AFRYKA Maroko PODRÓŻE

Maroko CO ZOBACZYĆ? Gotowy plan podróży

Maroko - co zobaczyć? Plan podróży

MAROKO CO ZOBACZYĆ?

Maroko nazywane jest często bramą do królestwa orientu i po części się z tym zgadzam. Państwo to można pochwalić przede wszystkim za różnorodność atrakcji. W kraju tym ze względu na terytorium można odwiedzić tereny pustynne i wysokogórskie. To jednak nie wszystko, ponieważ jeśli ktoś będzie miał ochotę, może spędzić czas w nadmorskich kurortach. W kilku słowach – dla każdego coś dobrego! Brzmi nieźle prawda?

Ze względu na bardzo dużą powierzchnię kraju potrzeba wiele czasu, żeby móc wszystko zobaczyć. Przygotowałam zatem listę miast i zabytków, które według mnie można wziąć pod uwagę – są to miejscowości turystyczne.  Mam nadzieję, że któreś z miejsc Cię zainspiruje.

PLAN PODRÓŻY W SKRÓCIE

 1. Marrakesz
 2. Góry Atlas – Ouarzazate – pustynia Merzouga
 3. Fez
 4. Rabat
 5. Casablanca 

Maroko co zobaczyć? – Marrakesz

 

Nazywany potocznie czerwonym miastem. Dlaczego? Większość (a może i 99%?:)) budynków jest w takim samym charakterystycznym czerowno-ceglanym kolorze. Miejsce to zachwyca swą odmiennością . Liczne bazary z ogromną ilością aromatycznych przypraw, herbat i olejków z pewnością mogą wywołać niejeden zawrót głowy. Ze względu na swoje położenie Marrakesz jest bardzo dobrą bazą wypadową w góry Atlas. 

Główną atrakcją miasta jest Plac Jamma El-Fna – wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Miejsce to nigdy nie śpi. Handel odbywa się tutaj praktycznie od samego rana do późnych godzin wieczornych. Świeżo wyciskane soki za 2 zł, marokańskie słodycze czy obłędne oliwki potrafią skraść serce. Plac ten jednak oferuje coś więcej niż lokalne wyroby. Można tam spotkać ulicznych grajków, zaklinaczy węży, mężczyzn z małpkami na smyczy oraz wiele kobiet oferujących tatuaż henną. Odniosłam wrażenie, że miejsce to to jeden wielki teatr, w którym cały czas toczy się przedstawienie. ,,Artyści’’ potrafią być czasami bardzo natarczywi dlatego bądź ostrożny. 

W Marakeszu warto także zobaczyć: 

 • Pałac El – Basi
 • Pałac El – Bahia
 • Ogrody Menra 
 • Ogrody Majorelle
 • Nekropolie Sadytów – na większości blogów można przeczytać, że to miejsce jest jednym z tych ,,must see’’, jednakże mnie te groby nie urzekły. Zdjęcia często są jakoś tak zrobione, że robią ogromne wrażenie. W rzeczywistości wyglądają trochę skromniej… gdybym mogła wybrać drugi raz, prawdopodobnie zrezygnowałabym z tej atrakcji. Koszt wstępu ok. 35 zł.

Góry Atlas – Ouarzazate – pustynia Merzouga

Trasę tą można najszybciej i najwygodniej pokonać z 3 dniową wycieczką z Marrakeszu. Podczas drogi na pustynie zazwyczaj wszyscy zatrzymują się w takich miejscach jak wąwozy Todra – najpiękniejsze wąwozy Maroka, Dolinę Dades i miasteczko Ajt Ben Haddu (tzw. Hollywood Maroka). Można tam zobaczyć studio filmowe, gdzie nakręcono między innymi filmy takie jak: Gladiator, Mumia, Klejnot Nilu i inne.

Gorąco polecam taką wycieczkę. Przez 3 dni moje oczy widziały naprawdę wiele pięknych krajobrazów, które zapamiętam na długo… O tym jak wyglądała cała wycieczka i z jakim biurem jechałam – napisałam TUTAJ

Maroko co zobaczyć?

MIASTO FEZ – czy warto? 

 

Chciałam tylko wspomnieć o tym mieście,  ponieważ w wielu miejscach jest napisane, że warto odwiedzić to miejsce. Mi nie przypadło do gustu, wręcz przytłoczyło i po 2 dniach z ulgą stamtąd wyjechałam. Miasto słynie z krętej mediny (o, jak bardzo jest ona kręta…) oraz garbarni, która jest miejscem początkowego procesu wyrobów skórzanych. Produkty są wyprawiane ręcznie metodą sprzed kilkuset lat. Będąc w środku, od razu odrzuca okrutny zapach dlatego, że do wyprawiania używa się zwierzęcych odchodów i amoniaku. Proszę sobie wyobrazić, że dodajemy do tego jeszcze ponad 30 stopni Celsjusza…i tak oto może się przewrócić w żołądku od zapachu. Przy wejściu na dach dostaje się miętę do wąchania lecz niewiele ona pomaga. 

Na miejscu można kupić skórzane wyroby za różne ceny… u nas cena wyjściowa była ok.  170 euro za plecak, a na koniec 50. 

Wstawiam kilka zdjęć – sam musisz zadecydować czy warto tam pojechać!

Co jeszcze warto zobaczyć w Fezie?

 • Plac As-Saffrin
 • Meczet Karawijn
 • Plan An-Nadżdżarin 
 • Bab Bu Dżalud – najsłynniejsza brama w Fezie 🙂 

Maroko co zobaczyć?

miasto Rabat 

Rabat – stolica Maroka, która lekko odbiega wyglądem od pozostałych miast. W tym mieście widać naleciałości europejskie, jednakże jest kilka rzeczy, które zostały pięknie zachowane do dziś. Pałac królewski z okazałą bramą Bab ar-Rouah, 44-metrowa wieża Hassana – symbol marokańskiej stolicy, mauzoleum Mohammeda V, które mieści grób władcy i jego synów w tym Hassana II, poprzedniego króla Maroka.  Miasto ma także dostęp do oceanu, jednak plaże nie są zachwycające. Nie zmienia to faktu, że jeśli masz ochotę spędzić dzień na plaży (tak jak my) to są do tego warunki 🙂 

Chciałam dodać, że naczytałam się wiele opinii o tym, że nie warto jechać do tego miasta, że jest tam zbyt europejsko itp. Całkowicie się z tym nie zgadzam, ponieważ spędziliśmy tam najmilszy czas podczas naszego pobytu w Maroko. Czasami mam wrażenie, że jeśli nie jest brudno, nie ma biedy i stoją ładne budynki to ludzie z góry przekreślają dane miejsce.. bo to takie mało ,,podróżnicze’’. 🙂 

Polecam nocleg w najpiękniejszej Kasabie – Al Udaja, tuż przy oceanie. Mieliśmy tam nocleg u za pośrednictwem airbnb. 

 

Casablanca – czy warto zobaczyć?

 

Casablanca jest największą metropolią Maroka liczącą ponad 3,5 mln mieszkańców.

Zdania na temat tego miasta są bardzo podzielone. Postanowiłam, że spędzimy tam półtora dnia i miałam mieszane uczucia do tego miejsca. Bardzo rozczarowały mnie plaże Casablanki… większość z nich jest płatna i często należą do wybudowanych przy nich restauracji. Nie wiem jak one wyglądają, ponieważ my wybraliśmy się na plażę publiczną, która pozostawia wiele do życzenia (patrz-zdjęcia). 

Niewątpliwym atutem był nasz nocleg  w pięknym mieszkaniu z cudownym balkonem za 35 zł od osoby, ze śniadaniem w cenie. Lokal ten mieści się 2 minuty spacerem od największej atrakcji -Meczetu Hassana II – jedyny meczet w Maroko udostępniony do zwiedzenia, dla osób, które są wyznania innej wiary. 

Na mieście można zjeść dużo dobrych i różnorodnych posiłków. Ceny są nieco wyższe niż w pozostałych miastach, jednak nie są bardzo wysokie. 

Maroko co zobaczyć – plan podróży (zdjęcie)

Z miast, o których jeszcze inni piszą w samych superlatywach to Essaouira i Chefchaouen (tzw Błękitne miasto, które można kojarzyć z wielu zdjęć) – niestety ze względu na ograniczenie czasowe, nie mieliśmy okazji tam pojechać. Poniżej wrzucam naszą trasę jaką zrobiliśmy przez 9/10 dni. Był to bardzo intensywny czas… lecz nie było biegania. Spędziliśmy praktycznie 1,5 dni na plażach nic nie robiąc. 

Jeśli wybierasz się do Maroka na pewno przydadzą Ci się artykuły:

CENY W MAROKO – CAŁKOWITY KOSZT WYJAZDU.

CZY W MAROKO JEST BEZPIECZNIE?

You Might Also Like

No Comments

  Leave a Reply