Twierdza Rabati – imponująca atrakcja Gruzji

wrz 1, 2023 | Gruzja, PODRÓŻE

W trakcie jednej z moich podróży do Gruzji, postanowiłam odwiedzić jedno z polecanych mi miejsc – Twierdzę Rabati.

Ta starożytna warownia, położona w sercu miasta Achalciche, stanowi doskonały przykład harmonijnego połączenia historii i architektury Jeśli planujesz odwiedzić to miejsce, przygotuj się na niezapomnianą wyprawę, w której średniowieczne dziedzictwo splata się z teraźniejszością w niezwykłym tańcu historii.

Twierdza Rabati – Historia i Położenie

Twierdza Rabati jest symbolem różnorodności kulturowej Gruzji, która przez wieki była krzyżowiskiem wpływów perskich, bizantyjskich, osmańskich i rosyjskich. Budowla miała swój początek w IX wieku, ale toczyła wiele zmian i rozbudów na przestrzeni wieków. Nazwa „Rabati” pochodzi z języka arabskiego i oznacza „twierdzę”. To z pewnością trafne określenie, ponieważ kompleks obejmuje wieże, mury obronne, pałace i meczety.

Architektura i Zabytki

Głównym elementem twierdzy Rabati jest monumentalna Kamienna Wieża, która dominuje nad miastem. Jej potężne mury wspaniale oddają ducha średniowiecza, a panoramiczne widoki z góry są nagrodą dla tych, którzy podejmą trud wspinaczki. Spacerując przez fortyfikacje, napotkamy także Pałac Rodowy, który zachwyca detalicznymi zdobieniami i malowidłami na fasadzie. Wewnątrz pałacu znajduje się Muzeum Historii i Archeologii, w którym można poznać fascynujące opowieści o Gruzji i regionie.

Fantastyczną sprawą jest to, że na wieżę można wejść i podziwiać panoramę z różnych stron, jak widać na załączonym zdjęciu! Wielkim zdziwieniem było dla mnie, że turystów nie było zbyt wiele… Powodem pewnie jest trudność w dostaniu się tam komunikacją miejską. O tym jak ja dotarłam do Rabati pisze w dalszej części artykułu.

Twierdza Rabati to miejsce zdecydowanie warte odwiedzin.

Podczas wizyty w twierdzy Rabati przeniesiesz się w czasie, odkrywając warstwy historii i kultury. To magiczne miejsce zachwyca nie tylko miłośników historii i architektury, ale także każdego, kto szuka autentycznego doświadczenia podróżniczego. Według mnie to jedna z perełek Gruzji, która przyciąga podróżników swoją unikalną mieszanką historii, architektury i atmosfery. Mnie osobiście podobało się bardzo. Kompleks jest bardzo zadbany, można zrobić sobie kilka wspaniałych zdjęć na pamiątkę oraz złapać chwilę refleksji.

Informacje praktyczne / Jak się dostać do Rabati

Niestety nie wiem jak się tam dostać komunikacją miejską z Tibilisi lub Kutaisi. Ja wynajęłam z koleżankami prywatnego kierowcę, który zabrał nas do Rabati i Vardzi w jeden dzień. O dziwo okazało się, że wynajem kierowcy był tańszy, niż wynajem samochodu, a całość wynosioła nas ok 600 zł na 4 osoby.

Nasz kierowca nazywał się Giorgi i ma ogromne doświadczenie z turystami, ponadto mówi trochę po polsku! Przyjechał po nas pod hotel w Kutaisi. Po drodze zabrał nas do piekarni, aby pokazać nam lokalny „słodki” chleb, a po południu na obiad do przepysznej i taniej knajpki. Z całego serca polecam usługi Pana Giorgi tutaj link do jego profilu na Facebooku. Jego usługi zostały mi również polecone. Przed wyjazdem zapytałam się wcześniej o cenę kilku osób i ten Pan miał ceny bezkonkurencyjne no i jeszcze do tego komunikacja po polsku…Rewelacja!

Bilet wstępu w 2023 roku kosztuje 23 GEL, czyli około 36 zł.

Godziny zwiedzania od 10 do 19.

Wybierasz się do Gruzji? Zobacz także poniższe artykuły:

1 komentarz

  1. Karolina

    super się czyta Pani posty 🙂

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
    0
    Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu