Tajemnicze skalne miasto w Gruzji

wrz 7, 2023 | Gruzja, Podróże

Gruzja, kraj pełen tajemniczych i niezwykłych miejsc, skrywa w swoich pięknych krajobrazach wiele nieodkrytych skarbów. Jednym z takich skarbów jest Skalne Miasto Wardzia. To magiczne miejsce przyciąga nie tylko miłośników historii, ale także podróżników spragnionych niezapomnianych przygód.

Skalne miasto Wardzia – historia w skale

Skalne Miasto Wardzia, znane również jako Wardzia lub Wardzijskie Skalne Monastery, to unikalny kompleks skalny położony w południowej Gruzji, niedaleko miasta Aspindza. Jego korzenie sięgają XII wieku, kiedy to król Giorgi III zlecił budowę jako obronnego schronienia przeciwko najazdom mongolskim i perskim.

To nie tylko twierdza; to również ośrodek religijny o głębokim znaczeniu dla chrześcijan. W kompleksie znajduje się wiele wykutych w skale kaplic, kościołów i pomieszczeń modlitewnych, które stanowią ważny element gruzińskiego dziedzictwa religijnego.

Architektura i wyjątkowy krajobraz

Skalne Miasto Wardzia wyróżnia się nie tylko swoją historią, ale także niezwykłą architekturą. To miejsce obejmuje ponad 600 jaskiń, a niektóre z nich sięgają głęboko wewnątrz skał na głębokość 13 pięter. Wewnątrz tych jaskiń znajdują się kaplice, sale modlitewne, korytarze i niegdyś pomieszczenia mieszkalne. Wszystkie są wyrzeźbione w miękkim piaskowcu, tworząc harmonijny związek z naturą.

Poza mistycznym wnętrzem, Skalne Miasto Wardzia oferuje zapierające dech w piersiach widoki na malowniczą dolinę rzeki Kura. To idealne miejsce do robienia niezapomnianych zdjęć i cieszenia się urokiem gruzińskiej przyrody.

Wardzia – informacje praktyczne

Lokalizacja: Skalne Miasto Wardzia znajduje się w południowej części Gruzji, w regionie Samcche-Dżawachetia, niedaleko miasta Aspindza.

Jak się tam dostać: Najlepszym środkiem transportu do Skalnego Miasta Wardzia jest samochód. Możesz wynająć samochód lub skorzystać z usług taksówki, jeśli jesteś w pobliskim mieście. Z Tbilisi, stolicy Gruzji, podróż samochodem zajmuje około 3-4 godzin, a trasa jest malownicza. Ja osobiście jechałam z Kutaisi z prywatnym kierowcą, a po dordze odwiedziliśmy także Twierdza Rabati. Szczegóły i namiar do kierowcy we wskazanym wpisie.

Alternatywnie, istnieją też wycieczki organizowane, które oferują transport do Skalnego Miasta Wardzia. Możesz zarezerwować taką wycieczkę w biurach turystycznych w Tbilisi lub innych większych miastach.

Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje około 23 GEL.

Podsumowanie

Wardzia zrobiła na mnie dobre wrażenie. Ku zdziwieniu, nie było tam prawie wcale turystów- kilkadziesiąt na krzyż. Osoby, które mają aktualnie problem z chodzeniem, lub są w ciężkiej kondycji mogą mieć trudności. Aby zwiedzić kompleks robi się „kółko”, schodząc w dół należy pokonać sporo wąskich schodów. Zupełnie nie żałuję, że odwiedziłam to miejsce i jeśli będziecie mieli możliwość, to bardzo polecam.

Wybierasz się do Gruzji? Zobacz pomocne wpisy przed wyjazdem!

1 komentarz

  1. Robert

    Pojadę tam na pewno jak tylko pojadę do Gruzji, dzięki za ten wpis!

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *