AFRYKA Maroko PODRÓŻE

Rabat w Maroko. Najważniejsze atrakcje i wskazówki

Rabat w maroko atrakcje

 Rabat w Maroko. Najważniejsze atrakcje i wskazówki.

Rabat – stolica Maroka, która lekko odbiega wyglądem od pozostałych miast. W tym miejscu widać europejskie naleciałości, jednakże jest kilka rzeczy, które zostały zachowane do dziś. Pobyt w tym mieście dał mi wytchnienie po Fezie, w którym zostałam oszukana. W końcu poczułam, że mogę iść na bazarek i nikt mnie na nic nie nagabuje. Co więcej, w większości miejsc były podane ceny , co w Maroko nie jest regułą. Po kilku dniach ciągłego targowania się naprawdę odczułam ulgę

Rabat w Maroko atrakcje

Rabat
rabat maroko co zobczyć

Kiedy jechać do Rabatu?

 Klimat śródziemnomorski sprawia, że lato jest suche i ciepłe, a zima jest bardzo przyjemna. Średnia temperatura w grudniu czy w styczniu wynosi aż 17 stopni Celsjusza. Jednak z uwagi na deszcze, które częściej występują w okresie zimowym najlepszym okresem, na odwiedzenie tego miejsca będzie kwiecień-listopad.

Jak dotrzeć do Rabatu z Polski?

Przeloty bardzo często uwarunkowane są od sezonu. Niekiedy jest możliwość bezpośredniego lotu z Polski. Połączenia bezpośrednie realizowane są również z  Niemiec.

Najtańszą opcją będzie prawdopodobnie przelot z przesiadką w Hiszpanii. Z racji jej bliskiego położenia od Maroka, transfery do Rabatu i nie tylko odbywają się bardzo często, za niewielkie pieniądze.

Jak dotrzeć do Rabatu z Marrakeszu?

Najczęściej odwiedzanym miastem Maroka jest Marrakesz. Wiele osób przybywa tam, aby poczuć esencję kultury Marokańczyków. Dla mnie to również był pierwszy cel podróży podczas mojego 10-dniowego wypadu. Poszukałam bezpośrednie loty z Berlina do Marrakeszu za 300 zł w dwie strony, dlatego długo się wtedy nie zastanawiałam. Sposoby na dotarcie z Rabatu do Marrakeszu są następujące:

Pociąg – polecam ten środek transportu. Ceny za bilety i komfort jazdy są zbliżone do naszych Polskich REGIO czy IC. W moim przypadku wszystkie pociągi były na czas, a w środku było czysto (nie licząc toalet).

ONFC – oficjalna strona kolei marokańskich, na której można sprawdzić połączenia

Autobus – ten środek transportu jest często polecany przez innych, jednak ja nie miałam okazji tego sprawdzić. Poniżej wrzucam strony przewoźników, na których możesz sprawdzić połączenia.

SUPRATOURS – transport autobusowy

CTM – transport autobusowy

Atrakcje Rabatu. Co warto zobaczyć?

1. Wieża Hassana 

Wieża ta stała się wizytówką stolicy. Jest ona niedokończonym dziełem sułtana Akub Al-Mansur. Po jego śmierci zaprzestano dalszej budowy zabytku. Docelowo wieża miała liczyć 80 m., stanęło jednak na 44 m..  Liczne wieże, które pozostały na placu świadczą o ambitnym planie budowy meczetu.

2. Mauzoleum Muhammada V

Mauzoleum i wieża są tak naprawdę kompleksem zabytków, które znajdują się na jednym obszarze.  Na przeciwko wieży, na drugim końcu placu został postanowiony imponujący grobowiec, Muhammada V i jego dwóch synów – Hassana II i Mulaja Abdullaha. M. Wchodząc do środka od razu czuje się bogactwo tego miejsca. Z zewnątrz też prezentuje się monumentalnie.

Rabat w Maroko atrakcje

wieża hassana
Rabat atrakcje
Wieża Hassana w Rabacie
rabat stolica czy warto

3 i 4. Kazba al-Udaja i Ogrody Andaluzyjskie

Moje ulubione miejsce podczas pobytu w Rabacie. Miałam przyjemność akurat wynajmować tam pokój. Kazba Al-Udaja jest tak naprawdę fortecą, która pełniła funkcję obronną przed piratami. Z jednej strony znajduje się plaża i ocean, a z drugiej malownicze Ogrody Andaluzyjskie.

Cały teren stanowią kręte uliczki, które są charakterystyczne dla architektury Maroka. Na tle innych wyróżnia je jednak przepiękny reprezentacyjny niebieski odcień. Można pomyśleć, że to jakaś Grecka uliczka, prawda?

Rabat w Maroko atrakcje

uliczki Rabatu
Kazba Al-Udaja
Kazba Al-Udaja

5. Promenada zaczynająca się u podnóży Kazby

Nie jest to najpiękniejsza promenada, jaką w życiu widziałam jednak jej plusem jest czystość i nowoczesność. Jeśli ktoś akurat będzie spragniony alkoholu, który jest ciężko dostępny w Maroku, właśnie tam będzie mógł go skosztować. Przy promenadzie stoi ogromny brązowy statek, który w dzień jest knajpką , a wieczorami eleganckim barem. Ceny alkoholu jednak są kosmiczne. Drink Mohito, który zawierał 40 ml alkoholu, kosztował ok. 22 euro.

Ze względu na ceny musiałam odpuścić pobyt w tym miejscu. Z zewnątrz jednak było widać, że panuje tam bardzo przytulny klimat.

Rabat w Maroko atrakcje

atrakcje Rabatu w Maroko

6. Szella na obrzeżach Rabatu

Rozległy obszar starożytnych ruin połączony z ogrodem. Piękny teren otoczony różnorodną roślinnością zamieszkiwany przez sporą ilość kotów i bocianów. Cały kompleks prezentuje się czarująco. Zaskoczyła mnie bardzo znikoma ilość turystów. Nie jest to niestety miejsce często promowane przez innych, a szkoda! Naprawdę, jeśli zatrzymujesz się w Rabacie na 2 dni warto odwiedzić to miejsce.

Dojechaliśmy tam taksówką za niecałe 20 zł.

Bilet wstępu kosztował 28 dirham, czyli ok. 32 zł.

atrakcje Rabatu Szalla
Szalla w Rabacie
Szalla Rabat

Gdzie zjeść w Rabacie?

Po kilku dniach jedzenia kuskusu, tadżinu i harriry miałam ochotę na lekką odmianę. Pamiętam moje zdziwienie na temat tego, jaka PIZZA w Maroko jest pyszna. Nie przyszłoby mi to na myśl.

Chcąc trochę zaszaleć, wieczorem wybraliśmy się na kolacje w okolicę promenady. W jednej z nich Marina Palms akurat leciał jakiś mecz, a atmosfera w środku wydawała się luźna. Na szczęście przed każdą knajpką znajduje się menu z ceną, więc mogliśmy wcześniej się przygotować. Byliśmy miło zaskoczeni. Ceny były trochę droższe, lecz bez przesady. Pizza kosztowała w granicach 18-30 dirham (20-32 zł), a świeże soki ok. 10-15 zł.

Plaże Rabatu

To chyba często wyszukiwane hasło w internecie. Tu niestety muszę Cię rozczarować, ponieważ plaże w Rabacie nie są bajeczne, jednak jeśli chcesz sobie odpocząć to nie ma żadnego problemu. My spędziliśmy cały dzień na plaży znajdującej się przy fortecy. Akurat podczas naszego pobytu byliśmy jedynymi turystami, dlatego opalanie bikini nie było wskazane. Na plaży relaksowało się wielu miejscowych, a kobiety były całkowicie pozasłaniane.

Zaskoczyło mnie to trochę, ponieważ czytałam wcześniej, że Rabat to ,,europejskie miasto’’ i że odsłonięte ciało nie budzi kontrowersji.

Oczywiście nie ma co ubolewać nad tym faktem. Prawdopodobnie gdybym rozebrała się do stroju kąpielowego, nikt by mi nie zwrócił uwagi, aczkolwiek przyciągnęłabym na siebie niepotrzebną uwagę.

Rabat w Maroko atrakcje

plaze w Rabacie

Nocleg. Gdzie się zatrzymać?

Najlepiej gdzieś w centrum w pobliżu Kazaby, a najlepiej w niej samej. Nam akurat udało się znaleźć taki nocleg za niewielkie pieniądze, za pośrednictwem portalu AIRBNB. Mieszkanie 3-pokojowe, z wspaniałym balkonem na dachu. Widok z niego na promenadę był fantastyczny. Gospodarz udostępniający pokoje to młody chłopak, który zawsze jest na miejscu. W domu panuje gościnna atmosfera i zawsze można liczyć na wspólną herbatę. Pościel i pokoje czyste, jednakże kuchnia pozostawiła wiele do życzenia. Weszłam tam raz na chwile i żałowałam.

Nocleg bardzo polecam dla backpackers, którzy cenią sobie wygodę, swobodę i lokalizację w dobrej cenie.

noclegi w Rabacie
Rabat nocleg gdzie spac
Nocleg w Rabacie
Rabat nocleg gdzie spac

Czy warto jechać do Rabatu?

Według mnie tak! Nie zgadzam się z opinią, że w Rabacie nic nie ma i że nie czuć tam klimatu Maroka. Faktem jest to, że są tam nowe budynki, a na ulicach jest czyściej w porównaniu do innych miast, jednak ja w tym mieście spędziłam swój czas fantastycznie. Czułam się tam przede wszystkim bezpiecznie oraz swobodnie. Nikt mnie nie zagadywał, na każdy kroku po to, żeby mnie na coś naciągnąć i nie musiałam się targować, by nie płacić 200% ceny. Polecam to miasto. Ja spędziłam w nim 4 dni i ze względu na czas pewnie poczułam bardziej klimat tego miejsca, niż ktoś kto zatrzymał się na 1 dzień. Większość osób zostaje się tylko na 24 h, stąd może zbyt pochopne wnioski dotyczące pobytu w stolicy Maroka.

CZYTAJ DALEJ O MAROKO

  1. Maroko. Co zobaczyć? Gotowy plan podróży.
  2. Czy w Maroko jest bezpiecznie?
  3. Ceny w Maroko. Całkowity koszt podróży
  4. Z wizytą w marokańskim domu. Wywiad.
  5. Wycieczka na  pustynię w Maroko. Jak wygląda?

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply