AZJA PODRÓŻE Wietnam

Wietnam na własną rękę – co warto wiedzieć?

Wietnam - kiedy leciec?

Wietnam na własną rękę. Co warto wiedzieć przed podróżą? Kiedy lecieć do Wietnamu? Poradnik – wiza, waluta, internet w Wietnamie.

Wiza do Wietnamu – jak ją wyrobić?

Dla jednych to oczywista sprawa, dla drugich wielkie zdziwienie, że  na lotnisku nie można jej załatwić od ręki. Polecam gorąco sprawdzony, najtańszy, bezpieczny sposób na  wyrobienia wizy – przez internet, bezpośrednio na stronie  TUTAJ

Wystarczy skan paszportu (zdjęcie), uzupełnić prawidłowo dane i zapłacić kartą 25 dolarów od osoby. Filozofii naprawdę nie ma! Po prostu wpisujecie swoje wszystkie dane…jeśli nie zrozumiecie któreś z rubryk to google tłumacz przyjdzie Wam z pomocą 🙂 Ważne! Sprawdźcie z 3 razy swoje dane, niestety nawet w przypadku jakiś literówek nie ma możliwości poprawienia danych. Trzeba będzie na nowo uiścić opłatę.

My wyrabialiśmy 2 wizy, jedna była po 3 dniach roboczych, druga aż po 6 dniach ROBOCZYCH więc polecam Wam zawnioskować najpóźniej 2 tygodnie przed podróżą do Wietnamu.

Moja wiza dotyczyła wjazdu samolotem (do dużego miasta). Jeśli chodzi o wjazd do mniejszych miast lub przekraczanie granicy drogą lądową na własną rękę, na pewno mogą wystąpić ograniczenia przy wizie przez internet. 

Wietnam na własną rękę

 

 Kiedy lecieć do Wietnamu??

Z racji wyjątkowego kształtu państwa i rozpiętości południka Wietnam znajduje się w więcej niż jednej strefie klimatycznej. Na południu występuje równikowy wilgotny klimat (odmiana monsunowa), natomiast na północy (od Hue w górę – patrz mapa niżej) klimat zwrotnikowy wilgotny. 

1. Północ Wietnamu– możemy wyróżnić 4 pory roku, tak jak w Polsce.

Styczeń –  zdecydowanie najchłodniejszy miesiąc (średnio kolo 12-14 stopni Celsjusza), lipiec – najcieplejszy (średnio koło 28 stopni Celsjusza).

Najlepsze miesiące, by lecieć na północ Wietnamu to:

– marzec – maj – występuje wtedy mało opadów i temperatury nie przekraczają jeszcze 30 stopni.

– październik – listopad – w tych miesiącach temperatura nie powinna spadać poniżej 20 stopni. Jest to okres w którym pora deszczowa przestaje być tak intensywna jak latem.

2. Południe Wietnamu – cały rok występuje bardzo wysoka temperatura, jednakże w okresie letnim opady deszczu są bardzo wysokie

Najlepsze miesiące by, lecieć na południe Wietnamu to:

grudzień- kwiecień – występuje wtedy pora sucha, chociaż temperatury powietrza są dosyć wysokie. Czasami pow. 30 stopni Celsjusza. Opady deszczu są niewielkie w porównaniu do okresu od maja do października, w którym istnieje  wtedy nawet możliwość wystąpienia tajfunów.

 Nie oznacza to jednak, że musicie kurczowo trzymać się tych wytycznych.  W Polsce latem też potrafią być spore ulewy 🙂 My byliśmy na przełomie lutego i marca, temperatura nie schodziła poniżej 30 stopni Celsjusza i nie wystąpiły żadne opady.

 

Pieniądze, waluta w Wietnamie

Oto moment, o którym większość z Was marzyła… zostaniecie MILIONERAMI 😀 Waluta w Wietnamie może Was zaskoczyć,  jest nią DONG wietnamski (VND).

Średni kurs  (zaokrąglony w górę) to 1,70 zł = 10 000 VND

Na początku może być trudno przeliczać kwoty takie jak 129 tys. 350 tys. itp. Przed podróżą polecam zainstalować  aplikację na telefon Currency! Jeśli ustawicie walutę wcześniej to działa nawet bez internetu, jest bardzo pomocna! 

Rekomenduję zabrać trochę euro i wymienić je sobie na lotnisku (wcale nie jest tak, że jest tam straszny kurs, jak niektórzy napisali to na innych blogach). Najlepiej wymienić tylko połowę euro, dlatego że za 100 euro dostaniecie ponad 2 miliony… bezsensu chodzić z taką kasą. 

Wymiana pieniędzy w miastach jest możliwa w wielu miejscach, czasami nawet na bazarku z owocami czy w  sklepie jubilerskim. Często w takich miejscach widnieje informacja o możliwości wymiany waluty.

Bankomaty – którą kartą wypłacać? 

 

Jeśli karta płatnicza to polecam system Visa!!! Dlatego, że system MasterCard przewalutowuje daną walutę na euro a  następnie na złotówki. Visa robi to bezpośrednio np. dongi – złotówki. Ja posiadałam kartę DEBETOWĄ VISA DOPASOWANĄ w Santander Bank Polska, przy pakiecie wielowalutowym, który kosztuje 9 zł wypłata gotówki  jest za darmo, nie ma żadnej prowizji za przewalutowanie i kurs jest bardzo korzystny!

Internet i elektryczność (gniazdka)  w Wietnamie.

 

Wszyscy blogerzy, infuenserzy – bez obaw! Będziecie online cały czas ze swoimi fanami. Zaraz po przylocie na lotnisku znajduje się wiele stoisk z różnymi opcjami. W naszym przypadku był to pakiet nielimitowanego internetu i 100 minut rozmów. Kosztowało nas to 36 zł. Internet był bardzo szybki, bez zastrzeżeń przez cały pobyt. Na lotnisku wystarczy przekazać telefon doradcy i on wszystko skonfiguruje w 2 minuty 🙂 W dodatku WIFI jest dostępne praktycznie w każdej knajpce, hotelu itp.

Jeśli chodzi o gniazdka,  w Wietnamie  występują takie same wejścia jak u nas. Samo bezpieczeństwo w związku z elektrycznością  pozostawia wiele do życzenia…taki widok, jak poniżej na zdjęciu jest całkowicie normalny, praktycznie  co kilka metrów 🙂

Wietnam na własną rę 

 

Jaki język jest potrzebny w Wietnamie?

 

Nie potraficie mówić po wietnamsku? No wow! Jak pewnie 95% Polaków. Nie potraficie mówić dobrze po angielsku? Nadal bez obaw! Jakież było nasze zdziwienie, gdy nawet w dużych miastach kwestia porozumienia się w języku angielskim była trudna… ale NIE OBAWIAJCIE SIĘ! Wietnam na własną rękę nie jest taki straszny.

Większość Wietnamczyków będzie chciała Wam pomóc, nawet jeśli nie będzie potrafiło języka angielskiego  Język ‘’Wymachiwanie rękami i pokazywanie’’ jest znany na całym świecie!

*** Od pomocy jest też internet 🙂 Obowiązkowa aplikacja Google Translate, Google Maps i do przodu!

PS. Jeśli potraficie język rosyjski, próbujcie! Ku naszemu zdziwieniu wiele osób potrafiło ten język. 

Szczepienia przed podróżą do Wietnamu (szczególnie jeśli podróż jest na własną rękę)

Przed wyjazdem na różnych blogach i forach wyczytałam wiele historii o chorobach, zatruciach itp. Jest też wiele wpisów które, kierują  do myśli ,,Zdrowy rozsądek i będzie dobrze’’ 

My robiliśmy tylko szczepienia WZW A (ochrona przed chorobą brudnych rąk), o których warto pomyśleć wcześniej. Koszt to około 230 zł za jedną dawkę, potrzebne są dwie. Pamiętajcie, że są to szczepienia praktycznie na całe życie, tak jak WZW B, które większość osób ma od dziecka. 

Zalecane są także szczepienia dur brzuszny, tężec, polio. Do Was należy decyzja. 

Wiele wpisów znajdziecie też o malarii. NIE PANIKUJCIE od razu, tylko sprawdźcie w pierwszej kolejności, w których rejonach ona występuje i w jakiej porze jest największa możliwość zarażenia. To nie jest tak, że zawsze i wszędzie od razu można zachorować. Tak jak wcześniej napisałam – Wietnam znajduje się w dwóch strefach klimatycznych. 

Temat szczepień to temat rzeka…jeśli masz się martwić cały wyjazd, że zaraz będziesz chory, zrób te szczepienia bez zastanawiania! Warto o tym pamiętać planując podróż do Wietnamu.

Wietnam na własną rękę

Wietnam na własną rękę to nie Tajlandia! 

Pomimo egzotycznej nazwy, którą nie wiadomo nawet z czym kojarzyć…niekoniecznie zobaczycie tam plaże z białym piaskiem i turkusową wodą.  Nie będzie dużo instagramowych miejscówek ale będzie za to dziki klimat, niesamowite doznania kulinarne i  kulturowe. Według mnie rzeczywistość tam ma inny wymiar, niż ten który znamy w Polsce. Jeśli nie jesteście z tych osób, które muszą mieć czyściutki basen z leżakiem to PRZYGODA CZEKA NA WAS!!! 

Kuchnia w Wietnamie – czy jedzą psy?

 ,,Tam jedzą podobno psy’’ – wiele razy usłyszałam to zdanie  przed podróżą więc sama miałam lekkie obawy… NIC PODOBNEGO! Na wyznaczonej przeze mnie trasie i innych turystycznych miejscach nie zobaczycie tego. Pewnie w jakiś zakątkach Wietnamu bardzo możliwe, że jedzą mięso z psa, ale po co szukać nieszczęścia na siłę? Jeśli chcecie zobaczyć – zobaczycie, jeśli nie – nie.

Będziecie mieli też okazje zjeść KROKODYLA, ŻABĘ, STRUSIA, NIEZWYKŁE OWOCE MORZA za niewielkie  pieniądze np. krokodyl w sosie słodko-kwaśnym z ryżem ok 20. zł.

Jedzenie w  Wietnamie na własną rękę czyli streetfood highlevel! 

Jestem przekonana, że na pewno zjecie najlepsze sajgonki w życiu oraz wiele zup pełnych składników, o których nie mieliście wcześniej pojęcia, że istnieją. Ja do dzisiaj nie wiem co czasami było w  zupach… smaki nie do opisania ☺ 

Dwa dania, które najbardziej mi się kojarzą to Sajgonki oraz zupa PHO – coś jak nasz rosół, tylko bardziej wypasiony 😀 Jest to danie narodowe, które jedzone jest w Wietnamie praktycznie o każdej porze dnia. 

9. Wojna wietnamska – informacje, które musisz wiedzieć przed podróżą do Wietnamu. 

Wojna  wietnamska zakończyła się w 1975 roku.  Uważam, że jest to jeden z obowiązkowych elementów o których wypada po prostu COŚ TAM wiedzieć. Sama nie lubiłam historii w szkole i nigdy nie zagłębiam się w całkowitą historię każdego odwiedzonego państwa ale są to rzeczy typu ,,MUSISZ ZOBACZYĆMUSISZ WIEDZIEĆ”. Wizyta w Muzeum Wojny Wietnamskiej W Ho Chi Minh zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Osobiście uważam, że gdzieś tamta wojna jest jeszcze w wielu sercach, szczególnie starszych Wietnamczyków. Zdjęcia w muzeum są drastyczne, które nie zostały opublikowane w internecie. Na ulicach miast, szczególnie w Sajgonie zdarzyło nam się widzieć wiele starszych osób bez rąk, bez nóg oraz z…różnymi dolegliwościami ☹.   

Bądźcie świadomymi turystami! Sprawdźcie w internecie i przeczytajcie o tym wydarzeniu chociaż kilka rzeczy.  

Religia, kultura w Wietnamie – niezbędne informacje

RELIGIA – pamiętajcie o poszanowaniu innych religii, dotyczy to całego świata. Zwiedzając możecie spotkać wiele różnych miejsc z niewielkim wizerunkiem Buddy oraz podarunkami dla niego. Jeśli wchodzicie do świątyni pamiętajcie o odpowiednim ubiorze. Wiem, że przy 40 stopniach ciężko mieć długie spodnie i bluzkę  ale wystarczy jedna cienka wielka chusta, którą można się owinąć na czas zwiedzenia. 

PIRACI NA DROGACH – Jeśli to będzie Wasz pierwszy wyjazd do Azji Południo-Wschodniej na pewno doznacie szoku jadąc w autobusie lub przechodząc przez ulicę. W Wietnamie jest zarejestrowanych ponad 40 mln samych SKUTERÓW. Odniosłam wrażenie, że żadne zasady na drogach nie obowiązują. Widok 4 osób na jednym małym skuterze to też normalka. Naprawdę uważajcie na siebie, bo nawet zielone światło dla pieszego na skrzyżowaniu nie jest równoznaczne z tym że możesz swobodnie iść. Kodeks zasad ruchu drogowego określiłabym „Róbta co chceta’’ 😀  

ŚCIĄGANIE BUTÓW – myślę, że jest to ważny element, nie tylko kultury wietnamskiej. Bądźcie gotowi na konieczność ściągania swoich butów,  czasami nawet wchodząc do czyjegoś domu, sklepu, kliniki, świątyni. Wiele osób pisało mi, że prawdopodobnie brzydziliby się…no cóż, pamiętaj, że jest to czyjaś kultura życiowa czy duchowa. NIE OCENIAJ – USZANUJ!

Wietnam na własną rękę 

 

ODKRYWAJ, POZNAWAJ, ŁAP CHWILE, JEDZ DUŻO, BAW SIĘ! – zapamiętajcie tę zasadę jadąc do Wietnamu.

Wietnam to bardzo interesujący kierunek turystyczny. Państwo, które ma do zaoferowania malownicze krajobrazy, cuda natury, tętniące życiem miasta, bogactwo kulturowe i kulinarne. Interesuje Was tania podróż, obiad za 10 zł, zimny kokos za 5 zł, przejażdżka rowerem na sielską plażę? Może wolicie baseny, luksus i łatwo dostępne atrakcje? W tym państwie każdy znajdzie coś dla siebie. Backpackerzy i ci najbardziej wymagający bedą zadowoleni. 

To, co z początku będzie wydawać Wam się niezrozumiałe i zbyt chaotyczne będzie elementem, za którym zatęsknicie zaraz po powrocie, wierzcie mi! TUTAJ podobny poradnik przed podróżą do Tajlandii. 

CZYTAJ DALEJ O WIETNAMIE

  1. WIETNAM POŁUDNIOWY gotowy plan podróży na 2 TYG.
  2. Hoi An w Wietnamie – dlaczego musisz tam jechać?
  3. Golden Bridge w Wietnamie. Czy warto?
  4. Ceny w Wietnamie. Całkowity koszt podróży.

Inne wpisy, które mogą Ci się przydać

  1. Co spakować do Azji? Lista rzeczy
  2. Podróże bez języka obcego. Wskazówki. 

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply