Gruzja – gotowy plan podróży

sty 15, 2023 | Europa, Gruzja, Podróże

 Gruzja gotowy plan podróży na 10 dni/7 dni

Jeśli w planach masz podróż do Gruzji, na pewno zastanawiasz się które miejsca zobaczyć. Według mnie nie jest to łatwy wybór. Gruzja mimo, choć nie jest wielkim państwem, to jest hojnie obdarzona przez Matkę Naturę i ma wiele do zaoferowania.

Przed ułożeniem planu podróży musisz mieć na uwadze, że drogi w Gruzji odstają nieco od naszych polskich dróg. Czas trasy z punktu A do punktu B zajmie Tobie dłużej niż standardowo. Jeśli naprawdę nie chcesz gonić na szybko, to polecam nie ładować wszystkich znanych miast w tydzień.  Ja z tego powodu odpuściłam Batumi – pojechałam do Gruzji dla gór i musiałam odpuścić to miasto, aby móc zrealizować swoje plany.

Plan, który prezentuje poniżej jest według mnie optymalny. Nie będzie to sielanka ale na pewno nie wrócisz zmęczony z wakacji.

Gruzja – gotowy plan podróży

  1. 1 dzień lądowanie w Kutaisi i transport do Mestii
  2. 2-3 dzień trekkingi górskie w Mestii
  3. 4 dzień Ushguli i trekking pod lodowiec Shkhara
  4. 5-6 dzień zwiedzanie Tbilisi
  5. 7-8 dzień wizyta Signagi
  6. 9 dzień transport do Kutaisi
  7. 10 dzień zwiedzanie jaskini  i wylot
gruzja gotowy plan

 1 dzień – lądowanie i transport do Mestii

Miałam to szczęście, że w Kutaisi lądowałam około 7 rano. Prosto z dworca musisz podjechać marszutką lub taksówką na dworzec autobusowy/marszutkowy w Kutaisi. Jak kierowcy powiesz hasło: bus do Mestii, to będzie wiedział, gdzie Cię wysadzić.

Transport do Mestii zajmuje około 5ciu godzin przy normalnych warunkach pogodowych. Trasa sama w sobie była dla mnie atrakcją. To były moje pierwsze godziny w Gruzji-kraju, którego byłam niesamowicie ciekawa! Wyczekiwałam wyjazdu chyba z rok, aż w końcu dotarłam.  Jak wiesz, ja bardzo kocham naturę, dlatego widok gruzińskich gór od razu dodał mi ogromnej ilości energii i wielkiego zachwytu.

Mestia jest wspaniałym miejscem na trekking górski. To właśnie trekking był jednym z moich głównych powodów wizyty w Gruzji. To dobra baza na 2 jednodniowe trasy, by móc zachłysnąć się pięknem tamtych terenów. Mestia – informacje praktyczne

droga z Kutaisi do Mestii

2-3 dzień – trekking w Mestii

Kolejne 2 dni polecam na dwa trekkingi jednodniowe. Pierwszy trudniejszy i bardziej wymagający, drugi o wiele łatwiejszy. Szczegółowe propozycje i informacje na temat tras opisałam we wpisie Mestia – trasy jednodniowe. To były jedne z najpiękniejszych dni podczas całej podróży w Gruzji.

Gdzie spać w Mestii?

Jeśli planujecie się poruszać tak jak ja komunikacją miejską, to polecam nocleg gdzieś w samym centrum. Noclegi w Gruzji są bardzo tanie. Ja rezerwowałam nocleg około tydzień przed podróżą i dużo miejsc było zajęte.

Eka&Nino GuestHouse  

Wybrałam to miejsce ze względu na lokalizację – w samym centrum. Jakież było moje zdziwienie jak po wyjściu z marszutki okazało się, że do guesthouse musieliśmy przejść zaledwie 30-40 metrów. Przy  obiekcie znajdują się 2 knajpki, mały sklep oraz warzywniak. 

Jeśli chodzi o warunki, to nie ma szału. Stary dom, stare łazienki. Na plus czystość – właścicielka naprawdę się stara, CENA oraz niewielki tarasik, na którym można wieczorkiem wypić lampkę lokalnego wina.  Za 3 noce/3 osoby zapłaciłam łącznie 280 zł, czyli ok 95 zł na osobę za cały pobyt. 

 

4 Dzień – Ushguli i trekking pod Lodowiec Shkhara

W 4 dzień proponuję pojechać na 1 dzień do Usghuli i wrócić na noc do Mestii (czyli w Mestii  łącznie 3 noce) Autobusy wyjeżdżają ok. 8 rano. Trasa zajmuje niecałe 2 godziny.

Na miejscu możesz udać się pieszo na trekking pod Lodowiec Shkhara, lecz trekking musisz przejść dość szybko, aby zdążyć wrócić na ok. 15 godzinę. Godzina odjazdu nie jest sztywno ustalona. Wysiadając z busika kierowca Tobie powie, o której tego dnia jest planowany powrót.

Z tego miejsca możesz załatwić sobie „taksówkę’ aby część trasy pokonać szybciej. Może też być sytuacja, jaką my mieliśmy, że kierowca, który nas wiózł z Mestii zapytał się ile osób byłoby chętnych, aby pojechać. 1 auto 7-osobowe kosztowało ok. 250 lari w dwie strony, więc na osobę wyszło niewiele, lecz „dużo” jak na Gruzję. Polecam Wam skorzystać z tej opcji, ponieważ będziecie mieli więcej czasu na dalszy trekking i możliwość robienia przerw na podziwianie widoków. Korzystając z tej opcji masz pewność, że nie spóźnisz się na marszutkę do Mestii. Twój kierowca będzie za Tobą czekał i będzie w kontakcie z innymi kierowcami. Trekking od chwili wysiadania z auta zajmuje około godziny w jedną stronę. Jest bardzo łatwy i przyjemny.

Ja w Ushguli spędziłam 2 noce i dla mnie o 2 za dużo. Nie zrobiłabym tego drugi raz. Miejsce naprawdę czarujące i warto je odwiedzić, jednak według mnie nie ma sensu zostać na noc. No chyba, że masz więcej niż 2 tygodnie na podróż, to wtedy zostałabym na 1 noc.  Było tam najdrożej w porównaniu do reszty odwiedzonych miejsc w Gruzji.

Gruzja gotowy plan podróży

Ushguli i trekking pod Lodowiec Shkhara
Ushguli
Ushguli w Gruzji czy warto
trekking pod Lodowiec Shkhara

5-6 dzień – zwiedzanie Tbilisi

Tibilisi to stolica Gruzji i najbardziej zaludnione miasto tego kraju. Według mojego odczucia ta stolica jest zupełnie inna, niż wszystkie, której do tej pory odwiedziłam, dlatego warto, abyś dodał ją do swojego planu podróży.

5 dnia z samego rano polecam pojechać do Tbilisi. Musisz się przygotować na to, że trasa będzie bardzo męcząca…powiedzieli nam, że zajmie maksymalnie 7 godzin, a zajęła chyba z 10. Pod koniec trasy już naprawdę wymiękałam psychiczne.  Ponad 30 stopni Celsjusza i podróż w ciasnej marszutce bez klimatyzacji to nie jest zbyt duża frajda. Wolałam jednak zrobić tak, niż jechać z przesiadką w Kutaisi. Prawdopodobnie musiałabym tam zostać na noc i dopiero kolejnego dnia pojechać do Tbilisi, dlatego mi się to nie kalkulowało.

Wskazówki:

Marszutka z Mestii do Tbilisi wyjeżdża raz dziennie – albo o 8 abo o 10. Po drodze jest kilka przystanków na przerwę. Busik kosztował 50 lari czyli. ok 80 zł. Warto zakupić dzień lub 2 dni wcześniej bilet. W centrum znajdziesz wiele szyldów z napisami Tbilisi, Kutaisi, Batumi itp. W tych miejscu zakupisz bilet.

Podróż na własną rękę
E book o podróżowaniu
zwiedzanie Tbilisi

Tbilisi – co warto zobaczyć? 

W stolicy warto przede wszystkim zobaczyć: Stare miasto, Katedrę Sioni, cerkiew Cminda Sameba, pomnik Matki Gruzji i park botaniczny. Chcąc zobaczyć z bliska pomnik Matki Gruzji, warto wjechać tam miejską kolejką linową w jedną lub dwie strony (jak kto woli). TOP atrakcje oraz informacje praktyczne we wpisie TUTAJ.

Jeśli masz więcej czasu warto pojechać, na jakiś pchli targ. Bez problemu na miejscu poszukasz jakiś na GoogleMaps. Byłam na jednym większym i żałowałam, że nie mam ze sobą dodatkowej walizki, ani więcej pieniędzy! Naprawdę było wiele wspaniałych rzeczy – przede wszystkim porcelany i obrazów.

 

7-8 dzień – Signagi

Przed południem wyjechaliśmy z dworca autobusowego w Tbilisi do Signagi. Jeśli będziesz miał nocleg w centrum, to na dworzec polecam udać się taksówką. Uber działa bez zarzutów i jest tani.

Do Signagi pojechałam głównie dlatego, aby móc odwiedzić fantastycznych gości mojego wywiadu. Życie, ceny i fakty o Gruzji – wywiad z Celiną i Piotrem.

Z całego serca polecam wywiad oraz to, aby zatrzymać się u Celiny i Piotra. Mieszkają oni tam wiele lat i mają ogrom wiedzy na temat Gruzji oraz znają wiele ciekawostek.  Przez te 2 dni dowiedziałam się tyle, co chyba w żadnym przewodniku bym nie wyczytała.

Peter’s Guesthouse – tutaj możesz do nich napisać i zarezerwować nocleg.

Signagi jest głównie znane jako „miasto miłości’. Wiele osób przybywa tam zobaczyć Klasztor Bodbe – św. Nino. 

domowe wyroby u Celiny

9 dzień – powrót do  Kutaisi

W trakcie transferu będziesz musiał się przesiąść w Tbilisi. Trasa zajmie razem kilka godzin, więc do Kutaisi dotrzesz nie wcześniej niż po południu.

To był kolejny dzień, który mnie wymęczył. Spędzić kilka godzin w ciasnej marszutce w jednej pozycji jest wykańczające. Dlatego przypomnę jeszcze raz – jeśli planujesz podróż do Gruzji nie zapomnij o tym, że transfery zajmują o wiele dłużej niż w Polsce, i z reguły i tak trwa to dłużej, niż się zakłada.

10 dzień – jaskinia Prometeusza w Kutaisi

Ostatniego dnia z samego rana pojechaliśmy zwiedzić jaskinie Prometeusza. Ponoć jest to jedna z większych na świecie. Bałam się trochę, że atrakcja będzie przereklamowana ale nic z tych rzeczy! Będąc w Kutaisi i mając kilka godzin wolnego czasu naprawdę polecam tam pojechać.

Miałam to szczęście, że powrót do Polski miałam dopiero o 22, dlatego mogłam sobie pozwolić na zwiedzenie jaskini, z czego jestem bardzo zadowolona. Jeśli weźmiesz taksówkę, to wszystko nie powinno zająć więcej niż 4 godziny, dlatego nawet jak masz lot po południu, to pomyśl o tym miejscu!

Atrakcje Kutaisi – czy jakieś są? Oczywiście na blogach, czy w Googlach znajdziecie propozycje z atrakcjami. Mając do dyspozycji niewiele czasu nie ma co rozpaczać, ponieważ w tym mieście niewiele jest do zobaczenia.

Gruzja – gotowy plan podróży – podsumowanie

  • Powyższy plan napisałam w ogromnym skrócie. W kolejnych poszczególnych wpisach możesz przeczytać więcej szczegółowych informacji na temat wyżej wymienionych miejsc.
  • Trasa jest tak zaplanowana, aby była w niej przestrzeń na odpoczynek.
  • Jeśli to czytasz, to znaczy, że albo planujesz podróż do Gruzji, albo może kupiłeś już bilet! Mam nadzieję, że jeśli zrealizujesz powyższy plan będziesz szczęśliwy, zadowolony oraz poczujesz ducha gruzińskiej gościnności.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *