJA PODRÓŻE

Efez w Turcji – miejsce, które warto zobaczyć na wakacjach

Efez w Turcji - miejsce, które warto zobaczyć będąc na wakacjach.

Efez w Turcji – miejsce, które warto zobaczyć będąc na wakacjach

Turcja położona jest w Azji Zachodniej, a częściowo również w Europie. Państwo to mierzyło i nadal mierzy się z różnymi kryzysami turystycznymi ze względu na konflikt kurdyjsko-turecki, jednak wycieczki do wyśmienitych ośrodków na zachodnim i południowym wybrzeżu w atrakcyjnych cenach kuszą  co roku wielu polskich turystów. Nawet jeśli wybierasz opcję z biurem all-inclusive, istnieje możliwość zobaczenia niejednej atrakcji, ponieważ wszystko jest tam bardzo dobrze zorganizowane. Najpopularniejszymi propozycjami z wakacyjnych kurortów są niesamowite widoki w Pamukkale i Kapadocji oraz starożytne miasto Efez. O tym ostatnim miejscu chciałam dzisiaj się z Wami podzielić i bardzo zachęcić do wybrania się tam na własną rękę.  Często taka przyjemność z hotelu kosztuje od 45 do 55 euro za wycieczkę. Jaki jest koszt na własną rękę i jak tego dokonać?

Efez w Turcji

Według historii Efez dawno temu było tętniącym życiem miastem handlowym. Obecnie spacerując tam możemy nabrać wyobrażenia jak wyglądało życie w starożytności. Miasteczko Efez jest to olbrzymie terytorium z kilkoma imponującymi ruinami. Uważam, że dość sporo rzeczy zachowało się w tym miejscu, resztę natomiast można opisać jako porozwalane ogromne kamienie. Najbardziej charakterystyczny budynek, który można kojarzyć z wielu zdjęć jest zapewne Biblioteka Celsususa. Muszę przyznać, że wyobrażałam ją sobie trochę mniejszą, ponieważ zawsze biorę poprawkę na to, że zdjęcia w internecie są trochę podkoloryzowane, jednak ani trochę się nie zawiodłam. 

 

Efez w Turcji – jak się zwiedzić na własną rękę?

Moja podpowiedź dotyczy przypadku gdy będziecie na wakacjach w Kusadasi bądź okolicach. Wystarczy wsiąść w lokalną marszułkę (mały busik) do centrum Kusadasi.  Stamtąd wystarczy poszukać busa z napisem SELCUK. Nawet jeśli nie znacie angielskiego, wystarczy znać tylko to słowo. Na pewno ktoś Was zaprowadzi albo wskaże konkretny bus. 

Autobusy kursują cały dzień co ok 20-30 minut. Czas przejazdu to ok 25 minut. Bilet kosztuje jakieś 14 lira – ok 9 zł. Cena powinna być napisana na szybie, bądź gdzieś przy kierowcy.  Wsiadając wystaczy rzucić hasło: EFEZ! Kierowca już zadba o to, abyście dobrze wysiedli. 

Efez w Turcji

Zwiedzenie Efezu na własną rękę. 

Przystanek przy Efezie jest ciężki do znalezienia. Jest tylko jeden znak wskazujący drogę do Efezu, idźcie za nim śmiało. My od początku byliśmy mało przekonani co do skuteczności dotarcia do punktu docelowego, ponieważ w drodze byliśmy sami, nie widzieliśmy żadnych zmierzających turystów w tą stronę (a bardzo dużo naczytaliśmy się o tłumach). Szliśmy jakieś 10 minut przed siebie, po jedynej drodze jaka była w pobliżu. Następnie ujrzeliśmy ogromny parking, na którym znajdowało się kilkanaście bądź kilkadziesiąt busów. 

Przed wejściem znajduje się wiele resturacji i sklepików z pamiętkami. Warto dodać, że ceny wcale nie są mocno zawyżone.

Wypiliśmy przepyszną turecką kawę i ruszyliśmy do kas. Bilet wstępu to koszt 72 liry – ok 45 zł. Całość obiektu można zwiedzić ze spokojem w ok 3 godziny, jeśli nie czyta się wszystkich tabliczek.

PODSUMOWANIE 

Podsumowując trip byłam bardzo zadowolona i wydaje mi się, że też na pewno się nie rozczarujesz. Gorąco polecam wybrać się tam na własną rękę. Nasz wypad wyniósł ok 65 zł, w przeciwieństwie do cen proponowanych przez biura podróży w hotelach jest to cena 3 razy niższa. Chyba warto to przemyśleć i spróbować własnych sił prawda? Obiecuję, że będzie to dziecinnie proste nawet bez znajomości języka obcego. Powodzenia!

Może zainteresują Cię też inne artykuły. 

Jak szukać tanich lotów?

Gdzie najlepiej wybierać się zimą na wakacje?

Zniżka 100 zł na pierwszą rezerwację. – zakładając darmowe konto, wspierasz moją pracę 🙂

 

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply