Chorwacja EUROPA PODRÓŻE

Split w 1 dzień – najważniejsze atrakcje

Split w 1 dzień

Split jest jednym z najbardziej popularnych miast w Chorwacji. Przed wyjazdem wiele razy słyszałam, że muszę się tam wybrać. Czy miejsce to jest czarujące, jak je malują?

Warto dodać, że miasto zyskało jeszcze bardziej na popularności, gdy nakręcono w nim kilka scen do serialu Gry o Tron. Jestem jedną z niewielu osób, która nie oglądała tego serialu…ale to tak tylko dla ciekawostki.

Podczas mojego kilkudniowego wyjazdu do Chorwacji postanowiłam, że odwiedzę to miasto. Swoją bazę wypadową miałam w Zadarze, ponieważ do tego miasta miałam tani lot. Zacznijmy zatem tak jak lubię, czyli od dojazdu.

Split w 1 dzień

Jak się dostać z Zadaru do Splitu komunikacją miejską?

Między tymi dwoma miastami kursuje wiele autobusów. Czas przejazdu trwa ok 2:30 h, a ceny biletów są różne. Cena zależy od godziny wyjazdu i firmy obsługującej dany kurs. Mniej więcej cena biletu wynosi w przeliczeniu 60 zł.

Autobusy kursują mniej więcej co godzinę i zatrzymują się w samym centrum Splitu.  Tutaj na bieżąco możecie sprawdzić sobie rozkład jazdy.

Najważniejsze atrakcje Splitu w 1 dzień

 • Promenada
 • Pałac Dioklecjana
 • Pomnik Grzegorza z Ninu
 • Katedra Świętego Dujama
 • Bramy wokół Pałacu: Złota, Srebrna, Brązowa i Żelazna
 • Spacer ulicami miasta

Promenada

Pięknie zagospodarowana przestrzeń z bardzo zadbaną zielenią wokół. Wydaje mi się, że jest to najlepsze miejsce na wieczorne i romantyczne spacery. Wzdłuż promenady znajduje się wiele knajpek czy kawiarni. Ceny oczywiście nie należą do najtańszych.

 

Split w 1 dzień

promenada Split
promenda w Splicie

Pałac Diaklecjana

Pałac znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i naprawdę jest piękny. Zostal wzniesiony na przełomie III i IV w. n.e. 

Można stwierdzić, że  całe miasto wzięło początek w tym miejscu. Budowla  po tylu wiekach, robi wrażenie. Bynajmniej na pewno zrobiła na mnie! 

pałac Diaklecjana
pałac w splicie

Katedra Świętego Dujama

Budowla wzniesiona jako mauzoleum cesarza Dioklecjana, w VIII w. przebudowano na katedrę. W tym miejscu warto wejść na punkt widokowy w Katedrze. 

Pomnik Grzegorza z Ninu

Grzegorz z Ninu jest postacią dla Chorwatów.  Uważany za historycznego obrońcę chorwackiej kultury. 

Legenda mówi, że musicie potrzeć jego duży palec, a Wasze życzenie się spełni 🙂

Bramy wokół Pałacu: Złota, Srebrna, Brązowa i Żelazna oraz spacer ulicami miasta.

Co to więcej pisać. Historyczne miasto Splitu jest zachwycające. Spacerując ulicami miasta można się poczuć jakby się szło kilkaset lat temu. Oczywiście nie zważając na co chwile znajdujące się sklepiki turystyczne. Zwiedzanie wszystkich miejsc zajmie Wam maksymalnie 3 godziny.

Inne atrakcje Splitu – nie byłam, lecz może kogoś zainteresują.

 • Narodni Trg – centrum średniowiecznego Splitu
 • Muzuem Morskie
 • Teatr Narodowy
 • Muzuem Morskie
 • widok z góry Marjan
 • Teatr Narodowy
Katedra Dujama
Katedra Świętego Dujama

Split w 1 dzień – podsumowanie

Jeśli będziecie w Chorwacji samochodem, lub w pobliskich miastach to naprawdę warto udać się do Splitu na jednodniową wycieczkę i przekonać się na własnej skórze o klimacie tego miasta. 

Wydaje mi się, że Split jest miejscem, w którym można się zatrzymać na dłużej niż jeden dzień. Wokół miasta 

Poniżej dodaje zdjęcia, abyście choć trochę mogli poczuć klimat tego miejsca.

 

 

 

You Might Also Like

No Comments

  Leave a Reply