Życie w Maroku – z wizytą w lokalnym domu

gru 19, 2019 | AFRYKA, Maroko, PODRÓŻE

Jak się żyje w Maroko? – z wizytą w lokalnym domu

 

Podczas jednej z ostatnich podróży miałam przyjemność być ugoszczona w marokańskim domu u Yassina.

Yassin od urodzenia mieszka w Fezie, w Maroko. Jest młodym, uśmiechniętym, przyjaznym chłopakiem. Na co dzień  studiuje i bardzo lubi spędzać czas z turystami z całego świata.  

Do domu Yassina bardzo ciężko było trafić. Taksówkarz nie potrafił zrozumieć żadnych słów w języku angielskim. Według google maps znajdowaliśmy się dość blisko domu, jednakże ze względu na zagęszczenie wąskich uliczek nie było to łatwe zadanie…Ktoś jednak bezinteresownie zaczepił mnie na ulicy i wskazał drogę.

Yassin wyszedł nas powitać, od samego początku zrobił wrażenie bardzo przyjaznej i otwartej osoby. Po wejściu do jego mieszkania od razu poczuliśmy rodzinną atmosferę. Do spotkania dołączyła reszta domowników – jego mama i siostra.

Życie w Maroko – w domu u Yassina

 

Napiliśmy się wspólnie zielonej herbaty, która jest bardzo popularnym napojem w Maroko. Marokańczycy uwielbiają ją popijać w wolnym czasie – zaparzają ją w specjalnych dzbankach by móc się rozkoszować w pełni smakiem. Dodam, że jest ona bardzo słodka, dla mnie.. zdecydowanie za słodka.  

Po wypiciu herbaty oznajmiono nam, że będziemy razem gotować Tadżin w wersji wege – na nasze życzenie. Tadżin jest to jedno z najbardziej popularnych dań kuchni marokańskiej, w którym głównym składnikiem jest gotowany na parze kuskus. 

Całość spotkania była bardzo naturalna. Dzięki swobodzie chłopaka mogliśmy zapytać o wszystko co chcieliśmy.. Poniżej kilka ciekawych informacji, pytania są pomieszane, ponieważ wybrałam tylko te ciekawsze. 

Życie w Maroko

 Jaki panuje ustrój polityczny w Maroko?

Panuje u nas demokracja ale mamy też Króla. Król jest dla nas najważniejszy i może decydować o wszystkim. Na co dzień jednak to prezydent i rząd sprawują władzę nad  państwem.  Niestety nie zawsze jest tak, jakbyśmy tego chcieli… Ostatnio odbywał się strajk  pod parlamentem, ponieważ rząd chce sprywatyzować studia medyczne. Są one bardzo drogie, także jeśli ktoś nie będzie bardzo bogaty, nie będzie miał możliwości zostać lekarzem.

W takim razie jak u Was sprawuje się publiczna służba zdrowia?

Jeśli chodzi o służbę zdrowia, to ja osobiście jestem zadowolony. Co miesiąc odprowadzamy składki do państwa, jednakże jeśli przez cały rok nie skorzystamy ani razu z żadnego poważnego zabiegu to zwracają nam część opłaconych składek. Uważam, że to bardzo uczciwe.

Fakt, nam w Polsce niestety nie zwracają kosztów… A ile wynosi u Was minimalna krajowa?

Minimalna krajowa w przeliczeniu, wynosi ok 150 euro, także jest to bardzo niska kwota. Czas pracy na pełen etat to ok 160 h i przysługuje nam ok 26 dni urlopu.

W jakim wieku średnio wychodzi się za mąż/żeni się? Czy to prawda, że często rodzice wybierają córce męża?

Haha, no co Ty. U nas, a przynajmniej w moim domu to tak nie działa. Wydaje mi się, że to tylko w jakiś ekstremalnych przypadkach albo w bardzo religijnych rodzinach praktykuje się takie rzeczy. Ja mam 24 lata i na razie nie czuję żadnej potrzeby żeby się ożenić 🙂 Czas pokaże…

Nawiązując jeszcze do religii, wiele kobiet na ulicy często ma zakryte całe ciała i na twarzy noszą burki, lecz są też takie, które w ogóle nie przywiązują do tego wagi. Od czego to zależy? [pytanie do siostry Yassina]

To u nas kwestia wyboru. Wcale nie musimy nosić chust i zasłaniać całkowicie ciała. Wszystko zależy od tradycji w rodzinie i w jakim stopniu to praktykujesz. Jak widzisz, teraz nie mam jej na sobie ale jak idę na miasto to lubię ją ubierać.

 

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Zmieniając temat, czy łatwo jest Wam podróżować? Ile kosztuje Was wiza do Polski?

Czy łatwo? To trudne pytanie, ponieważ bywa bardzo różnie. Na przykład do Hiszpanii bardzo łatwo i szybko możemy uzyskać wizę. Niestety są miejsca trudniej dostępne, nie wiem dlaczego np. Niemcy – tam musimy czasami bardzo długo czekać za decyzją. Wiza kosztuje nas ok 100 euro.

Czytaliśmy, że w Waszym państwie jest legalny haszysz do palenia a nielegalny alkohol. Jak to wygląda w rzeczywistości?

(śmiech) Hasz jest u nas nielegalny, choć wszyscy myślą, że jest odwrotnie. W praktyce to wygląda tak, że jeśli posiadasz poniżej 2 gram przy sobie to albo pójdziesz do więzienia na 48 h, albo pójdziesz dalej, jeśli policjant ma dobry dzień. Za większą ilość często są kary finansowe. Rząd jest świadom skali z jaką to występuje,  jednak nic z tym nie robi bo to napędza gospodarkę… Jeśli chodzi o alkohol to dla nas oficjalnie jest nielegalny a dla turystów tak. Mamy kilka miejsc w uliczkach gdzie można kupić alkohol lecz jest on bardzo drogi. My też czasem lubimy wypić i się zabawić. Jesteśmy takimi samymi ludźmi jak Wy 🙂

Nawiązując jeszcze do policji. Czy jest stosunkowo bezpiecznie w Maroko?

Uważam, że Maroko jest bezpiecznym krajem. Wydaje mi się, że najbezpieczniejszym w całej Afryce Zachodniej, szczególnie dla podróżujących tak jak Wy. Na ulicach miast często patroluje wielu policjantów. Taka ciekawostka: gdy jakiś sprzedawca zażąda od Ciebie dwa razy wyższej ceny (niż od miejscowego), a Ty będziesz o tym wiedzieć, możesz iść  to zgłosić na policję.  Sprzedający powinien zostać obciążony mandatem.

Dobrze wiedzieć, ponieważ zostaliśmy tu wiele razy oszukani…Mamy wrażenie, że płacimy podwójnie za to, że mamy inny kolor skóry. To bardzo niesmaczne. 

Niestety muszę się z tym zgodzić i bardzo Was za to przepraszam. Wiem , że źle to świadczy o naszym kraju. Pamiętajcie jednak proszę, że nie wszyscy są tacy sami. Mam nadzieję, że dzięki mnie chociaż trochę zmienicie zdanie.

Podsumowanie

 

Jeśli coś nie jest zgodne z faktem rzeczywistym to wybaczcie. To są słowa zapisane chwile po spotkaniu. Yassin wydawał się bardzo szczerą osobą, a co najważniejsze ugościł nas perfekcyjnie.

Spotkanie to było niezwykłym doświadczeniem. Yassin żyje w bardzo skromnych warunkach, jednakże gościnność w jego domu jest ogromna. Spędziliśmy razem około 3 godzin i na koniec spożyliśmy wspólnie posiłek.

Mała ciekawostka: tradycyjnie podczas wspólnego posiłku nie używa się sztućcy, jak widać na zdjęciu 🙂

Jeśli  będziesz w Fezie i chcielibyście ugotować z nim również jakieś danie, możesz go poszukać TUTAJ na airbnb.

Wybierasz się do Maroka?  Powinny też przydać Ci się artykuły:

  1. Czy w Maroko jest bezpiecznie? Na co trzeba uważać?
  2. Maroko – ceny atrakcji , transportu, itd. 
  3. Maroko gotowy plan podróży. 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
    0
    Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu