Albania PODRÓŻE

Szkodra w pigułce – czarujące miasteczko Albanii

Szkodra w pigułce - czarujące miasto Albanii

Szkodra w Albanii

Szkodra jest największym miastem Północnej Albanii. Niegdyś mało znana miejscowość, dziś dzięki wielu inwestycjom stała się popularnym miastem odwiedzanym przez turystów. Większość osób kojarzy Albanię głównie z wybrzeżem. Ja przed wyjazdem miałam takie samo skojarzenie. Postanowiłam trochę przełamać stereotyp i wybrałam się nie nad morzę, a nad jezioro!

Jezioro Szkoderskie

Największe jezioro znajduje się na Półwyspie Bałkańskim. Pomimo, że jezioro posiada nazwę od miasta Szkodry, które leży na terenie Albanii, to 2/3 powierzchni jeziora położone jest w Czarnogórze, a 1/3 w Albanii. Powierzchnia jeziora zajmuje ok. 360–550 km². Teren od strony albańskiej jest bardzo dobrze zagospodarowany. Widać, że państwo/miasto zainwestowało pieniądze w infrastrukturę wokół jeziora.

Jezioro Szkoderskie w Albanii

Jak dojechać do Szkodry?

Szkodra znajduję się ok. 100 km od stolicy Albanii – Tirany. Transport publiczny między miastami jest dobrze zorganizowany. Autobusy w dni robocze jeżdżą mniej więcej co godzinę.  Na dworcu, na tablicy widziałam informację, że w niektórych godzinach bus kursuje co pół godziny, jednak w praktyce to się nie sprawdziło. Wszystko zależy chyba od zapotrzebowania na dany przejazd, które są odbywane wielkimi i dość wygodnymi autokarami. Ja trafiłam akurat na bardzo stary i trochę śmierdzący, ale nie było tragicznie.

Szkodra w Albanii

ulice Szkodry Albania

Wskazówka:

Autobus odjeżdża z dworca północnego w Tiranie, który nie znajduje się w centrum miasta, lecz można dojechać tam komunikacją miejską. Niestety nie zapamiętałam, którym numerem, ponieważ tak jak pisałam w tym poradniku, w Tiranie autobusy nie posiadają rozpisek numerowych, ani godzinowych.

Pytałam miejscowych po prostu „North bus station?”, aż ktoś wskazał mi autobus. Google Maps jest w takich chwilach nieocenione, ponieważ w autobusie nie podają nazw przystanków i nie możesz mieć pewności, że ktoś w autobusie na pewno Ci pomoże.

Koszt biletu na trasie Tirana – Szkodra to 350 Leków albańskich, czyli ok. 13 zł.

Co warto zobaczyć w Szkodrze?

Ze względu na otoczenie matki natury wokół, Szkodra jest obiektem zainteresowań wielu osób, Miasto samo w sobie nie posiada żadnych perełek muzealnych czy zabytkowych. Dlatego głównym miejscem które musisz odwiedzić jest

  • Jezioro Szkoderskie

Polecam przede wszystkim zwiedzać ten teren na rowerze. Wiele hosteli/hoteli oferuje wynajem rowerów za grosze. Ja takim sposobem spędziłam  fantastycznie cały dzień. Uważam, że skuter czy samochód w tym miejscu nie ma sensu, ponieważ miasteczko i tereny wokół niego nie są wielkie i wszystko można zobaczyć jadąc rowerem.

Najbardziej popularny szlak ze Szkodry jest wzdłuż jeziora do Shiroke – przyjemna i bezpieczna trasa wyłożona asfaltem. Po drodze wiele malowniczych widoków krajobrazu, które na pewno zapamiętasz na długo.

Przy jeziorze znajduje się wiele kawiarenek i restauracji ze świeżymi rybami. Nie jadłam więc nie polecę konkretnej.

Bilet wstępu kosztuje 400 leków (ok. 15 zł).

BSzkodra w Albanii

trasa wokół jeziora w Szkodrze
Szkodra
wokół jeziora Szkoderskiego
Jezioro Szkoderskie
  • Twierdza Rozofa

Ponoć jedna z głównych atrakcji turystycznych, jednak nie potrafię się do tego ustosunkować. Podczas mojej wizyty w tym miejscu łącznie na terenie atrakcji znajdowało się z 6 osób. Jednak wszystko to prawdopodobnie było spowodowane podróżą podczas Covid-u.

Twierdza Rozefa to miejsce, w którym można zobaczyć całe miasto z lotu ptaka. Teren jest dość obszerny i zielony (przynajmniej w październiku). Zresztą, popatrz na zdjęcia i sam oceń!

Twierdza znajduje się na obrzeżach miasta, gdzie bez problemu można właśnie dojechać rowerem. Polecam rower zostawić gdzieś na dole, ponieważ wejście pod górę jest strome, przez co bardzo ciężko wjechać.

Szkodra w Albanii

twierdza rozefa Szkodra
atrakcje Szkodry
Szkodra i jej atrakcje
Szkodra atrakcje
atrakcje w Szkodrze
Rozefa
  • Muzea w Szkodrze

Tak. W Szkodrze znajdują się muzea. Przed wyjazdem nie spotkałam się z tym, aby ktoś je polecał. Mój host polecił mi jednak wizytę w dwóch muzeach. Pierwsze to Muzeum Fotografii, drugie to Muzeum Historii Komunistycznej.

Z racji ograniczonego czasu oraz niepasujących dla mnie godzin funkcjonowania placówek wybrałam się tylko do Marubi National Museum of Photography, dlatego, że znajduje się na głównym deptaku Szkodry i żałowałam. Uważam, że nie znajduje się tam nic fascynującego, ani pod względem informacyjnym, ani pod względem fotografii. Nie zrozum mnie źle, muzeum jest ok, lecz nic poza tym. Dodatkowo kosztuje 700 leków albańskich (25 zł), także cena za bilet jest wygórowana,  w porównaniu do albańskich cen.

Szkodra w Albaniii

Muzea w Szkodrze

Gdzie się zatrzymać w Szkodrze?

Niestety nie polecę żadnego dobrego hotelu/hostelu 🙁 Napiszę raczej, gdzie lepiej nie rezerwować noclegu. 

THE WANDERS HOSTEL – wysokie oceny na Bookingu i dobre rekomendacje. Niestety w hotelu został nam skradziony portfel i na 90% przez właściciela…o tej sytuacji napiszę wkrótce.

 

Gdzie warto zjeść w centrum Szkodry?

Jeśli chciałbyś spróbować lokalnej kuchni w przystępnej cenie, to polecam miejsce Sofra, które znajduje się na głównym deptaku. Niecałe 100 m od Muzeum Fotografii. Jest to miejscówka bardziej bufetowa i nie ma menu. Codziennie są gotowane inne potrawy. Coś w stylu jak nasze Intermarche, jednak dania mają z góry określone ceny za porcję.

Kawałek ala ”pizzy” poniżej kosztował 80 LEKów, czyli ok. 3 zł. Ogólnie za syty obiad + kawę rachunek nie powinien przekroczyć 12 zł.

Gdzie zjeść w Szkodrze?
Ulice Szkodry
Gdzie się zatrzymać w Szkodrze?

Czy warto przyjechać do Szkodry?

ZDECYDOWANIE! Potraktowałam to miasteczko, jako punkt przesiadkowy do górskiej miejscowości Theth. Wcześniej w planach miałam wizytę nad jeziorem Koman, jednak pogoda zmusiła mnie do zmiany planów.

W Szkodrze spędziłam miłe 3 dni. Natura i klimat  bardzo przypadł mi do gustu. Po krótkiej wizycie w Tiranie – stolicy, solidnie odpoczęłam. Jeśli zastanawiasz się nad wizytą w Szkodrze, to mam nadzieje, że rozwiałam Twoje wątpliwości.

Szkodra co warto zobaczyć?
Co zobaczyć w Szkodrze?
Szkora przewodnik
Szkodra rowerem
co warto zobaczyć?
Zamek rozefa w Szkodrze

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply