Chorwacja EUROPA PODRÓŻE

Zadar – co warto zobaczyć? TOP atrakcje.

Zadar co zobaczyć

Dopóki nie znalazłam tanich lotów do Chorwacji i nie zapisałam się do grupy na FB związanej z tym państwem, nie zdawałam sobie sprawy, że w Polsce mamy tylu miłośników tego miejsca. Śledząc kilkanaście różnych grup jednocześnie odniosłam wrażenie, że połowa Polaków w 2021 r. jedzie do Chorwacji.

Większość osób wybiera się do Chorwacji samochodem i z tego co wiem jest to bardzo dobra opcja, jeśli ktoś jest zmotoryzowany.

Ja znalazłam tanie loty na Trasie Poznań – Zadar (350 zł). Wiem, że można taniej nawet. Nie raz widziałam loty za około 150 zł w dwie strony. Jednak ceny w dużej mierze zależą od sezonu, a w tym przypadku zbliżał się szczyt sezonu.

Loty do Zadaru kupione, i co dalej? Co w ogóle można zobaczyć w tym Zadarze? Czy tam są plaże? Czy tam jest w ogóle fajnie? Zadawałam sobie wiele pytań. Tak naprawdę research co warto zobaczyć to zrobiłam dopiero 2 dni przed wylotem.

Zacznijmy od początku..

Zadar – jak się dostać z lotniska do centrum?

Najwygodniejszą opcją jest oczywiście taksówka, a najtańszą autobus. Autobusy dostosowane są do rozkładu lotów. Najaktualniejszy rozkład możesz sprawdzić TUTAJ.

Przejazd zajmuje 20 minut i autobus zatrzymuje się w 3 miejscach (zdjęcie). Koszt biletu to 25 kun, tj. Około 15 zł

Zadar jak sie dostać do centrum

Zadar – co warto zobaczyć? TOP atrakcje.

 1. Organy morskie
 2. Katedra Św. Anastazji
 3. Rzymskie Forum
 4. Przedromański kościół św. Donata z IX w.
 5. Stare miasto

To według mnie są główne atrakcje Zadaru, cała reszta to jakieś drobne rzeczy, które można po prostu zobaczyć spacerując po starym mieście. Według mnie w Zadarze nie ma zbyt wiele do zwiedzenia. Na upartego wszystkie atrakcje można odhaczyć w 4 godziny.

 1. Organy morskie

To moja ulubiona atrakcja, którą odwiedzałam codziennie podczas pobytu w Zadarze. Pierwszy wieczór zachowywałam się jak mało dziecko, podniecając się, jak ktoś mógł wymyślić coś tak fantastycznego! Zbudowane organy pod schodami, wydają piękne, choć czasem przeszywające dźwięki. Barwa oraz wysokość dźwięku jest zależna od uderzających fal. 

Jest to najpiękniejsze miejsce w całym Zadarze na zachód słońca. Zupełnie inaczej siedziało mi się tam wieczorem, niż za dnia. 

Zadar co zobaczyć?

2. Katedra Św. Anastazji 

Chorwacka architektura romańska z przełomu XII w. i XIII w. Z zewnątrz połączona z placem wygląda bardzo estetycznie i wkomponowuje się w całą architekturę Starego Miasta. Kościół w środku nie zachwycił mnie jakoś bardzo, lecz nie mogę napisać, że nie warto wchodzić, bo warto. Wejście do środka jest bezpłatne. 

Zadar co warto zobaczyć?

Zadar TOP atrakcje

3. Rzymskie Forum 

Tej atrakcji nie da się pominąć. Niezależnie, czy będziesz się wybierać na morskie organy, do katedry, czy na kawę jest dużo prawdopodobieństwo, że trafisz właśnie do tego miejsca. Niegdyś było to ponoć największe rzymskie forum we wschodniej części Adriatyku. Dziś niestety możemy podziwiać tylko ruiny i to w dosłownym znaczeniu. Z daleka przypomina mi to duże porozrzucane kamienie. 

atrakcje Zadaru

4. Przedromański kościół św. Donata z IX w.

Jeśli dotrzesz do ruin forum, to tuż przy nim znajduje się kościół św. Donata. Szczerze mówiąc, nie jestem pewna, czy zwiedzanie w środku jest w ogóle możliwe. Codziennie drzwi były zamknięte i nie widziałam, żeby ktoś tam wchodził lub wychodził. Może się także okazać, że jestem blondynką z wyboru, także przepraszam, jeśli się mylę. 

 

5. Stare miasto w Zadarze

Całe stare miasto można ze spokojem przejść w godzinkę. Wszystko wymienione atrakcje znajdują się na jego terenie. Cóż tu dużo pisać. Piękne uliczki w starym stylu z klimatycznymi kawiarniami i knajpkami. Teren jest bardzo czysty i zadbany, spacerowanie tam, to sama przyjemność.  

 

Co jeszcze warto zrobić w Zadarze? 

 

 • IŚĆ POGRAĆ NA  grającej maszynie

Jaką ja miałam radochę jak to przez przypadek odkryłam, to nie uwierzycie. Z koleżanką próbowałyśmy wszystkich melodyjek i podniecałyśmy się jak dzieciaki, aż miejscowi się uśmiechali. 

 • IŚĆ PO ŻELKI jeśli jesteś ich fanem!

Na starym mieście znajduje się kilka ogromnych sklepów z tymi pysznościami. Z daleka myślałam, że to jakiś sklep z zabawkami XD Jeśli Twoje dziecko lubi żelki, to uważaj! Twój portfel będzie rozpaczał. 

 • IŚĆ NA ROWER 

Co warto zobaczyć?

Zadar co robić
Zadar co robić

Trasy rowerowe Zadar i okolice

Przed wyjazdem szukałam informacji na blogach, co można robić w okolicach Zadaru. Jedną z propozycji było zwiedzanie okolic na rowerze. Z racji, że lubię aktywnie spędzać czas, bardzo spodobał mi się ten pomysł. Poszukałam zatem aplikacje MAGIC BIKE ZADAR, gdzie znajduje się kilkadziesiąt tras rowerowych.

Na miejscu na spontanie wybrałam trasę rowerową z kategorii “rodzinne”, poziom trudności: łatwy.

Trasa momentami była przepiękna i przyjemna…lecz w większości dla mnie to był dramat. Trasa w żaden sposób nie była oznaczona, większa część trasy, prowadziła przez wielkie kamienie bądź krzaki. W połowie trasy drogę mi zatarasował wąż długi na 1,5 m. Muszę to napisać szczerze, że nie pamiętam kiedy się tak bardzo bałam, był gruby, czarny i przerażający.

Pedałowałam przez siebie ze łzami w oczach, wyobrażając sobie, że zaraz przepełzają kolejne węże. Gdy wyjechałam. na szerszą trasę i serce się trochę uspokoiło, spotkałam ogromnego psa, który miał taki długi łańcuch, że ledwo co mogłam przejechać obok niego, aby mnie nie zagryzł. Ujadał jak szalony. To już było dla mnie zbyt dużo. Marzyłam tylko o tym, aby jak najszybciej znaleźć się w apartamencie. Nie wiem jak wyglądają inne trasy… Może ktoś z czytających ma pozytywne wspomnienia, to proszę podzielcie się o tym w komentarzach. 

trasy rowerowe w zadarze
zadar i okolice

Ceny w Zadarze

 • noclegi – najtańsze  hostele od około 65 zł za osobę ≤ przy 2 podróżujących. Za średni standard będziesz musiał zapłacić więcej niż 100 zł za dobę/os.  Ja wynajęłam kawalerkę przez Airbnb (Airbnb – czy jest bezpieczne?), niedaleko centrum i była to bardzo wygodna opcja dla mnie
 • atrakcje – wszystkie atrakcje wypisane powyżej są bezpłatne
 • wynajem roweru – całodniowy wynajem z wypożyczalni kosztuje od około 60 do 100 zł. Ja zdecydowałam się wypożyczyć przez aplikację Nextbike rower miejski i ze około 3-4 godziny trasy zapłaciłam 30 zł.

Przykładowe ceny w Chorwacji 2021

 • somersby – 5,5 zł
 • butelka wody – 1,5 zł
 • mrożone danie pallea –  16,5 zł
 • jajka 10 sztuk – 7,5 zł
 • bagietka – 1,5 zł
 • opakowanie wafelków – 5,5 zł
 • rukola – 5 zł
 • mix orzechów 200 g – 13 zł
 • winogrona 500 g – 6 zł
 • małe opakowanie malin – 8 zł
 • kawa rozpuszczalna Nescafe classic 100 g – 14 zł
 • mleko sojowe – 10 zł

Są to ceny z zakupów w Kauflandzie. Poniżej przykładowe ceny innych produktów

 • czarna kawa na mieście – 6 zł 
 • latte – 10 zł
 • gałka lodów – 6 zł
 • drink w butelce – 8 zł
 • czipsy – 5 zł 
 • pizza  Margherita 35 zł
 • hamburger -40 zł 
 • piwo w knajpce – od ok. 10 zł 

Są to ceny, z jakimi się spotkałam będą w Zadarze i Splicie. Raczej zaglądałam do tanich, zwykłych miejsc. Podsumowując ceny żywności w Chorwacji są wyższe o około 15% od cen w Polsce.

ceny jedzenia chorwacja

Plaże w Zadarze

Jeśli chodzi o plaże, to niewiele mogę Wam podpowiedzieć. Odpoczywałam na plaży Borik, jakieś 10-15 minut od centrum. Na miejscu są publiczne toalety, a niedaleko znajduje się supermarket. Plaża w moim odczuciu do najpiękniejszych nie należy, co nie zmienia faktu, że spędziłam tam fantastycznie czas! 

 

Plaże Zadaru

You Might Also Like

No Comments

  Leave a Reply