Bezpieczeństwo w podróży – 15 sprawdzonych zasad

cze 21, 2020 | LIFESTYLE

BEZPIECZEŃSTWO W PODRÓŻY

 

Przed każdą podróżą robie research w internecie tego, czy dane państwo/miasto/miejsce jest bezpieczne. Dlaczego? Ano dlatego, że bezpieczeństwo jest dla mnie priorytetowa sprawą, szczególnie w podróży na własną rękę.

,,A CZY TY SIĘ NIE BOISZ TAK SAMA?”

To jest pytanie numer jeden, które najczęściej zadają mi znajomi/rodzina. Czasami słyszę, że jestem bardzo odważna, co jest dla mnie niekomfortowe. W rzeczywistości bardzo często się boję i trzęsę majtkami w podróży, nawet w Polsce. Co więcej, niejednokrotnie odczuwam strach wracając z tramwaju nocnego do domu (w Poznaniu) przez moje spokojne osiedle.

Nie chciałabym generalizować i wrzucać wszystkiego do jednego worka, ale na przykład wakacje nad naszym Polskim morzem, w większych, imprezowych miastach, też nie należą do bezpiecznych. Niestety kojarzą mi się często z pijanymi, agresywnymi ludźmi, na których nie można nawet spojrzeć, ponieważ byłyby z tego kłopoty.

Dlatego niezależnie gdzie jadę, przestrzegam kilka zasad bezpieczeństwa, z którymi chciałabym się z Wami podzielić. Nieważne, czy to Polska, Azja czy Ameryka, zwróć uwagę na kilka następujących kwestii.

 

1. MASZ DUŻO PIENIĘDZY? NIE MUSISZ SIĘ TYM CHWALIĆ

Nawet jeśli masz dużo pieniędzy na wyjeździe, nie afiszuj się z tym. Drogie ubrania, biżuteria, najnowsze telefony i gadżety przyciągają uwagę złodziei. Najlepszą odzież i urządzenia zostaw w hotelu lub gdy jedziesz na wakacje z biurem podróży, all inclusive.

Jeśli jedziesz do biedniejszego państwa, uwierz, od razu widać kto, jaki jest i kogo można oskubać z dobytku. Ci najbardziej profesjonalni złodzieje potrafią śledzić swoje ofiary nawet przez 2 dni, po to, by zaatakować w odpowiednim momencie.

Ja sama często jadąc do biedniejszych miejsc biorę skromne ubrania i staram się ubrać jak miejscowe kobiety, aby nie wyróżniać się mocno na tle innych.

2. GOTÓWKA – IM MNIEJ TYM LEPIEJ

Naprawdę polecam płatności plastikiem/kartą, jeśli to możliwe. Gdy płacisz w sklepie pieniędzmi, a w środku portfela masz dużą ilość gotówki, uwierz, że jest to widoczne. Rabusie mają oczy dookoła głowy.

W razie najgorszej sytuacji nawet gdy zostaniesz okradziony, lepiej stracić 200 zł i kartę (którą można szybko zablokować), niż całą posiadaną gotówkę.

Bezpieczeństwo w podróży

bezpieczeństwo w podróży

3. TRZYMAJ PIENIĄDZE W RÓŻNYCH MIEJSCACH

Stary i bardzo sprawdzony sposób. Lecąc do Azji  gotówkę trzymam minimum w dwóch miejscach. Pierwsze miejsce to portfelik, który zawsze ze sobą noszę gdy wychodzę z hotelu. Mam wtedy odliczoną gotówkę na dany dzień. Gdzie można trzymać resztę pieniędzy? Praktycznie wszędzie. W ukrytych kieszonkach plecaka, w kosmetyczce, w paszporcie, w pasku ze specjalną kieszonką, w przenośnym sejfie itd.

4. WEŹ ZE SOBĄ MINIMUM DWIE KARTY

Po co dwie karty? Wyobraź sobie sytuację, w której kradną Ci portfel/ torebkę i zostajesz bez niczego. Nie możesz wypłacić z konta żadnych pieniędzy, ponieważ nie masz jak tego zrobić… Mając dwie karty, drugą zawsze zostawiasz w pokoju, w hotelu lub hotelowym sejfie. W razie podłej sytuacji zawsze będzie czekać na Ciebie deska ratunku.

5. ZABIERZ ZE SOBĄ MAŁĄ KŁÓDKĘ

Mała i solidna kłódka – taką zawsze ze sobą zabieram. Korzystam z niej, gdy śpię w sali wieloosobowej lub w niepewnym miejscu i zostawiam plecak na cały dzień. Wtedy mogę zabezpieczyć moje rzeczy i ruszyć spokojnie na zwiedzanie. Zazwyczaj w takich miejscach są również szafki na kłódkę lecz uważam, że zamknięcie szafki własną kłódkę, a nie obcą jest zdecydowanie bardziej bezpieczniejsze.

PODRÓŻE BEZ ZNAJOMOŚCI JĘZYKA OBCEGO

Jak sobie radzić za granicą bez znajomości języków obcych. Sprawdź kilka przydatnych wskazówek. 

6. ZRÓB KSEROKOPIĘ DOKUMENTÓW

Kopia oraz zdjęcia paszportowe mogą przydać się Tobie w różnych sytuacjach. Jeśli zgubisz portfel, w którym były dokumenty, to nawet nie będziesz mógł wsiąść do powrotnego samolotu. Posiadając kserokopie i zdjęcie w momencie utraty paszportu, będziesz mógł przyspieszyć cały proces wyrobienia nowego. Nerwy podczas zgubienia dokumentów na końcu świata raczej są ogromne. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie, że trzeba szukać jeszcze fotografa do wykonania zdjęcia paszportowego itd.

7. NIE ODDAWAJ NIKOMU DOWODU ANI PASZPORTU

Niby to takie oczywiste, lecz przytrafiają się sytuację, w których ludzie oddają obcej osobie swój dokument tożsamości. W rejonach poza europejskich może się zdarzyć przypadek, że  ktoś będzie chciał tymczasowo zatrzymać taki dokument, np. przy wypożyczeniu auta. Postaraj się negocjować i zostawić jakiś depozyt w postaci gotówki, a nie dokumentu. Pamiętaj, że wypożyczający też ma prawo mieć obawy, na przykład czy wrócisz z jego samochodem, stąd od czasu do czasu występują takie wymogi odnośnie oddania dokumentów.

Bezpieczeństwo w podróży

dokumenty w podróży - bezpieczeństwo

8. POZNAJ WCZEŚNIEJ LOKALNĄ KULTURĘ

Jeśli już wybierzesz swoje wymarzone państwo/miasto na wakacje, polecam poczytać trochę o bezpieczeństwie w danym miejscu. Ja zawsze sprawdzam takie informacje na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Następnie czytam opinie na blogach podróżniczych . Warto poświęcić na to trochę czasu. Sama  szczegółowo podzieliłam się swoim doświadczeniem z Maroko – czy jest tam bezpiecznie?

Jeśli jesteś już przekonany, że w wybranym państwie jest bezpiecznie to zachęcam, aby poczytać o lokalnej kulturze. Niekiedy niektóre zasady związane z kulturą, które są dla nas całkowicie naturalne i przyzwoite, w innym rejonie geograficznym mogą być niedopuszczalne. Nawet nasze nieświadome zachowanie może doprowadzić do urażenia innego człowieka, a w najczarniejszym scenariuszu, sytuacja może się przerodzić w konflikt i problemy.

9. SZCZEPIENIA PRZED PODRÓŻĄ

Koniecznie sprawdź, czy może warto wykonać, któreś z zalecanych szczepień, szczególnie jeśli lecisz poza Europę. Niebezpieczne sytuacje w podróży związane są nie tylko z ludźmi, lecz także z chorobami tropikalnymi i zwierzętami. W tym celu rekomenduję stronę www.szczepieniadlapodrozujacych.pl

10. ZAPAKUJ ODPOWIEDNIO WYPEŁNIONĄ APTECZKĘ

Nawet jeśli lecisz do cywilizowanego kraju, zabierz ze sobą lekarstwa, które znasz i wiesz, że na Ciebie działają. Ja na przykład będąc w Tajlandii, dostałam ponad 39 stopni gorączki. Była to moja pierwsza podróż do Azji, a moja znajomość języka angielskiego była znikoma. Nawet jeśli otrzymałabym jakieś nieznane mi lekarstwa w aptece, trochę czułabym obawę przed skutkami ubocznymi. Na szczęście zawsze biorę ze sobą nawet antybiotyk. Mam wtedy świadomość, że na pewno zadziała i mi pomoże.

Azja co spakować?

11. Ściągnij aplikację mObywatel

,, mObywatel to bezpłatna i oficjalna publiczna aplikacja mobilna. Wydawana jest przez polski rząd, a za jej rozwój odpowiada zespół Ministerstwa Cyfryzacji. Aplikacja to obecnie sześć usług. mTożsamość, której używać można, np. odbierając przesyłki polecone na poczcie, w pociągach, ale również wszędzie, gdzie nie jest potrzebny tradycyjny, plastikowy dowód osobisty. mLegitymacja szkolna – czyli cyfrowa wersja legitymacji szkolnej uprawniająca do wszystkich ustawowych ulg i zniżek. mLegitymacja studencka – legitymacja studencka potwierdzająca przynależność do uczelni, dająca ustawowe zniżki. mPojazd – elektroniczny dokument przygotowany z myślą o właścicielach i współwłaścicielach pojazdów. eRecepta – dostęp do listy niezrealizowanych recept, wystawionych dla Ciebie i Twoich bliskich. Polak za granicą – podpowie, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu ” – gov.pl

12. Zarejestruj się do ODYSEUSZa

Ja robię to regularnie, niezależnie od kierunku i czasu pobytu.

Dlaczego warto?

W przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, MSZ będzie mógł podjąć z Państwem kontakt, udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwą placówkę dyplomatyczno-konsularną.

System „Odyseusz” umożliwi również otrzymywanie powiadomień o zagrożeniach w kraju podróży oraz innych informacji konsularnych. TUTAJ możesz zgłosić swoją podróż.

 

13. Zapisz najważniejsze numery telefonów oraz numer do ubezpieczyciela

 

Warto być przygotowanym na dramatyczne scenariusze, np. kradzież torebki/plecaka i telefonu na raz. Nie mając telefonu, nie jesteś w stanie nawet zadzwonić do bliskich osób. Dlatego zawsze wolę mieć magiczną karteczkę z  najważniejszymi numerami, którą zostawiam w hotelowym pokoju. W razie najstraszniejszej sytuacji mogę iść na posterunek i stamtąd zadzwonić we wszystkie miejsca.

14. NIE BÓJ SIĘ ROZMAWIAĆ Z INNYMI

Jeśli potrzebujesz pomocy, nie bój się  o to prosić obcych osób na ulicy. Pamiętaj, że ludzie z dobrymi sercami są na całym świecie. Nie generalizuj, nie wrzucaj wszystkich do jednego worka. Nie jestem w stanie zliczyć, ile osób w podróży, chciało pomóc mi bezinteresownie. Czasami widząc zagubienie na mojej twarzy, sami do mnie podchodzili, aby udzielić porady.

Niekiedy czuję lęk i nie jestem pewna, czy nieznany mi człowiek naprawdę chce mi pomóc, czy jestem jego ofiarą. Pamiętaj, jeśli, będziesz się bał zapytać kogoś na ulicy, wejdź, do jakiegoś sklepu. W końcu panie/panowanie zza kasy nie wyskoczą, aby Cię napaść 🙂

bezpieczeństwo w podróży

Wietnam poradnik co muszisz wiedzieć

15. BĄDŹ ODWAŻNY

To chyba najważniejsza zasada. Nie zakładaj żadnej w powyższych sytuacji, które opisałam. Po prostu bądź psychiczne przygotowany na takie sytuacje. Możliwe, że one nigdy się nawet nie wydarzą, dlatego nie warto martwić się na zapas. Zatem bądź odważny i ruszaj w swoją wymarzoną podróż, nawet na koniec świata!!

CZYTAJ DALEJ

NEVER STOP EXPLORING <3

Melezja Poradnik co warto wiedzieć

2 komentarze

  1. Hanna

    Świetna sprawa z tym Odyseuszem – szczerze mówiąc nie słyszałam o nim, a sama niedawno pisałam nawet podobny post! Na następną pidroz na pewno się zaloguje 😉

    Odpowiedz
    • Natalia

      Cieszę się w takim razie, że przekazałam jakąś nową informację! Pozdrawiam 🙂

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
    0
    Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu