Kutaisi – TOP atrakcje i informacje praktyczne

paź 1, 2023 | Gruzja, Podróże

Witaj w Kutaisi, trzecim co do wielkości mieście Gruzji, które fascynuje podróżnych z całego świata. Ja do Kutaisi miałam 2 podejścia, zanim się do niego trochę przekonałam. Podczas mojej pierwszy podróży (gotowy plan podróży po Gruzji), Kutaisi odwiedziłam na samym końcu. Dokładnie pojechałam tam po wizycie w Tibilisi, dlatego moje pierwsze wrażenie to było: czy to najbrzydsze miasto na świecie?

Oczywiście centrum Kutaisi jest ładne, tak jak większości centrum miast, ale gdy zboczymy lekko z drogi widać od razu architekturę niczym z PRLu i rozpadające się budynki. Mimo wszystko, jeśli chcemy poznać Gruzję, to warto się na chwilę zatrzymać w tym mieście.

Kutaisi – krótko i historii miasta

Kutaisi to miasto, którego korzenie sięgają 4000 lat wstecz. W starożytności było sercem Królestwa Kolchidy, znanego z mitu o złotym runie poszukiwanym przez Jasona i Argonautów. To miasto było świadkiem epok, od starożytności, przez średniowiecze, aż po współczesność. Dlatego dzisiaj świadczy o bogatej historii, przyciągając swoim staroświeckim urokiem.

Kutaisi – najważniejsze atrakcje miasta

1. Katedra Bagrati
Katedra z XII wieku, wpisana na listę dziedzictwa UNESCO, to jedno z najważniejszych miejsc w Kutaisi. Jego imponujące sklepienie i widok na miasto sprawiają, że jest to punkt warty uwagi dla każdego odwiedzającego.

2. Most Biała Róża
Opisywany jako „Jeden z najpiękniejszych mostów” w Gruzji, zbudowany z białego kamienia, przecina rzekę Rioni. Chyba bym się nie zgodziła z tym określeniem 😀

atrakcje-Kutaisi

4. Monastyr Gelati
Klasztor z XII wieku, założony przez króla Dawida IV, jest miejscem spoczynku wielu gruzińskich monarchów. Jego freski i mozaiki to prawdziwe dzieła sztuki.

5. Plac Dawida Budowniczego

Centralny punkt miasta.  Na środku znajduje się Fontanna Kolchidy, nawiązująca do mitów starożytnego państwa, które istniało w czasach starożytnych na tych ziemiach. Z placu zazwyczaj startują wszystkie wycieczki. Można powiedzieć, że to taki „mały rynek” miasta.

6.Targowisko w Kutaisi

Najlepsze miejsce na zakup przypraw oraz innych pamiątek do jedzenie. To targowisko, gdzie codziennie miejscowi przychodzą robić zakupy. Można tam zakupić wiele rodzajów swieżego serca, mięsa, przypraw, gruzińskich przysmaków

Kutaisi atrakcje

Gdzie się zatrzymać w Kutaisi?

Zatrzymałam się w Hotelu Memoire Kutaisi. Hotel zrobiony w bardzo ciekawym stylu. Ogromnym plusem jest jego położenie – dosłownie dwie minuty piechotą do placu Dawida Budowniczego. Jeśli zdecydujesz się na pobyt, koniecznie weź pokój z balkonem. Widok z niego jest nieziemski (zresztą widać na zdjęciu).

Śniadanie w formie bufetu – bardzo pyszne, każdy na pewno się naje. W trakcie mojego pobytu Pani kucharka „pilnowała”, aby każdy zjadł odpowiednią ilość jedzenie, i nie wyszedł czasem głodny.

Gdzie zjeść w Kutaisi?

Moje pobytu w Kutaisi były bardzo krótkie, dlatego na obiad/kolację zawsze szłam do restauracji El Depo. W samym Kutaisi są aż dwie i funkcjonują 24 godziny na dobę! W tym miejscu polecam Wam najbardziej Chinkali, bo to jedno z głównych dań. Możesz je tam kupić na sztuki (jeśli chcesz spróbować np. z grzybami, musisz kupić minimum 5 pierogów). Knajpka jest ultra tania, więc jeśli miałbyś ochotę, to chyba nie polecałabym tam innych dań (ale możłiwe, że to tylko moje subiektywna opinia) Przede wszystkim polecam iść tam na gruzińskie pierogi oraz piwo.

Niestety muszę napisać, że 2 razy trafiłam na niemiłą obsługę – co w Gruzji jest rzadkością, ale mimo wszystko wrócę tam jeszcze.

Kutaisi atrakcje

Zobacz także inne wpisy o Gruzji

Kutaisi- co zobaczyć w okolicy miasta?

  1. Jaskinie Prometeusza: Położone na wschód od Kutaisi, te jaskinie to jedne z największych jaskiń krasowych na świecie. Ich unikalne formacje skalne i podziemne korytarze stanowią fascynujące doświadczenie. Dla mnie to TOP atrakcje w Gruzji i warto ją odwiedzić. Bilet kosztuje podajże mniej niż 40 osób. Wejście jest co godzinę z przewodnikiem. Jaskinia znajduje się kilkanaście kilometrów od Kutaisi. Można się tam dostać komunikacją miejską ale z przesiadkami. Jeśli podróżujcie w 3 lub 4 osoby, to polecam wziąć taksówkę. Ja mam przemiłego i uczciwego taksówkarza w Kutaisi, który mówi po polsku, więc jeśli potrzebujesz namiary (lotnisko, jaskinie, cokolwiek) to do mnie napisz.
  2. Winnice w regionie Imereti: Kutaisi leży w regionie Imereti, który słynie z produkcji gruzińskiego wina. W okolicy znajduje się wiele winnic, gdzie można skosztować lokalnych odmian wina i dowiedzieć się więcej o tradycjach winiarskich.
  3. Uplistsikhe: To już atrakcja na dalszą wyprawę. Więcej o tym miejscu możesz przeczytać Tajemnicze Skalne Miasto w Gruzji

1 komentarz

  1. Karolina

    Nie jest to najpiękniejsze miasto, ale ma swój urok 🙂

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *