Kolej na Sri Lance: przejazd najsłynniejszą trasą

sty 13, 2024 | Azja, Sri Lanka

Dzisiaj chciałbym podzielić doświadczeniem z podróży koleją na Sri Lance, prowadzącą od Kandy do Ella. Podróż pociągiem na tym odcinku, to nie byle jaki przejazd! To przejazd, który wciąga swoim urokiem. Droga wiedzie przez otaczające zielone plantacje herbaty, oferując zapierające dech w piersiach widoki na góry.

Kiedyś jak zobaczyłam krótki film z tej trasy, to serce szybciej zabiło! Malownicza trasa, pośród dżungli i pól herbacianych szybko została dodana to mojej dreams listy! Od dnia kiedy wylądowałam na Sri Lance, nie mogłam się doczekać przejazdu tym pociągiem. W trakcie pobytu zaczęłam dużo czytać na temat tej trasy i postanowiłam jednak trochę ją skrócić, ale o tym za chwilę.

Ile kosztuje pociąg na Sri Lance?

Przede wszystkim warto zacząć od tego ile kosztują przejazdy. Bilety na kolej kosztują niewiele. Początkowo był to dla mnie duży szok. Po kilku dniach zrozumiałam, że ceny za bilety są takie, aby było na nie stać każdego lankijczyka.

Pociąg na Sri Lance: cena biletów

  • Negombo – Colomno – 100 LKR
  • Unawantuna – Hikkaduwa – 100 LKR
  • Hikkaduwa – Colombo – 150 LKR
  • Nuwara Eliya – Ella – 3 klasa – 300 LKR

Z czego 100 LKR to około 1,25 PLN. Jak widać kolej na Sri Lance jest niezaprzeczalnie tania.

Ile jedzie pociąg z Kandy do Ella?

Bardzo długo… Podróż na tym odcinku może potrwać aż 10 godzin. Dla jednych to może być fajna przygoda, ale ja się nie zdecydowałam. Popularną trasę pokonałam na odcinku Nuwara Eliya – Ella i wcale nie żałowałam. Dlaczego? Ta trasa jest niezaprzeczalnie piękna, ale według mnie po 2 godzinach jazdy mózg jest wystraczająco nasycony widokami. Drugi powód jest taki, że pociąg na tej trasie jest zazwyczaj przeładowany. Musisz pamiętać, że 90% osób w tym pociągu to turyści i większość z nich będzie chciała stać przy oknie.

Trasa z Nuwara Eliya do Ella trwała około 3,5 godzin i jest to w mojej opinii idealny czas.

Przejazd Nuwara Eliya – Ella – informacje praktyczne

  • Najbardziej polecam pojechać trasą z Nuwara Eliya do Ella
  • Pociągi odjeżdżają o: 3:45, 9:18, 12:00, 13:55, 16:05
  • Przejazd POWINIEN trwać około 3,5 godzin, ale z tym bywa różnie. Mój pociąg był spóźniony 3 godziny i jechał wolniej, niż powinien
  • BILETY: jeśli chcesz podróżować w 1 klasie to koniecznie musisz kupić bilet z wyprzedzeniem. Przejazd w 1 klasie kosztuje ok 40 PLN, drugiej niecałe 10, a w 3 około 3 PLN.
  • UWAGA! Jeśli chcesz zrobić zdjęcie/ nagranie, to polecam 2 lub 3 klasę bo w pierwszej drzwi są z reguły zamykane Na stacji w NUWARA ELIYA wyłącznie jest malutki sklepik z suchymi ciastkami i niedobrą kawą 😀

Pociąg na Sri Lance – podsumowanie

Uważam, że kolej na Sri Lance jest dobrze rozwinięta, aczkolwiek poziom komfortu jest bardzo różny. Większość pociągów jednak wygląda dość obskurnie, ale pamiętajmy, że jesteśmy na Sri Lance. Pochwalić muszę stronę kolei lankijskich, która funkcjonuje całkiem dobrze.

Według mnie przejazd pociągiem na Sri Lance, to atrakcja, którą nie warto pomijać!

Polecam także inne wpisy SRI LANCE!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *