AFRYKA Maroko PODRÓŻE

Maroko: CASABLANCA czy warto tam jechać? [atrakcje]

Maroko Casablanca czy warto tam jechac atrakcje

Maroko Casablanca czy warto tam jechać? atrakcje

Pierwsze wrażenie w Cacablance

Casablanca jest największą metropolią Maroka liczącą ponad 3,5 mln mieszkańców. Zdania na temat tego miasta są bardzo podzielone. Postanowiłam, że spędzę tam półtora dnia i mam mieszane uczucia do tego miejsca.

Pierwsze odczucie zaraz po wyjściu z pociągu wspominam średnio. Host, u którego wynajmowaliśmy pokój, napisał mi wcześniej, ile powinna kosztować taksówka z dworca do mieszkania. Przed holem dworca znajdowało się wiele taksówek, każda oczywiście chciała mnie zabrać. Nasz kierowca początkowo chciał 250% ceny docelowej, a następnie nie chciał zejść poniżej 200% ceny.

Nie jestem z tych osób, co się targują o każdą złotówkę i wiem, że czasami nie wypada tego robić w mniej rozwiniętych rejonach. Mam świadomość, że nie zbiednieje od 5 zł, a ktoś inny może mieć dzięki temu lepszy dzień…lecz to była zupełnie inna sytuacja. Nie chciałam płacić 50 zł, zamiast 25 zł, tylko dlatego, że mam inny kolor skóry. Kierowca był ewidentnym cwaniaczkiem, dlatego nie odpuściłam. Idąc dalej i pytając każdą taksówkę, za 5 RAZEM trafiłam na uczciwego taksówkarza. Od razu powiedział, że jedziemy z taksometrem, dzięki temu końcowa cena wyszła 18 zł. Za uczciwość i tak dałam kierowcy napiwek.

DOBRA RADA

Naprawdę nie odpuszczaj takich rzeczy, nawet jeśli masz większy budżet. Takim olewaniem i płaceniem więcej, sami sobie jesteśmy winni. Miałam wrażenie, że pierwszy kierowca był przekonany, że te 50 zł mu się wręcz należy. Poszukanie uczciwej osoby zajęło mi dosłownie 10 minut. Mam nadzieję, że też nie odpuścisz!

Transport. Jak się dostać do Casablanki z Marrakeszu?

Trasę tę można pokonać na wiele sposób. Ja akurat jechałam pociągiem z Rabatu do Casablanki, a z Casablanki do Marrakeszu. W tym miejscu odsyłam do mojego planu podróży, może trasa się Tobie spodoba.  Maroko – gotowy plan podróży. Co warto zobaczyć?

Pociągiem – polecam ten środek transportu, choć bilety na przejazd są nieco droższe, w porównaniu do autobusu. W moim przypadku wszystkie pociągi były na czas, w środku było czysto (nie licząc toalet) i nawet był serwis kawowy. Warunki zbliżone do naszych REGIO.

ONFC – oficjalna strona kolei marokańskich, na której można sprawdzić połączenia

Autobusem – jeśli zależy Tobie na cenie, to będzie to najtańszy środek transportu i jest wielu przewoźników do wyboru. Poniżej wrzucam strony przewoźników, na których możesz sprawdzić połączenia.

SUPRATOURS – transport autobusowy

CTM – transport autobusowy

Samolotem – lot trwa ok 50 min, jednakże ceny raczej nie są zachęcające.

Atrakcje Casablanki co warto zobaczyć?

Szczerze mówiąc wydaje mi się, że Casablanca nie jest bogatym miastem pod względem atrakcji. Mogę się mylić ze względu na ekspessowy pobyt w tym mieście. Jednak przed wizytą czytałam wiele przewodników i blogów i żadnej nie zawierał informacji na temat dodatkowych atrakcji/zabytków.

MECZET HASSANA II  imponująca budowla, która niewątpiliwe stała się symobolem Casablanki. Została ukończona dopiero 1993 r., więc jest stosunkowo młoda. W środku może zmieścić się nawet 25 tys. wiernych, a na zewnątrz aż 80 tys. Świątynię wyróżnia możliwość wejścia do środka osób, które są wyznania innej wiary. Jest to wyjątkowy przywilej, jeśli chodzi o meczety w Maroko. Z reguły są dostępne one tylko dla wiernych. Na mnie to miejsce zrobiło wrażenie. Wejście do środka kosztuje 12 euro.

STARE/NOWE MIASTO – tylko jeśli masz więcej czasu. Mnie swoim wyglądem architektura tego miasta nie urzekła, lecz może nie miałam okazji być w pięknych okolicach.  W starej części miasta, spotkasz się z charakterystycznymi dla Maroka medinami. Wąskie uliczki, w których łatwo się zgubić, pełne straganów z rzeczami i jedzeniem.

Maroko Casablanca czy warto?

Wieża Hasna II w Casablance
atrakcje casablanki
atrakcje casablanki

DZIELNICA ANFA – jeśli chcesz się przenieść na chwilę do Californii, to możesz to zrobić właśnie tam. Bogata dzielnica, pełna ogromnych, luksusowych domów. Ponoć mieszkają w nich najbogatsi szejkowie… ile w tym prawdy, nie wiem, aczkolwiek rozmiary domów są imponujące

KATEDRA (Kościół Najświętszego Serca) – zbudowana w 1930 r.. Przestała pełnić swą funkcję w 1956 r., po uzyskaniu niepodległości przez Maroko. Obecnie stała się ośrodkiem kultury. Jeśli nie masz czasu to według mnie nie jest to miejsce typu MUST SEE.

Maroko Mall – polecam dla osób lubiących galerie handlowe i zakupy. Ja nie byłam, ponieważ nie przepadam za zakupami w galeriach, jednakże miejsce to polecane jest  przez miejscowych.

Plaże Casablanki – czy są ładne?

NIE. Szczerze mówiąc, nie wiem co sobie wyobrażałam. Człowiek po prostu czasami czegoś oczekuje. Nie mam pojęcia nawet, czego ja oczekiwałam ale na pewno tego nie doświadczyłam.

Publiczne v Prywatne plaże

Prywatne: z tego co nam powiedział przemiły gospodarz plaże Casablanki w większości są prywatne. Należą one do przybrzeżnych hoteli, restauracji. Można na nie wejść bez problemu, jednakże trzeba zapłacić. Z ciekawości sprawdziłam jak to wygląda cenowo. Wejście kosztowało 20 euro, w tym dostępny basen oraz leżak na cały dzień. Sprawdziłam tylko w jednym miejscu, a było ich wiele, więc ceny mogą być różne.

Publiczne: poprosiłam taksówkarza, aby zawiózł mnie na najbliższą publiczną plaże, na której będę mogę wypocząć. To co ujrzałam przeszło moje wyobrażenie.  Wejście na plaże nie jest w żaden sposób oznakowane, a po drodze znajduje się wiele śmieci. Na plaży było mnóstwo kolorowych, tandetnych parasolek oraz kilkunastu miejscowych. Plaża sama w sobie bardzo ogromna, jednakże tereny wokół niej, w żaden sposób nie są zagospodarowane.

Maroko Casablanca czy warto?

plaże w casablance
plaże w casablance

Prywatna plaża w Casablance 

plaże w casablance czu są ładne

Gdzie się zatrzymać w Casablance?

To zależy od tego, po co jedziesz do Casablanki. Jeśli będziesz odpoczywać, to najlepiej gdzieś w okolicy plaży. Ja się zatrzymałam w pobliżu meczetu Hasana II i był to strzał w 10. Od meczetu na plaże jest spory kawałek drogi, którą najlepiej pokonać taksówką. Ja i tak nie miałam zamiaru plażować więc moje miejsce było doskonałe. Wieczorny spacer przy zachodzie słońca wokół meczetu wspominam wspaniale.

MÓJ NOCLEG

Casablanca Madina’s Ocean views 1 (Casablanca) – zdecydowanie nasz najlepszy wybór! Apartament z niezwykłym balkonem i śniadaniem w cenie! Jeszcze bardziej istotne jest to, że najważniejsza atrakcja znajduję się 2 minuty drogi pieszo. Niewątpliwie godny uwagi. Rekomenduję mocno!!! 76 zł/2 os/ 1 noc (poniżej zdjęcie).

Maroko Casablanca czy warto?

Maroko - ceny noclegów- gdzie spać?
Wieża Hasna II w Casablance

Czy warto jechać do Casablanki? 

I tak, i nie. Gdybym miała specjalnie jechać do tego miasta po to, żeby tam być, to bym tego nie zrobiła.

Gdybym miała to miasto po drodze, na przykład jadąc z Rabatu, wstąpiłabym na jedną, maksymalnie dwie noce. Nie żałuję, że tam pojechałam bo uważam, że warto było zobaczyć meczet Hassana II. Drugi raz do tego miasta prawdopodobnie nie pojadę.

 

Czytaj dalej o Maroku:

  1. Maroko co zobaczyć? Gotowy plan podróży.
  2. Czy w Maroko jest bezpiecznie?
  3. Życie w Maroku. Z wizytą w lokalnym domu.
  4. Ceny w Maroko. Całkowity koszt podróży. 
  5. Wycieczka na pustynię. Jak wygląda? 

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply