Świadome podróżowanie – 10 zasad

sie 2, 2021 | LIFESTYLE, PODRÓŻE, Praktyczne podróże

Świadome podróżowanie

Czy stwierdzenie świadome podróżowanie dotyczy Twojej osoby? Jeśli nie, to nie martw się, nigdy nie jest za późno. Jeśli tu jesteś i to czytasz, to już połowa sukcesu.

 Mam nadzieję, że weźmiesz, to co najlepsze z tego artykułu. Świat na pewno stanie się piękniejszy!

1. Unikaj wiadomości mogących szerzyć stereotypy

Każda kolejna podróż uczy mnie coraz bardziej. Wstyd przyznać, nie raz jechałam z jakimś uprzedzeniem. Nasłuchałam się rodziny i znajomych, czyli ludzi, którzy nie byli nigdy w danym miejscu, a wiedzą o nim wiele… Przez taką drogę rodzą się KRZYWDZĄCE STEREOTYPY. Rodzą się też przez pecha, który może nas spotkać w podróży. Ktoś oszukał Cię w jakimś państwie na kilkanaście złotych? Ochłoń, nie oceniaj od razu, że cały naród to złodzieje i że wszystkim odradzasz podróż do tego miejsca. Mi się nawet nie chce liczyć ile razy byłam oszukana w POLSCE przez taksówkarzy, zanim zaczął działać UBER. Nie jeżdżę po świecie i nie głoszę opinii, że Polacy to oszuści. Już rozumiesz, co mam na myśli? Pamiętaj przede wszystkim, że słowa mają moc!

2. Odpowiedni strój

Jedziesz w podróż np. do państwa gdzie króluje inna religia i odpowiedni ubiór? Pewnie nie raz widziałaś/eś w internecie zdjęcia kobiet w burkach, zasłoniętych twarzach itp. Co robisz w tym przypadku? W końcu nikt Tobie nie broni ubrać szortów i krótkiej bluzki. Ba, nawet pewnie NIKT nie zwróci Ci uwagi na to jak wyglądasz. Lecz pomyśl w ten sposób, że miejscowi nie chcą się wywyższać i udowadniać Tobie, że są ważniejsi. W końcu jesteś gościem w ich kraju i chcą, abyś czuła się jak najlepiej. Jednak odpowiedz sobie na pytane, czy TY się czujesz lepiej będąc pół noga, podczas gdy od wszystkich wokół bije skromność? Żeby było jasne, ja kocham chodzić w stroju kąpielowym, krótkich szortach i bluzce do pępka, lecz w krajach w których jest to naturalnie akceptowane.

świadome podróżowanie

Maroko czy jest bezpiecznie

3. Wspieraj miejscowych 

Targowanie się, co to każdego grosza – ten temat poruszałam wiele razy. Sama popełniłam kilka razy ten błąd, denerwując się na sprzedawców, że „traktują mnie jak bankomat”, tylko dlatego, że mój kolor skóry jest biały.. Z perspektywy czasu myślę trochę inaczej…Nawet jeśli podróżujesz low-budget jak ja, to w końcu i tak jesteś bogatszy, niż większość ludzi na świecie. Stać Cię, aby pojechać na Zanzibar? Świetnie! Chcesz sobie kupić bransoletkę z muszelkami? Ok! Sprzedawca, który całymi dniami plecie sobie te koraliki na ulicy najprawdopodobniej nigdy nie był i nie będzie za granicami swojego kraju, a co dopiero kontynentu.  Zapamiętaj przede wszystkim, że nigdy nie będziesz traktowany jak miejscowy, są bariery, których nie da się przeskoczyć i nie próbuj zmieniać tego na siłę.

Życie w Maroku – z wizytą w lokalnym domu – zapraszam do innego wpisu

życie w maroko - z wizytą w lokalnym domu

4. Zadbaj o swoje otoczenie

Niby banał, lecz niewielu turystów go przestrzega. Jeśli jesteś w Polsce i idziesz do miejscowego parku, czy zostawiasz butelki po napojach na trawie? Czy rzucasz pety od papierosów gdzie popadnie. Czy 3 butelki 0,5L zamiast jednej wielkiej? Czy zwracasz uwagę na to, że żywność jest zapakowana w tony plastiku czy jest luzem? Czy starasz się nie marnować żywności? MAM nadzieję, że TAK! Wiem, że może jedziesz na swoje wymarzone wakacje, lecz nie olewaj tam podstawowych zasad ochrony środowiska. Szczególnie, że te egzotyczne kierunki/wyspy mają jeszcze 2 razy trudniej z segregacją, czy przetwarzaniem odpadów.

świadome podróżowanie

.

5. Dokonaj wyboru obrazów

Z poszanowaniem równości – krótko i na temat. Niezależnie w jakie miejsce się wybierasz. Jeśli robisz jakieś zdjęcia, które później udostępniasz w sieci, zastanów się, co przedstawia to zdjęcie, w jakim świetle stawiasz bohatera danej fotografii. Postaraj się, aby zdjęcia nie nakłaniały do myślenia stereotypowego, najsmutniejszego, nieprawdziwego, podkoloryzowanego. Fotografie mają taką samą moc jak słowa, mogą być krzywdzące dla innych narodowości.

świadome podróżowanie

6. Postaraj się nie wspierać turystyki ze zwierzętami

Temat kontrowersyjny. Moje zdanie, które może wywołać wiele grymasów – DO TEGO NALEŻY DOJRZEĆ. Niektórzy mogą mi zarzucić „taka mądra, bo nie ma dzieci, ciekawe jak będzie miała swoje” czy nie będzie chciała pokazać np. „Delfinów swoim dzieciom”. Delfinarium, jazda na słoniach, zdjęcia z tygrysami, wężami czy innymi dzikimi zwierzętami – STANOWCZE NIE!. Te zwierzęta, głaskane i tulone od małego przez turystów zostają potem sprzedawane na polowania. Można więc powiedzieć wprost, że zwierzęta od małego są hodowane na odstrzał. Świat poszedł w złym kierunku i zanikanie różnorodności dużych ssaków jest już nad wyraz widoczne. Za każdą tego typu rozrywką stoi ogromne cierpienie zwierząt. Możesz pomyśleć „ale takie atrakcje były od zawsze” Ok, były, lecz czasy się zmieniły. Mamy dostęp do internetu, do wiedzy i poszerzamy swoją świadomość. Według mnie świat się rozwinął na tyle, że powinniśmy być świadomi tego, że krzywdzenie zwierząt nie powinno mieć miejsca. Z całego serca polecam pomyśleć nad tą kwestią.

P.S Mi się strasznie patrzy na biedne konie, które wożą po kilkanaście godzin turystów na MORSKIE OKO. Serce mi zawsze pęka. Widziałeś może jak bardzo są bite? W imię czego? Dla „Janusza”, który pojechał w góry, ale nie chce mu się chodzić?

W tym miejscu rekomenduję ten artykuł – gdy atrakcja turystyczna spływa krwią 

7. Korzystaj z butelki z filtrem

Bądź COOL! Butelki filtrujące są cool! Zakupisz jedną i filtr możesz wymieniać nieskończenie wiele razy! Przynajmniej przy chociażby 2 tygodniowym wyjeździe w ciepłe miejsce ochronisz planetę przed kolejnymi kilkunastoma plastikowymi butelkami! Zaoszczędzisz dużo kasy i pomożesz światu. Czy może być lepszy deal? Moim zdaniem jest to opcja nie do odrzucenia!

8. Nie rozdawaj cukierków w biednych krajach – to nie jest dobra droga

Dzieci się cieszą, że mogą zjeść te cukierki, jednak pamiętaj – Ty wrócisz do cywilizowanej Polski, a te dzieci dostaną chorób jamy ustnej szybciej niż myślisz. „To tylko 1 cukierek” – pomyślało tysiące turystów… 

9. Wykorzystuj swoją wiedzę i spostrzeżenia

Jeden z najważniejszych elementów. Doświadczaj, poznawaj kulturę, przyzwyczajenia, tradycje. Bądź ciekawy, dlaczego jest tak, a nie inaczej. Niektóre święta czy tradycję mogą nam się często wydawać „dziwne”. Za każdą tradycją stoi zawsze długa historia. Pomóż zrozumieć innym, którzy nigdy nie pojadę w to miejsce, dlaczego lokalni nie są „dziwni”, tylko mają zakorzenioną zupełnie inną kulturę od setek lat.

Przede wszystkim edukuj swoje otoczenie, że wszystkich ludzi należy traktować RÓWNO, niezależnie od pochodzenia, wyznania, płci, orientacji seksualnej. Zarażaj innych tolerancją na odmienność. Taką wiedzę nabyłam od dziecka, jednak podróże pozwoliły mi spojrzeć na to wszystko z szerszej perspektywy.

10. Pamiętaj NIE MUSISZ SIĘ LUBIĆ Z RESZTĄ ŚWIATA – WYSTARCZY, ŻE BĘDZIESZ JĄ SZANOWAŁ.

Napisz koniecznie w komentarzy, którą zasadę dopisał/abyś do tej listy 🙂 

2 komentarze

  1. FUKO

    Swietny wpis. Bardzo miło się czytało. Pozdrawiamy 🙂

    Odpowiedz
  2. Dorota

    Konrketne informacje, super 🙂

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
    0
    Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu